Noi 857 +46,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 6.671 +23,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 12.305 +7,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 669 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2001: 85 rulate, prima înmatriculare 2001: 66 rulate, prima înmatriculare 2002: 66 rulate, prima înmatriculare 2003: 128 rulate, prima înmatriculare 2004: 195 rulate, prima înmatriculare 2005: 305 rulate, prima înmatriculare 2006: 428 rulate, prima înmatriculare 2007: 509 rulate, prima înmatriculare 2008: 591 rulate, prima înmatriculare 2009: 647 rulate, prima înmatriculare 2010: 521 rulate, prima înmatriculare 2011: 570 rulate, prima înmatriculare 2012: 507 rulate, prima înmatriculare 2013: 341 rulate, prima înmatriculare 2014: 279 rulate, prima înmatriculare 2015: 271 rulate, prima înmatriculare 2016: 233 rulate, prima înmatriculare 2017: 180 rulate, prima înmatriculare 2018: 144 rulate, prima înmatriculare 2019: 222 rulate, prima înmatriculare 2020: 176 rulate, prima înmatriculare 2021: 145 rulate, prima înmatriculare 2022: 34 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 noi 2023: 15 rulate, prima înmatriculare 2024: 421 noi 2024: 13 rulate, prima înmatriculare 2025: 434 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 85 2001 0 66 2002 0 66 2003 0 128 2004 0 195 2005 0 305 2006 0 428 2007 0 509 2008 0 591 2009 0 647 2010 0 521 2011 0 570 2012 0 507 2013 0 341 2014 0 279 2015 0 271 2016 0 233 2017 0 180 2018 0 144 2019 0 222 2020 0 176 2021 0 145 2022 0 34 2023 2 15 2024 421 13 2025 434 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.974 26,2% PASSAT 1.554 20,6% TIGUAN 897 11,9% POLO 543 7,2% TOURAN 489 6,5% TOUAREG 309 4,1% GOLF PLUS 252 3,3% CADDY 205 2,7% SHARAN 200 2,7% CC 160 2,1%
Toate (40) Modele: valoare, vehicule, cotă TRANSPORTER 133 1,8% TAIGO 129 1,7% T-CROSS 118 1,6% JETTA 110 1,5% T-ROC 89 1,2% ARTEON 57 0,8% MULTIVAN 48 0,6% CARAVELLE 35 0,5% UP 28 0,4% EOS 25 0,3% SCIROCCO 25 0,3% GOLF SPORTSVAN 21 0,3% BORA 20 0,3% FOX 17 0,2% ID 4 11 0,1% NEW BEETLE 10 0,1% PHAETON 10 0,1% Model necompletat 9 0,1% BEETLE 8 0,1% CRAFTER 7 0,1% ID 3 7 0,1% LUPO 7 0,1% GOLF GTE 5 0,1% TAYRON 5 0,1% ID 7 3 0,0% LT 3 0,0% GOLF VARIANT 2 0,0% 1200 1 0,0% 1300 1 0,0% CARVELLE 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 2.118 28,1% Medii (D) 1.774 23,6% SUV 1.558 20,7% Monovolume (MPV) 1.383 18,4% Mici (B) 543 7,2% Sport 68 0,9% Mini (A) 52 0,7% Neclasificate 12 0,2% Mari și de lux (E) 10 0,1% Utilitare 10 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 949 12,6% Bihor 333 4,4% Suceava 330 4,4% Mureș 285 3,8% Timiș 273 3,6% Prahova 250 3,3% Cluj 246 3,3% Iași 245 3,3% Arad 223 3,0% Constanța 221 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bistrița-Năsăud 196 2,6% Brașov 195 2,6% Dolj 194 2,6% Bacău 190 2,5% Alba 185 2,5% Maramureș 180 2,4% Galați 170 2,3% Dâmbovița 169 2,2% Neamț 168 2,2% Argeș 166 2,2% Botoșani 164 2,2% Sălaj 164 2,2% Satu Mare 162 2,2% Sibiu 159 2,1% Ilfov 150 2,0% Gorj 147 2,0% Vâlcea 147 2,0% Mehedinți 126 1,7% Hunedoara 123 1,6% Caraș-Severin 120 1,6% Vrancea 117 1,6% Vaslui 112 1,5% Olt 111 1,5% Harghita 95 1,3% Buzău 75 1,0% Covasna 73 1,0% Brăila 70 0,9% Ialomița 66 0,9% Teleorman 59 0,8% Tulcea 44 0,6% Giurgiu 39 0,5% Călărași 37 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 6.671 88,6% Noi 857 11,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 5.235 69,5% Benzină 1.981 26,3% Hibrid 276 3,7% Electric 30 0,4% GPL 4 0,1% GNC/GNL 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 6.320 84,0% Companie 1.207 16,0% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 5.017 66,6% Berlină cu hayon 1.021 13,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 814 10,8% Berlină 617 8,2% Cabriolet 34 0,5% Cupeu 25 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.130 15,0% 75-109 kW 4.204 55,8% 110-149 kW 1.790 23,8% 150-219 kW 343 4,6% 220 kW și peste 33 0,4% Necompletat 28 0,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 326 4,3% 1000-1399 cmc 1.268 16,8% 1400-1599 cmc 1.343 17,8% 1600-1999 cmc 4.185 55,6% 2000-2999 cmc 370 4,9% 3000 cmc și peste 6 0,1% Necompletat 30 0,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.