Înmatriculări VOLVO, ianuarie 2025

Noi105+6,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare864+5,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări664+1,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 91 noinov 24: 789 rulate, prima înmatricularedec 24: 134 noidec 24: 848 rulate, prima înmatriculareian 25: 105 noiian 25: 864 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 936 rulate, prima înmatricularemar 25: 93 noimar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 noiapr 25: 1.042 rulate, prima înmatricularemai 25: 114 noimai 25: 894 rulate, prima înmatriculareiun 25: 165 noiiun 25: 854 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 977 rulate, prima înmatriculareaug 25: 119 noiaug 25: 774 rulate, prima înmatricularesep 25: 146 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 873 rulate, prima înmatricularenov 25: 112 noinov 25: 747 rulate, prima înmatricularedec 25: 157 noidec 25: 687 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 589 rulate, prima înmatricularefeb 26: 126 noifeb 26: 751 rulate, prima înmatricularemar 26: 118 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 621 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 614 rulate, prima înmatriculareiun 26: 110 noiiun 26: 680 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 674 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 617 rulate, prima înmatricularesep 26: 104 noisep 26: 635 rulate, prima înmatriculareoct 26: 117 noioct 26: 576 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2491789
dec 24134848
ian 25105864
feb 25112936
mar 25931.013
apr 25881.042
mai 25114894
iun 25165854
iul 25114977
aug 25119774
sep 25146852
oct 25152873
nov 25112747
dec 25157687
ian 26143589
feb 26126751
mar 26118736
apr 2698621
mai 26116614
iun 26110680
iul 26136674
aug 2686617
sep 26104635
oct 26117576

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 12 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 73 rulate, prima înmatriculare2015: 66 rulate, prima înmatriculare2016: 54 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 58 rulate, prima înmatriculare2019: 95 rulate, prima înmatriculare2020: 94 rulate, prima înmatriculare2021: 63 rulate, prima înmatriculare2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 6 noi2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 99 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200001
200103
200201
200305
200409
2005013
2006015
2007012
2008017
2009026
2010032
2011041
2012046
2013047
2014073
2015066
2016054
2017042
2018058
2019095
2020094
2021063
2022023
2023616
2024998

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC6040942,2%
XC9012813,2%
V40919,4%
XC40919,4%
V60575,9%
V50424,3%
S60373,8%
EX30212,2%
S90192,0%
S40161,7%
Toate (22)
Modele: valoare, vehicule, cotă
V90161,7%
V70111,1%
C3070,7%
S8070,7%
XC7050,5%
C7040,4%
Model necompletat30,3%
760 GL10,1%
760 GLE10,1%
760GLE10,1%
EC4010,1%
EX9010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV65667,7%
Compacte (C)15616,1%
Medii (D)10510,8%
Mari și de lux (E)424,3%
Neclasificate60,6%
Sport40,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București16517,0%
Cluj666,8%
Suceava575,9%
Prahova363,7%
Maramureș353,6%
Timiș313,2%
Botoșani303,1%
Neamț293,0%
Iași272,8%
Bihor262,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș262,7%
Sălaj242,5%
Bacău222,3%
Bistrița-Năsăud222,3%
Hunedoara222,3%
Constanța212,2%
Vaslui212,2%
Buzău202,1%
Sibiu202,1%
Arad192,0%
Galați192,0%
Ilfov192,0%
Argeș181,9%
Harghita181,9%
Satu Mare181,9%
Brașov161,7%
Dolj151,5%
Vrancea141,4%
Alba131,3%
Gorj131,3%
Vâlcea131,3%
Brăila121,2%
Dâmbovița121,2%
Olt90,9%
Mehedinți80,8%
Călărași60,6%
Caraș-Severin60,6%
Covasna60,6%
Teleorman50,5%
Giurgiu40,4%
Ialomița40,4%
Tulcea20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86489,2%
Noi10510,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60962,8%
Hibrid28229,1%
Benzină555,7%
Electric232,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70973,2%
Companie26026,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65367,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22323,0%
Berlină828,5%
Cupeu70,7%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20,2%
75-109 kW17518,1%
110-149 kW48550,1%
150-219 kW19219,8%
220 kW și peste929,5%
Necompletat232,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc12112,5%
1600-1999 cmc65968,0%
2000-2999 cmc16617,1%
Necompletat232,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7511,3%
Cluj436,5%
Suceava395,9%
Timiș294,4%
Prahova274,1%
Maramureș243,6%
Bacău233,5%
Bihor233,5%
Galați233,5%
Iași233,5%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța223,3%
Botoșani192,9%
Ilfov182,7%
Dolj162,4%
Harghita152,3%
Arad142,1%
Argeș142,1%
Neamț142,1%
Satu Mare142,1%
Sibiu142,1%
Hunedoara132,0%
Sălaj132,0%
Brașov121,8%
Dâmbovița121,8%
Alba111,7%
Bistrița-Năsăud111,7%
Buzău111,7%
Vaslui111,7%
Mureș101,5%
Vâlcea91,4%
Vrancea91,4%
Olt81,2%
Gorj71,1%
Giurgiu60,9%
Mehedinți60,9%
Tulcea60,9%
Brăila50,8%
Teleorman50,8%
Caraș-Severin30,5%
Ialomița30,5%
Călărași20,3%
Covasna20,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1659,3%
Export1140,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.