Înmatriculări în județul Vaslui, martie 2025

Noi48+65,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare459+38,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări937+6,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri46

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 38 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200103
200201
200306
200409
2005013
2006024
2007027
2008039
2009035
2010027
2011046
2012040
2013027
2014025
2015024
2016023
2017021
2018015
2019022
2020010
2021013
202203
202301
2024381
2025100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11222,1%
AUDI5310,5%
BMW499,7%
DACIA367,1%
SKODA316,1%
RENAULT265,1%
FORD254,9%
NISSAN234,5%
HYUNDAI193,7%
MERCEDES-BENZ183,6%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL183,6%
VOLVO122,4%
KIA112,2%
PEUGEOT91,8%
TOYOTA91,8%
MAZDA81,6%
SEAT81,6%
SUZUKI81,6%
SSANGYONG71,4%
CITROEN61,2%
CHEVROLET40,8%
MITSUBISHI30,6%
PORSCHE30,6%
DAIHATSU20,4%
FIAT20,4%
JEEP20,4%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT295,7%
VOLKSWAGEN GOLF275,3%
DACIA DUSTER183,6%
SKODA OCTAVIA173,4%
AUDI A4153,0%
NISSAN QASHQAI153,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,6%
BMW SERIA 5122,4%
AUDI A6112,2%
BMW SERIA 3112,2%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN91,8%
FORD FOCUS91,8%
RENAULT MEGANE81,6%
AUDI A371,4%
AUDI Q571,4%
FORD KUGA71,4%
VOLKSWAGEN POLO71,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,2%
SSANGYONG KORANDO61,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,2%
AUDI Q351,0%
BMW SERIA 151,0%
BMW X151,0%
BMW X351,0%
BMW X451,0%
HYUNDAI I3051,0%
HYUNDAI IX3551,0%
KIA CEED51,0%
OPEL ASTRA51,0%
SKODA FABIA51,0%
VOLKSWAGEN SHARAN51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
AUDI A540,8%
DACIA SANDERO40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,8%
NISSAN QASHQAI+240,8%
NISSAN X-TRAIL40,8%
OPEL CORSA40,8%
RENAULT KADJAR40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
VOLVO XC6040,8%
DACIA SPRING30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
PEUGEOT 30830,6%
PORSCHE CAYENNE30,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT LEON30,6%
SKODA KAROQ30,6%
SKODA SUPERB30,6%
SUZUKI S-CROSS30,6%
SUZUKI VITARA30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
BMW X620,4%
CHEVROLET CRUZE20,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI I4020,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
KIA NIRO20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL VECTRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA RAPID20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLVO XC4020,4%
AUDI 8010,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S610,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU CUORE10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TOURNEO10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL TIGRA10,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 60710,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC7010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18135,7%
Compacte (C)11222,1%
Medii (D)8316,4%
Mici (B)479,3%
Monovolume (MPV)428,3%
Mari și de lux (E)316,1%
Mini (A)61,2%
Sport30,6%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45990,5%
Noi489,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34768,4%
Benzină10220,1%
Hibrid489,5%
GPL71,4%
Electric30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46892,3%
Companie397,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25550,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9418,5%
Berlină8216,2%
Berlină cu hayon7214,2%
Cabriolet20,4%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6813,4%
75-109 kW25650,5%
110-149 kW14628,8%
150-219 kW295,7%
220 kW și peste40,8%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,6%
1000-1399 cmc5711,2%
1400-1599 cmc14328,2%
1600-1999 cmc23446,2%
2000-2999 cmc5210,3%
Necompletat30,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23324,9%
AUDI9510,1%
BMW939,9%
DACIA808,5%
OPEL656,9%
SKODA616,5%
FORD424,5%
RENAULT424,5%
MERCEDES-BENZ323,4%
HYUNDAI262,8%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT222,3%
PEUGEOT181,9%
TOYOTA171,8%
VOLVO151,6%
CHEVROLET131,4%
FIAT101,1%
KIA101,1%
CITROEN80,9%
NISSAN70,7%
LAND ROVER60,6%
SUZUKI60,6%
SMART50,5%
DAEWOO40,4%
HONDA30,3%
MAZDA30,3%
MINI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
LEXUS20,2%
MITSUBISHI20,2%
PORSCHE20,2%
DFSK10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3065,2%
Export1634,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN613,0%
DACIA510,9%
RENAULT510,9%
AUDI48,7%
MERCEDES-BENZ48,7%
DAEWOO36,5%
OPEL36,5%
BMW24,3%
CITROEN24,3%
FORD24,3%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT12,2%
HONDA12,2%
INFINITI12,2%
KIA12,2%
NISSAN12,2%
PEUGEOT12,2%
PORSCHE12,2%
SEAT12,2%
SKODA12,2%
TOYOTA12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.