Înmatriculări în județul Alba, ianuarie 2025

Noi78-4,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare681-1,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.051+7,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 56 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 75 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200004
200106
2002010
2003013
2004017
2005038
2006034
2007042
2008040
2009045
2010048
2011049
2012040
2013056
2014035
2015149
2016026
2017023
2018021
2019022
2020027
2021011
202205
2023210
2024752

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15220,0%
AUDI10513,8%
DACIA739,6%
BMW638,3%
MERCEDES-BENZ607,9%
FORD415,4%
OPEL324,2%
SKODA314,1%
RENAULT243,2%
NISSAN212,8%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI202,6%
HYUNDAI172,2%
SEAT172,2%
VOLVO131,7%
PEUGEOT121,6%
CITROEN111,4%
TOYOTA101,3%
MITSUBISHI91,2%
MAZDA70,9%
HONDA60,8%
KIA50,7%
PORSCHE50,7%
FIAT40,5%
JEEP40,5%
MINI40,5%
ALFA ROMEO20,3%
LAND ROVER20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4445,8%
DACIA DUSTER395,2%
VOLKSWAGEN GOLF395,2%
VOLKSWAGEN PASSAT304,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,9%
AUDI A6192,5%
SKODA OCTAVIA192,5%
BMW SERIA 5182,4%
FORD FOCUS162,1%
NISSAN QASHQAI141,8%
Toate (198)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO141,8%
BMW SERIA 3131,7%
DACIA LOGAN131,7%
DACIA SANDERO131,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG131,7%
AUDI A5121,6%
AUDI Q5121,6%
BMW X3101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,2%
OPEL ASTRA91,2%
OPEL CORSA91,2%
VOLKSWAGEN TOURAN91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
BMW SERIA 170,9%
FORD KUGA70,9%
HYUNDAI TUCSON70,9%
MERCEDES-BENZ GLE70,9%
VOLVO XC6070,9%
AUDI A360,8%
AUDI Q360,8%
BMW X160,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
SEAT LEON60,8%
SUZUKI GRAND VITARA60,8%
DACIA SPRING50,7%
FORD FIESTA50,7%
MERCEDES-BENZ GLA50,7%
PORSCHE CAYENNE50,7%
RENAULT MEGANE50,7%
SKODA FABIA50,7%
SUZUKI JIMNY50,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
BMW X540,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SEAT IBIZA40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
AUDI A730,4%
CITROEN C430,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD MONDEO30,4%
HONDA CIVIC30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 330,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
TOYOTA C-HR30,4%
BMW X620,3%
CITROEN C320,3%
DACIA LODGY20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP COMPASS20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 400820,3%
RENAULT CLIO20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLVO S6020,3%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI S610,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI I2010,1%
JAGUAR XE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MG ZS10,1%
MINI CLUBMAN10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
MITSUBISHI GALLOPER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN NV40010,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27035,6%
Compacte (C)15320,2%
Medii (D)12316,2%
Mici (B)8110,7%
Monovolume (MPV)577,5%
Mari și de lux (E)526,9%
Mini (A)121,6%
Sport50,7%
Neclasificate40,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68189,7%
Noi7810,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49465,1%
Benzină17623,2%
Hibrid689,0%
GPL152,0%
Electric60,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică67789,2%
Companie8210,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39752,3%
Berlină cu hayon14218,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11114,6%
Berlină9712,8%
Cupeu70,9%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14318,8%
75-109 kW33343,9%
110-149 kW20126,5%
150-219 kW587,6%
220 kW și peste182,4%
Necompletat60,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,2%
1000-1399 cmc9712,8%
1400-1599 cmc17122,5%
1600-1999 cmc34946,0%
2000-2999 cmc9913,0%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat60,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26024,7%
AUDI10910,4%
BMW1039,8%
DACIA999,4%
OPEL585,5%
FORD575,4%
MERCEDES-BENZ514,9%
SKODA434,1%
SUZUKI413,9%
RENAULT373,5%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA201,9%
PEUGEOT181,7%
LAND ROVER171,6%
NISSAN161,5%
SEAT151,4%
CITROEN131,2%
HYUNDAI131,2%
FIAT121,1%
MAZDA111,0%
VOLVO111,0%
MITSUBISHI80,8%
ALFA ROMEO50,5%
SMART50,5%
JEEP40,4%
KIA40,4%
MINI40,4%
DAIHATSU30,3%
HONDA30,3%
SUBARU30,3%
CHEVROLET20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2877,8%
Export719,4%
Înmatriculat pentru export12,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL719,4%
VOLKSWAGEN513,9%
DACIA411,1%
FORD411,1%
AUDI25,6%
BMW25,6%
RENAULT25,6%
CUPRA12,8%
FIAT12,8%
HYUNDAI12,8%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
JEEP12,8%
MAZDA12,8%
MERCEDES-BENZ12,8%
NISSAN12,8%
PEUGEOT12,8%
SMART12,8%
TOYOTA12,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.