Înmatriculări în județul Ilfov, martie 2025

Noi377-13,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare966+40,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.492+16,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri45

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 62 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 113 rulate, prima înmatriculare2020: 110 rulate, prima înmatriculare2021: 85 rulate, prima înmatriculare2022: 40 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 43 rulate, prima înmatriculare2024: 241 noi2024: 18 rulate, prima înmatriculare2025: 132 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200102
200203
200305
200407
200507
2006022
2007023
2008021
2009026
2010030
2011044
2012048
2013035
2014051
2015056
2016050
2017062
2018059
20190113
20200110
2021085
2022040
2023443
202424118
20251320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW19814,7%
VOLKSWAGEN15011,2%
DACIA1138,4%
MERCEDES-BENZ1118,3%
SKODA1098,1%
TOYOTA906,7%
RENAULT866,4%
AUDI715,3%
FORD664,9%
OPEL463,4%
Toate (46)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI362,7%
PEUGEOT272,0%
KIA251,9%
VOLVO241,8%
MAZDA171,3%
LAND ROVER161,2%
CUPRA151,1%
SEAT141,0%
SUZUKI131,0%
PORSCHE120,9%
LEXUS110,8%
SSANGYONG110,8%
CITROEN100,7%
TESLA100,7%
HONDA90,7%
NISSAN90,7%
FIAT60,4%
MINI60,4%
MITSUBISHI50,4%
MG40,3%
SUBARU40,3%
JEEP30,2%
ALFA ROMEO20,1%
JAGUAR20,1%
ASTON MARTIN10,1%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%
QUATTRO10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SMART10,1%
YUEDA HUMAN HORIZONS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN614,6%
SKODA OCTAVIA493,7%
BMW SERIA 3463,4%
VOLKSWAGEN GOLF403,0%
BMW SERIA 5372,8%
VOLKSWAGEN PASSAT261,9%
TOYOTA COROLLA241,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN241,8%
RENAULT CLIO231,7%
DACIA DUSTER221,6%
Toate (272)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3211,6%
RENAULT MEGANE211,6%
FORD FOCUS201,5%
SKODA KODIAQ201,5%
BMW X5191,4%
DACIA SANDERO191,4%
HYUNDAI TUCSON181,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,3%
OPEL ASTRA171,3%
TOYOTA C-HR171,3%
TOYOTA RAV4151,1%
MERCEDES-BENZ GLE131,0%
SKODA SUPERB131,0%
AUDI A4120,9%
FORD KUGA120,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,9%
FORD MONDEO110,8%
AUDI A5100,7%
BMW X6100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
BMW SERIA 190,7%
BMW SERIA 490,7%
BMW X190,7%
FORD TRANSIT CUSTOM90,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
OPEL INSIGNIA90,7%
TESLA MODEL 390,7%
TOYOTA AURIS90,7%
TOYOTA YARIS CROSS90,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
AUDI A380,6%
PEUGEOT 30880,6%
RENAULT AUSTRAL80,6%
SEAT LEON80,6%
SKODA FABIA80,6%
VOLKSWAGEN CADDY80,6%
VOLVO XC6080,6%
BMW X270,5%
CUPRA FORMENTOR70,5%
CUPRA TERRAMAR70,5%
KIA SPORTAGE70,5%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT70,5%
MERCEDES-BENZ CLA70,5%
OPEL CORSA70,5%
RENAULT KADJAR70,5%
SKODA KAROQ70,5%
SKODA SCALA70,5%
SUZUKI S-CROSS70,5%
VOLKSWAGEN POLO70,5%
AUDI A660,4%
AUDI Q360,4%
AUDI Q560,4%
BMW X460,4%
DACIA DOKKER60,4%
KIA NIRO60,4%
NISSAN QASHQAI60,4%
PORSCHE CAYENNE60,4%
RENAULT ARKANA60,4%
RENAULT SCENIC60,4%
AUDI Q750,4%
BMW SERIA 250,4%
BMW SERIA 750,4%
FORD PUMA50,4%
HONDA CR-V50,4%
KIA CEED50,4%
LEXUS UX50,4%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,4%
MERCEDES-BENZ GLB50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
PEUGEOT 300850,4%
PEUGEOT 50850,4%
SEAT IBIZA50,4%
SSANGYONG KORANDO50,4%
SSANGYONG TIVOLI50,4%
AUDI A740,3%
HYUNDAI KONA40,3%
LEXUS NX40,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
MINI COOPER40,3%
PEUGEOT 200840,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
VOLKSWAGEN TAYRON40,3%
VOLVO S9040,3%
VOLVO XC4040,3%
AUDI A130,2%
BMW X730,2%
DACIA JOGGER30,2%
FIAT 50030,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA XCEED30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MAZDA 630,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ EQE30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MG ZS30,2%
OPEL GRANDLAND30,2%
OPEL VECTRA30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
TOYOTA CAMRY30,2%
TOYOTA PRIUS PLUS30,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI A820,1%
AUDI Q820,1%
BMW I520,1%
CITROEN C4 PICASSO20,1%
DACIA LODGY20,1%
FORD FIESTA20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HYUNDAI I1020,1%
HYUNDAI I2020,1%
HYUNDAI I4020,1%
KIA SORENTO20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,1%
MAZDA CX-520,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLS20,1%
MERCEDES-BENZ ML20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PORSCHE MACAN20,1%
PORSCHE TAYCAN20,1%
RENAULT ESPACE20,1%
RENAULT KANGOO20,1%
RENAULT LAGUNA20,1%
RENAULT TALISMAN20,1%
SKODA ELROQ20,1%
SKODA KAMIQ20,1%
SUZUKI GRAND VITARA20,1%
VOLKSWAGEN CC20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV50437,5%
Compacte (C)28020,8%
Medii (D)17513,0%
Mici (B)15911,8%
Mari și de lux (E)936,9%
Monovolume (MPV)836,2%
Sport141,0%
Neclasificate131,0%
Utilitare120,9%
Mini (A)100,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare96671,9%
Noi37728,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52639,2%
Hibrid40830,4%
Benzină32924,5%
GPL443,3%
Electric362,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80760,1%
Companie53639,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61245,6%
Berlină27720,6%
Berlină cu hayon24117,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19114,2%
Cupeu171,3%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25418,9%
75-109 kW40330,0%
110-149 kW47935,7%
150-219 kW1007,4%
220 kW și peste715,3%
Necompletat362,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1289,5%
1000-1399 cmc13510,1%
1400-1599 cmc33925,2%
1600-1999 cmc52238,9%
2000-2999 cmc16512,3%
3000 cmc și peste181,3%
Necompletat362,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA38815,6%
VOLKSWAGEN28011,2%
BMW25310,2%
SKODA1787,1%
RENAULT1726,9%
OPEL1606,4%
FORD1516,1%
MERCEDES-BENZ1516,1%
AUDI1184,7%
TOYOTA963,9%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI682,7%
PEUGEOT612,4%
VOLVO391,6%
KIA351,4%
SEAT351,4%
CITROEN291,2%
MAZDA291,2%
LAND ROVER281,1%
NISSAN251,0%
FIAT241,0%
HONDA190,8%
PORSCHE170,7%
CHEVROLET160,6%
MINI130,5%
JEEP120,5%
SMART120,5%
SUZUKI120,5%
MITSUBISHI110,4%
TESLA110,4%
LEXUS80,3%
DAEWOO60,2%
JAGUAR60,2%
SUBARU50,2%
BENTLEY30,1%
CUPRA30,1%
SSANGYONG30,1%
ALFA ROMEO20,1%
ARO20,1%
CADILLAC20,1%
DODGE20,1%
CHRYSLER10,0%
FERRARI10,0%
IVECO10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%
SAAB10,0%
TRABANT10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2351,1%
Dezmembrare1942,2%
Înmatriculat pentru export36,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW613,3%
DACIA511,1%
RENAULT511,1%
MERCEDES-BENZ48,9%
SKODA48,9%
VOLKSWAGEN36,7%
AUDI24,4%
JAGUAR24,4%
OPEL24,4%
PEUGEOT24,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA24,4%
CITROEN12,2%
FIAT12,2%
FORD12,2%
JEEP12,2%
MITSUBISHI12,2%
NISSAN12,2%
SUBARU12,2%
VOLVO12,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.