Înmatriculări în județul Satu Mare, ianuarie 2025

Noi91-2,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare506-12,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări802-1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri59

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 90 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200001
200108
200205
200305
2004017
2005018
2006032
2007022
2008034
2009020
2010032
2011038
2012032
2013039
2014031
2015022
2016029
2017019
2018014
2019025
2020019
2021015
202207
202314
2024905

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10617,8%
AUDI6510,9%
MERCEDES-BENZ6010,1%
DACIA559,2%
BMW498,2%
FORD335,5%
SKODA244,0%
RENAULT233,9%
OPEL193,2%
VOLVO183,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI162,7%
PEUGEOT142,3%
NISSAN132,2%
MAZDA111,8%
TOYOTA111,8%
CITROEN91,5%
LEAPMOTOR81,3%
SUZUKI71,2%
DFSK61,0%
SSANGYONG61,0%
FIAT50,8%
KIA50,8%
LAND ROVER40,7%
MITSUBISHI40,7%
SEAT40,7%
CHEVROLET30,5%
JAGUAR30,5%
MG30,5%
MINI30,5%
ALFA ROMEO20,3%
BENTLEY10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT315,2%
AUDI A4305,1%
VOLKSWAGEN GOLF274,5%
DACIA DUSTER233,9%
AUDI A6172,9%
FORD FOCUS162,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C132,2%
DACIA LOGAN122,0%
BMW SERIA 5111,9%
BMW X3111,9%
Toate (187)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA111,9%
DACIA SANDERO101,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,7%
VOLVO XC60101,7%
BMW SERIA 391,5%
FORD KUGA81,3%
LEAPMOTOR T0381,3%
DACIA SPRING71,2%
HYUNDAI TUCSON71,2%
NISSAN QASHQAI71,2%
OPEL ASTRA71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
VOLKSWAGEN SHARAN71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
AUDI Q361,0%
MERCEDES-BENZ CLASA S61,0%
MERCEDES-BENZ GLC61,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG61,0%
BMW SERIA 150,8%
DFSK E550,8%
SSANGYONG KORANDO50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN50,8%
AUDI Q540,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,7%
OPEL INSIGNIA40,7%
RENAULT KADJAR40,7%
RENAULT SCENIC40,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
BMW X130,5%
CITROEN C430,5%
FIAT TIPO30,5%
FORD GALAXY30,5%
HYUNDAI I3030,5%
MAZDA 330,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT MEGANE30,5%
RENAULT TRAFIC30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SKODA FABIA30,5%
SKODA RAPID30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI A520,3%
AUDI A720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FORD C-MAX20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG EHS20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL COMBO20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S810,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN JUMPER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DFSK FENGON10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
DS DS710,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-3010,2%
MERCEDES-BENZ 20010,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19432,5%
Compacte (C)10918,3%
Medii (D)9816,4%
Monovolume (MPV)6110,2%
Mici (B)528,7%
Mari și de lux (E)498,2%
Mini (A)213,5%
Neclasificate61,0%
Sport50,8%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50684,8%
Noi9115,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38965,2%
Benzină10717,9%
Hibrid6911,6%
Electric183,0%
GPL142,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50784,9%
Companie9015,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28948,4%
Berlină cu hayon11218,8%
Berlină9616,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9115,2%
Cabriolet50,8%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10818,1%
75-109 kW24541,0%
110-149 kW15726,3%
150-219 kW569,4%
220 kW și peste132,2%
Necompletat183,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc274,5%
1000-1399 cmc498,2%
1400-1599 cmc14023,5%
1600-1999 cmc28147,1%
2000-2999 cmc7512,6%
3000 cmc și peste71,2%
Necompletat183,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21426,7%
AUDI799,9%
FORD729,0%
BMW648,0%
DACIA597,4%
MERCEDES-BENZ577,1%
OPEL577,1%
SKODA334,1%
RENAULT303,7%
SEAT141,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO141,7%
PEUGEOT111,4%
MAZDA101,2%
CITROEN81,0%
NISSAN81,0%
TOYOTA81,0%
HYUNDAI60,7%
LAND ROVER60,7%
SUZUKI60,7%
FIAT50,6%
KIA50,6%
PORSCHE50,6%
CHEVROLET40,5%
MITSUBISHI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
HONDA30,4%
JAGUAR30,4%
MINI30,4%
CHRYSLER20,2%
SSANGYONG20,2%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4779,7%
Export1220,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1627,1%
FORD813,6%
DACIA711,9%
OPEL46,8%
RENAULT46,8%
AUDI35,1%
BMW35,1%
SKODA35,1%
MERCEDES-BENZ23,4%
NISSAN23,4%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT23,4%
CITROEN11,7%
KIA11,7%
LAND ROVER11,7%
MITSUBISHI11,7%
SMART11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.