Noi 44 -17,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 161 +18,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 811 +0,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 15 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 43 noi nov 24: 187 rulate, prima înmatriculare dec 24: 44 noi dec 24: 207 rulate, prima înmatriculare ian 25: 44 noi ian 25: 161 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 196 rulate, prima înmatriculare mar 25: 31 noi mar 25: 190 rulate, prima înmatriculare apr 25: 39 noi apr 25: 277 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 201 rulate, prima înmatriculare iun 25: 36 noi iun 25: 188 rulate, prima înmatriculare iul 25: 75 noi iul 25: 229 rulate, prima înmatriculare aug 25: 83 noi aug 25: 191 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 191 rulate, prima înmatriculare oct 25: 56 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 48 noi nov 25: 200 rulate, prima înmatriculare dec 25: 104 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 33 noi ian 26: 166 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 208 rulate, prima înmatriculare mar 26: 19 noi mar 26: 157 rulate, prima înmatriculare apr 26: 41 noi apr 26: 196 rulate, prima înmatriculare mai 26: 32 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 50 noi iun 26: 155 rulate, prima înmatriculare iul 26: 31 noi iul 26: 173 rulate, prima înmatriculare aug 26: 26 noi aug 26: 116 rulate, prima înmatriculare sep 26: 52 noi sep 26: 214 rulate, prima înmatriculare oct 26: 75 noi oct 26: 174 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 43 187 dec 24 44 207 ian 25 44 161 feb 25 66 196 mar 25 31 190 apr 25 39 277 mai 25 27 201 iun 25 36 188 iul 25 75 229 aug 25 83 191 sep 25 68 191 oct 25 56 267 nov 25 48 200 dec 25 104 186 ian 26 33 166 feb 26 26 208 mar 26 19 157 apr 26 41 196 mai 26 32 179 iun 26 50 155 iul 26 31 173 aug 26 26 116 sep 26 52 214 oct 26 75 174
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 7 rulate, prima înmatriculare 2007: 7 rulate, prima înmatriculare 2008: 4 rulate, prima înmatriculare 2009: 10 rulate, prima înmatriculare 2010: 10 rulate, prima înmatriculare 2011: 12 rulate, prima înmatriculare 2012: 16 rulate, prima înmatriculare 2013: 14 rulate, prima înmatriculare 2014: 12 rulate, prima înmatriculare 2015: 11 rulate, prima înmatriculare 2016: 8 rulate, prima înmatriculare 2017: 10 rulate, prima înmatriculare 2018: 5 rulate, prima înmatriculare 2019: 9 rulate, prima înmatriculare 2020: 7 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2024: 43 noi 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2003 0 3 2004 0 4 2005 0 6 2006 0 7 2007 0 7 2008 0 4 2009 0 10 2010 0 10 2011 0 12 2012 0 16 2013 0 14 2014 0 12 2015 0 11 2016 0 8 2017 0 10 2018 0 5 2019 0 9 2020 0 7 2021 0 4 2022 0 0 2023 1 2 2024 43 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 32 15,6% VOLKSWAGEN 29 14,1% RENAULT 25 12,2% BMW 21 10,2% SKODA 16 7,8% MERCEDES-BENZ 13 6,3% AUDI 9 4,4% FORD 9 4,4% PEUGEOT 9 4,4% TOYOTA 7 3,4%
Toate (24) Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLVO 6 2,9% HYUNDAI 5 2,4% CHEVROLET 3 1,5% MAZDA 3 1,5% OPEL 3 1,5% JEEP 2 1,0% MG 2 1,0% NISSAN 2 1,0% SEAT 2 1,0% SSANGYONG 2 1,0% SUZUKI 2 1,0% DAIHATSU 1 0,5% KIA 1 0,5% MINI 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 14 6,9% SKODA OCTAVIA 12 5,9% DACIA DUSTER 10 4,9% RENAULT MEGANE 10 4,9% BMW SERIA 3 9 4,4% VOLKSWAGEN PASSAT 8 3,9% DACIA SANDERO 5 2,5% AUDI A3 4 2,0% BMW SERIA 5 4 2,0% BMW X3 4 2,0%
Toate (82) Modele: valoare, vehicule, cotă FORD FOCUS 4 2,0% MERCEDES-BENZ CLASA C 4 2,0% PEUGEOT 3008 4 2,0% TOYOTA RAV4 4 2,0% VOLKSWAGEN GOLF 4 2,0% VOLKSWAGEN TIGUAN 4 2,0% AUDI A5 3 1,5% FORD KUGA 3 1,5% HYUNDAI TUCSON 3 1,5% VOLKSWAGEN SHARAN 3 1,5% VOLKSWAGEN TOURAN 3 1,5% VOLVO XC60 3 1,5% AUDI A4 2 1,0% BMW X1 2 1,0% DACIA SPRING 2 1,0% JEEP PATRIOT 2 1,0% MAZDA CX-5 2 1,0% MERCEDES-BENZ CLASA A 2 1,0% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 1,0% MERCEDES-BENZ GLC 2 1,0% MERCEDES-BENZ VITO 2 1,0% NISSAN QASHQAI 2 1,0% OPEL ASTRA 2 1,0% PEUGEOT 307 2 1,0% RENAULT CAPTUR 2 1,0% RENAULT CLIO 2 1,0% RENAULT ESPACE 2 1,0% RENAULT KADJAR 2 1,0% RENAULT KOLEOS 2 1,0% RENAULT SCENIC 2 1,0% RENAULT TALISMAN 2 1,0% SKODA KAMIQ 2 1,0% TOYOTA COROLLA 2 1,0% VOLKSWAGEN CC 2 1,0% BMW SERIA 1 1 0,5% BMW SERIA 4 1 0,5% CHEVROLET AVEO 1 0,5% CHEVROLET CRUZE 1 0,5% DACIA JOGGER 1 0,5% DAIHATSU MATERIA 1 0,5% FORD MONDEO 1 0,5% FORD TRANSIT 1 0,5% HYUNDAI I20 1 0,5% HYUNDAI IX35 1 0,5% KIA CEED 1 0,5% MAZDA CX-30 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLS 1 0,5% MG EHS 1 0,5% MG HS 1 0,5% MINI CLUBMAN 1 0,5% OPEL INSIGNIA 1 0,5% PEUGEOT 2008 1 0,5% PEUGEOT 308 1 0,5% PEUGEOT 5008 1 0,5% RENAULT ARKANA 1 0,5% SEAT ALTEA 1 0,5% SEAT LEON 1 0,5% SKODA KODIAQ 1 0,5% SKODA SUPERB 1 0,5% SSANGYONG KORANDO 1 0,5% SSANGYONG TIVOLI 1 0,5% SUZUKI ACROSS 1 0,5% SUZUKI VITARA 1 0,5% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,5% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,5% VOLKSWAGEN CARAVELLE 1 0,5% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,5% VOLKSWAGEN POLO 1 0,5% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,5% VOLVO S80 1 0,5% VOLVO V50 1 0,5% VOLVO XC90 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 68 33,2% Compacte (C) 54 26,3% Medii (D) 30 14,6% Mici (B) 25 12,2% Monovolume (MPV) 16 7,8% Mari și de lux (E) 8 3,9% Mini (A) 2 1,0% Neclasificate 1 0,5% Utilitare 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 161 78,5% Noi 44 21,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 122 59,5% Benzină 44 21,5% Hibrid 25 12,2% GPL 12 5,9% Electric 2 1,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 185 90,2% Companie 20 9,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 86 42,0% Berlină cu hayon 44 21,5% Berlină 41 20,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 32 15,6% Cabriolet 1 0,5% Cupeu 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 40 19,5% 75-109 kW 90 43,9% 110-149 kW 64 31,2% 150-219 kW 6 2,9% 220 kW și peste 3 1,5% Necompletat 2 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 15 7,3% 1000-1399 cmc 27 13,2% 1400-1599 cmc 69 33,7% 1600-1999 cmc 69 33,7% 2000-2999 cmc 21 10,2% 3000 cmc și peste 2 1,0% Necompletat 2 1,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.