Înmatriculări în județul Arad, martie 2025

Noi76-26,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.056+38,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.313+18,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri131

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 24 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 90 rulate, prima înmatriculare2008: 81 rulate, prima înmatriculare2009: 85 rulate, prima înmatriculare2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 68 rulate, prima înmatriculare2012: 64 rulate, prima înmatriculare2013: 66 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 38 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 32 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 46 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 30 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001024
2001011
2002012
2003022
2004023
2005046
2006056
2007090
2008081
2009085
2010080
2011068
2012064
2013066
2014053
2015055
2016036
2017038
2018029
2019029
2020029
2021032
202209
2023015
2024463
2025300

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22319,7%
AUDI11710,3%
BMW1129,9%
MERCEDES-BENZ988,7%
DACIA837,3%
OPEL746,5%
FORD554,9%
SKODA534,7%
RENAULT383,4%
NISSAN292,6%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO272,4%
MAZDA262,3%
SEAT262,3%
PEUGEOT252,2%
HYUNDAI221,9%
KIA171,5%
CITROEN161,4%
SUZUKI131,1%
MITSUBISHI111,0%
TOYOTA100,9%
FIAT70,6%
MINI70,6%
LAND ROVER60,5%
ALFA ROMEO40,4%
LEAPMOTOR40,4%
SMART40,4%
PORSCHE30,3%
TESLA30,3%
BAIC20,2%
CHEVROLET20,2%
JEEP20,2%
SUBARU20,2%
ASTON MARTIN10,1%
CADILLAC10,1%
CHANGAN10,1%
DAEWOO10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF585,1%
VOLKSWAGEN PASSAT554,9%
AUDI A4514,5%
OPEL ASTRA373,3%
DACIA LOGAN322,8%
BMW SERIA 3312,7%
DACIA DUSTER262,3%
BMW SERIA 5252,2%
SKODA OCTAVIA242,1%
VOLKSWAGEN POLO221,9%
Toate (241)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO201,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,7%
SKODA FABIA181,6%
FORD FOCUS171,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C171,5%
BMW X1161,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,4%
VOLKSWAGEN TOURAN161,4%
NISSAN QASHQAI141,2%
AUDI A5131,2%
AUDI Q5131,2%
AUDI A6121,1%
AUDI A3111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A111,0%
VOLVO XC90111,0%
BMW X3100,9%
MERCEDES-BENZ ML100,9%
OPEL CORSA100,9%
RENAULT MEGANE100,9%
BMW SERIA 180,7%
MAZDA 380,7%
SEAT IBIZA80,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
VOLVO XC6080,7%
FORD FIESTA70,6%
FORD KUGA70,6%
OPEL ZAFIRA70,6%
PEUGEOT 20770,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,6%
BMW X560,5%
FORD GALAXY60,5%
FORD MONDEO60,5%
KIA SPORTAGE60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,5%
RENAULT CLIO60,5%
SEAT LEON60,5%
AUDI Q350,4%
BMW SERIA 750,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
NISSAN NOTE50,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
PEUGEOT 50850,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
SEAT ALHAMBRA50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI Q740,4%
CITROEN C340,4%
HYUNDAI I3040,4%
KIA RIO40,4%
LEAPMOTOR T0340,4%
MAZDA 540,4%
MAZDA 640,4%
MAZDA CX-3040,4%
MINI COOPER40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
BMW X430,3%
CITROEN BERLINGO30,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI I4030,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 200830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SMART FORFOUR30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN PHAETON30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V4030,3%
BMW SERIA 220,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 500L20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ 19020,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ASTON MARTIN DB1210,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29426,0%
Compacte (C)24421,6%
Medii (D)19417,1%
Mici (B)16314,4%
Monovolume (MPV)12210,8%
Mari și de lux (E)726,4%
Mini (A)191,7%
Sport111,0%
Neclasificate100,9%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.05693,3%
Noi766,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72063,6%
Benzină30326,8%
Hibrid797,0%
GPL201,8%
Electric100,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.02590,5%
Companie1079,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50945,0%
Berlină cu hayon23020,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19217,0%
Berlină17515,5%
Cupeu181,6%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26723,6%
75-109 kW46641,2%
110-149 kW28425,1%
150-219 kW827,2%
220 kW și peste232,0%
Necompletat100,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc443,9%
1000-1399 cmc16714,8%
1400-1599 cmc25622,6%
1600-1999 cmc49743,9%
2000-2999 cmc15013,3%
3000 cmc și peste80,7%
Necompletat100,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30423,2%
BMW1299,8%
OPEL1269,6%
AUDI1199,1%
DACIA957,2%
MERCEDES-BENZ957,2%
FORD796,0%
SKODA584,4%
RENAULT554,2%
PEUGEOT352,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA272,1%
SEAT211,6%
HYUNDAI201,5%
CITROEN171,3%
FIAT151,1%
NISSAN120,9%
TOYOTA120,9%
CHEVROLET110,8%
VOLVO100,8%
LAND ROVER80,6%
MINI80,6%
SUZUKI80,6%
KIA70,5%
SUBARU60,5%
ALFA ROMEO50,4%
MITSUBISHI50,4%
HONDA30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
ARO10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9471,8%
Export3426,0%
Înmatriculat pentru export32,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2317,6%
OPEL2116,0%
DACIA1813,7%
RENAULT118,4%
AUDI86,1%
PEUGEOT86,1%
BMW75,3%
FORD75,3%
MAZDA53,8%
SKODA43,1%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,3%
MERCEDES-BENZ32,3%
MITSUBISHI21,5%
SEAT21,5%
VOLVO21,5%
CITROEN10,8%
DAEWOO10,8%
JEEP10,8%
KIA10,8%
LANCIA10,8%
LAND ROVER10,8%
ROVER10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.