Înmatriculări în județul Vâlcea, martie 2025

Noi83+88,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare726+48,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.159+10,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri66

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 49 noi2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 33 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200103
200208
2003010
2004021
2005031
2006036
2007032
2008054
2009052
2010049
2011051
2012041
2013051
2014032
2015043
2016032
2017034
2018030
2019034
2020024
2021026
202206
202319
2024496
2025330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14718,2%
BMW10913,5%
DACIA8710,8%
AUDI658,0%
RENAULT658,0%
SKODA637,8%
MERCEDES-BENZ496,1%
OPEL263,2%
HYUNDAI222,7%
FORD212,6%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA202,5%
NISSAN172,1%
VOLVO172,1%
SEAT141,7%
SUZUKI121,5%
CITROEN101,2%
PEUGEOT101,2%
FIAT60,7%
JEEP60,7%
MAZDA40,5%
MITSUBISHI40,5%
KIA30,4%
MG30,4%
MINI30,4%
SSANGYONG30,4%
TESLA30,4%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
DS20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
LYNK&CO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF475,9%
BMW SERIA 3384,7%
DACIA DUSTER364,5%
BMW SERIA 5354,4%
DACIA LOGAN313,9%
SKODA OCTAVIA313,9%
VOLKSWAGEN PASSAT283,5%
AUDI A4232,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,9%
RENAULT MEGANE212,6%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO131,6%
VOLKSWAGEN POLO121,5%
NISSAN QASHQAI111,4%
OPEL ASTRA111,4%
SKODA FABIA111,4%
SKODA SUPERB111,4%
AUDI A3101,2%
RENAULT KADJAR91,1%
BMW SERIA 181,0%
VOLVO XC6081,0%
AUDI A670,9%
BMW X370,9%
HYUNDAI TUCSON70,9%
RENAULT LAGUNA70,9%
AUDI A560,7%
HYUNDAI I3060,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
AUDI Q550,6%
BMW X550,6%
BMW X650,6%
FORD FIESTA50,6%
OPEL CORSA50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN TOURAN50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
DACIA LODGY40,5%
FORD C-MAX40,5%
FORD FOCUS40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,5%
MERCEDES-BENZ ML40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT CLIO40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SEAT LEON40,5%
SUZUKI S-CROSS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
AUDI A830,4%
AUDI Q730,4%
DACIA DOKKER30,4%
FORD KUGA30,4%
JEEP CHEROKEE30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ VIANO30,4%
OPEL ZAFIRA TOURER30,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT ARKANA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X120,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA SORENTO20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLVO V9020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI RS610,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS410,1%
DS DS710,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT TALENTO10,1%
FORD KA10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP AVENGER10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CEED10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS UX10,1%
LYNK&CO 0110,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA RX-810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23829,4%
Compacte (C)17221,3%
Medii (D)13516,7%
Mici (B)10212,6%
Monovolume (MPV)789,6%
Mari și de lux (E)617,5%
Mini (A)91,1%
Neclasificate70,9%
Sport60,7%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72689,7%
Noi8310,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50462,3%
Benzină19223,7%
Hibrid8310,3%
GPL232,8%
Electric60,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74692,2%
Companie637,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37246,0%
Berlină16019,8%
Berlină cu hayon14117,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12515,5%
Cupeu70,9%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18522,9%
75-109 kW31338,7%
110-149 kW23328,8%
150-219 kW587,2%
220 kW și peste151,9%
Necompletat50,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc435,3%
1000-1399 cmc10312,7%
1400-1599 cmc22728,1%
1600-1999 cmc33341,2%
2000-2999 cmc9011,1%
3000 cmc și peste70,9%
Necompletat60,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27924,1%
BMW14912,9%
DACIA1139,7%
AUDI837,2%
FORD796,8%
OPEL766,6%
SKODA696,0%
MERCEDES-BENZ595,1%
RENAULT464,0%
SUZUKI272,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI262,2%
PEUGEOT181,6%
SEAT181,6%
TOYOTA141,2%
LAND ROVER121,0%
CITROEN110,9%
FIAT110,9%
NISSAN110,9%
KIA70,6%
MAZDA60,5%
MITSUBISHI60,5%
SMART60,5%
VOLVO50,4%
CHEVROLET40,3%
PORSCHE40,3%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LANCIA20,2%
CUPRA10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3553,0%
Dezmembrare3147,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1522,7%
AUDI1218,2%
BMW710,6%
MERCEDES-BENZ57,6%
DACIA46,1%
SKODA46,1%
FIAT34,5%
FORD34,5%
OPEL34,5%
RENAULT23,0%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TESLA23,0%
DAEWOO11,5%
HYUNDAI11,5%
PEUGEOT11,5%
SEAT11,5%
SUZUKI11,5%
VOLVO11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.