Înmatriculări în județul Ilfov, ianuarie 2025

Noi503-8,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare650+9,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.972-14,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 20 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 48 rulate, prima înmatriculare2019: 86 rulate, prima înmatriculare2020: 82 rulate, prima înmatriculare2021: 38 rulate, prima înmatriculare2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 21 rulate, prima înmatriculare2024: 494 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200000
200101
200202
200304
200404
200506
200605
2007013
2008022
2009020
2010025
2011031
2012033
2013033
2014035
2015037
2016031
2017045
2018048
2019086
2020082
2021038
2022019
2023921
20244943

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13211,4%
BMW11710,1%
SKODA1149,9%
VOLKSWAGEN1028,8%
MERCEDES-BENZ958,2%
RENAULT907,8%
AUDI746,4%
TOYOTA595,1%
FORD504,3%
HYUNDAI373,2%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI272,3%
PEUGEOT232,0%
NISSAN221,9%
LEXUS191,6%
OPEL191,6%
VOLVO191,6%
TESLA181,6%
KIA171,5%
SEAT161,4%
CUPRA151,3%
SSANGYONG111,0%
MG100,9%
PORSCHE100,9%
MAZDA90,8%
MINI80,7%
LAND ROVER70,6%
CITROEN60,5%
HONDA50,4%
FIAT40,3%
ALFA ROMEO30,3%
JEEP30,3%
BENTLEY20,2%
CHEVROLET20,2%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
MITSUBISHI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
TRIUMPH10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN534,6%
SKODA OCTAVIA464,0%
DACIA DUSTER403,5%
RENAULT CAPTUR312,7%
VOLKSWAGEN GOLF292,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN252,2%
BMW SERIA 5242,1%
BMW SERIA 3232,0%
DACIA SANDERO211,8%
BMW X5191,7%
Toate (225)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD KUGA181,6%
RENAULT CLIO181,6%
RENAULT MEGANE181,6%
VOLKSWAGEN PASSAT181,6%
FORD FOCUS171,5%
HYUNDAI TUCSON171,5%
SKODA SCALA171,5%
TOYOTA COROLLA171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,3%
AUDI A4141,2%
TESLA MODEL 3141,2%
SKODA KODIAQ131,1%
AUDI A6121,0%
MERCEDES-BENZ GLC121,0%
NISSAN JUKE121,0%
SKODA FABIA121,0%
SKODA SUPERB121,0%
SUZUKI S-CROSS121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,0%
MERCEDES-BENZ GLE111,0%
BMW SERIA 1100,9%
AUDI A590,8%
AUDI Q590,8%
MERCEDES-BENZ CLA90,8%
TOYOTA YARIS CROSS90,8%
AUDI A380,7%
BMW X380,7%
BMW X680,7%
DACIA JOGGER80,7%
LEXUS NX80,7%
OPEL ASTRA80,7%
PEUGEOT 300880,7%
SKODA KAMIQ80,7%
CUPRA TERRAMAR70,6%
KIA SPORTAGE70,6%
TOYOTA C-HR70,6%
VOLVO XC6070,6%
VOLVO XC9070,6%
AUDI Q760,5%
BMW X160,5%
DACIA SPRING60,5%
HYUNDAI I3060,5%
MG HS60,5%
NISSAN QASHQAI60,5%
PEUGEOT 30860,5%
PORSCHE CAYENNE60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
SEAT LEON60,5%
SSANGYONG TIVOLI60,5%
TOYOTA RAV460,5%
BMW SERIA 250,4%
CUPRA FORMENTOR50,4%
KIA XCEED50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
PEUGEOT 50850,4%
SEAT IBIZA50,4%
SSANGYONG KORANDO50,4%
SUZUKI SWIFT50,4%
SUZUKI VITARA50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
BMW X440,3%
CITROEN DS540,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MINI COOPER40,3%
MINI ONE40,3%
OPEL CORSA40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
SKODA KAROQ40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
AUDI Q330,3%
AUDI Q830,3%
BMW SERIA 730,3%
CUPRA LEON30,3%
DACIA DOKKER30,3%
FORD CAPRI30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI KONA30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
JEEP COMPASS30,3%
MAZDA CX-3030,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G30,3%
MERCEDES-BENZ GLB30,3%
MG EHS30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
PORSCHE 91130,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ATECA30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA CAMRY30,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI TT20,2%
FIAT 50020,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD EXPLORER20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA ZR-V20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA PICANTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS CT20,2%
LEXUS RX20,2%
LEXUS RZ20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ T20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
TESLA MODEL X20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN POLO20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TOURAN20,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV49142,6%
Compacte (C)22119,2%
Mici (B)15713,6%
Medii (D)12110,5%
Mari și de lux (E)645,6%
Monovolume (MPV)514,4%
Mini (A)171,5%
Neclasificate151,3%
Sport121,0%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65056,4%
Noi50343,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid38333,2%
Motorină35030,4%
Benzină30226,2%
GPL766,6%
Electric423,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66958,0%
Companie48442,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45139,1%
Berlină cu hayon28024,3%
Berlină22319,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17214,9%
Cupeu191,6%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW27623,9%
75-109 kW30926,8%
110-149 kW36331,5%
150-219 kW1139,8%
220 kW și peste504,3%
Necompletat423,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17315,0%
1000-1399 cmc11910,3%
1400-1599 cmc30726,6%
1600-1999 cmc35230,5%
2000-2999 cmc14612,7%
3000 cmc și peste141,2%
Necompletat423,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA29915,2%
VOLKSWAGEN25412,9%
BMW21611,0%
MERCEDES-BENZ1547,8%
FORD1276,4%
RENAULT1266,4%
OPEL1246,3%
SKODA1115,6%
AUDI1025,2%
TOYOTA743,8%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI432,2%
PEUGEOT392,0%
FIAT291,5%
KIA261,3%
MAZDA211,1%
SEAT211,1%
CITROEN180,9%
HONDA180,9%
VOLVO180,9%
NISSAN170,9%
CHEVROLET150,8%
LAND ROVER150,8%
MINI150,8%
SUZUKI140,7%
MITSUBISHI120,6%
SMART110,6%
PORSCHE100,5%
JEEP70,4%
ALFA ROMEO40,2%
JAGUAR40,2%
DAEWOO30,2%
LEXUS30,2%
SUBARU30,2%
INFINITI20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
TESLA20,1%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
TRABANT10,1%
UAZ10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6473,6%
Dezmembrare2326,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2427,6%
AUDI1011,5%
BMW910,3%
VOLKSWAGEN910,3%
MERCEDES-BENZ89,2%
RENAULT89,2%
FORD44,6%
FIAT22,3%
DAEWOO11,1%
HONDA11,1%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI11,1%
JEEP11,1%
OPEL11,1%
PEUGEOT11,1%
PORSCHE11,1%
SEAT11,1%
SKODA11,1%
SMART11,1%
SUZUKI11,1%
TESLA11,1%
TOYOTA11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.