Noi 385 -13,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.219 -4,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.725 -2,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 284 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2002: 32 rulate, prima înmatriculare 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2003: 13 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 88 rulate, prima înmatriculare 2006: 92 rulate, prima înmatriculare 2007: 112 rulate, prima înmatriculare 2008: 110 rulate, prima înmatriculare 2009: 124 rulate, prima înmatriculare 2010: 186 rulate, prima înmatriculare 2011: 215 rulate, prima înmatriculare 2012: 244 rulate, prima înmatriculare 2013: 220 rulate, prima înmatriculare 2014: 224 rulate, prima înmatriculare 2015: 202 rulate, prima înmatriculare 2016: 147 rulate, prima înmatriculare 2017: 138 rulate, prima înmatriculare 2018: 108 rulate, prima înmatriculare 2019: 133 rulate, prima înmatriculare 2020: 150 rulate, prima înmatriculare 2021: 204 rulate, prima înmatriculare 2022: 169 rulate, prima înmatriculare 2023: 79 rulate, prima înmatriculare 2024: 5 noi 2024: 126 rulate, prima înmatriculare 2025: 378 noi 2025: 41 rulate, prima înmatriculare 2026: 2 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 32 2002 0 19 2003 0 13 2004 0 43 2005 0 88 2006 0 92 2007 0 112 2008 0 110 2009 0 124 2010 0 186 2011 0 215 2012 0 244 2013 0 220 2014 0 224 2015 0 202 2016 0 147 2017 0 138 2018 0 108 2019 0 133 2020 0 150 2021 0 204 2022 0 169 2023 0 79 2024 5 126 2025 378 41 2026 2 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 840 23,3% SERIA 5 668 18,5% X3 487 13,5% X1 319 8,9% SERIA 1 285 7,9% X5 253 7,0% X6 146 4,1% SERIA 4 116 3,2% X4 106 2,9% SERIA 7 88 2,4%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 52 1,4% X2 46 1,3% Model necompletat 40 1,1% X7 22 0,6% SERIA 6 18 0,5% I4 13 0,4% M5 12 0,3% M4 11 0,3% M3 10 0,3% SERIA 8 9 0,2% IX1 8 0,2% M2 7 0,2% XM 7 0,2% I3 6 0,2% IX3 6 0,2% Z4 6 0,2% IX 5 0,1% X REIHE 4 0,1% I5 3 0,1% I7 3 0,1% M8 3 0,1% GRAN COUPE 1 0,0% IX2 1 0,0% X DRIVE 23D 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE20D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.406 39,0% Medii (D) 969 26,9% Mari și de lux (E) 789 21,9% Compacte (C) 337 9,4% Sport 49 1,4% Neclasificate 48 1,3% Mici (B) 6 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 683 19,0% Cluj 158 4,4% Dolj 143 4,0% Timiș 130 3,6% Argeș 125 3,5% Prahova 117 3,2% Bihor 112 3,1% Ilfov 110 3,1% Iași 105 2,9% Bistrița-Năsăud 103 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 100 2,8% Gorj 99 2,7% Suceava 97 2,7% Sibiu 93 2,6% Bacău 87 2,4% Maramureș 81 2,2% Vâlcea 80 2,2% Constanța 79 2,2% Galați 77 2,1% Arad 72 2,0% Brașov 72 2,0% Sălaj 70 1,9% Mehedinți 68 1,9% Botoșani 63 1,7% Alba 62 1,7% Satu Mare 55 1,5% Neamț 54 1,5% Dâmbovița 53 1,5% Olt 53 1,5% Vrancea 47 1,3% Caraș-Severin 44 1,2% Vaslui 43 1,2% Brăila 39 1,1% Hunedoara 37 1,0% Buzău 36 1,0% Teleorman 34 0,9% Covasna 28 0,8% Giurgiu 25 0,7% Călărași 23 0,6% Ialomița 22 0,6% Harghita 13 0,4% Tulcea 12 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.219 89,3% Noi 385 10,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.142 59,4% Hibrid 920 25,5% Benzină 500 13,9% Electric 42 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.690 74,6% Companie 913 25,3% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.832 50,8% Berlină 1.551 43,0% Berlină cu hayon 111 3,1% Cupeu 73 2,0% Cabriolet 37 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 10 0,3% 75-109 kW 631 17,5% 110-149 kW 1.934 53,7% 150-219 kW 632 17,5% 220 kW și peste 355 9,9% Necompletat 42 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 3 0,1% 1400-1599 cmc 199 5,5% 1600-1999 cmc 2.517 69,8% 2000-2999 cmc 785 21,8% 3000 cmc și peste 58 1,6% Necompletat 42 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.