Înmatriculări în județul Galați, martie 2025

Noi112+47,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare833+38,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.381-5,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 60 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 65 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 68 rulate, prima înmatriculare2020: 48 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 92 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200108
200205
200309
200409
2005012
2006028
2007045
2008040
2009045
2010051
2011060
2012049
2013060
2014048
2015065
2016047
2017045
2018028
2019068
2020048
2021031
2022014
202306
2024923
2025200

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17018,0%
BMW838,8%
RENAULT798,4%
DACIA768,0%
MERCEDES-BENZ727,6%
AUDI687,2%
FORD626,6%
SKODA606,3%
NISSAN333,5%
VOLVO293,1%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT283,0%
HYUNDAI262,8%
SEAT232,4%
OPEL212,2%
KIA181,9%
TOYOTA171,8%
SUZUKI131,4%
CITROEN91,0%
SSANGYONG91,0%
MITSUBISHI80,8%
HONDA60,6%
LAND ROVER50,5%
TESLA50,5%
MAZDA40,4%
MG40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DS20,2%
FIAT20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
CHEVROLET10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT525,5%
VOLKSWAGEN GOLF515,4%
DACIA DUSTER313,3%
SKODA OCTAVIA313,3%
DACIA LOGAN262,8%
AUDI A4212,2%
NISSAN QASHQAI212,2%
BMW SERIA 3202,1%
FORD FOCUS192,0%
FORD KUGA192,0%
Toate (203)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE192,0%
RENAULT KADJAR181,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E171,8%
AUDI A6161,7%
BMW SERIA 5161,7%
VOLKSWAGEN TOURAN141,5%
RENAULT SCENIC121,3%
BMW X3101,1%
HYUNDAI TUCSON101,1%
PEUGEOT 3008101,1%
SKODA FABIA101,1%
VOLKSWAGEN POLO101,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,1%
VOLVO XC60101,1%
AUDI A391,0%
DACIA SANDERO91,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,0%
MERCEDES-BENZ GLC91,0%
MERCEDES-BENZ GLE91,0%
RENAULT TALISMAN91,0%
SKODA SUPERB91,0%
AUDI A580,9%
KIA SPORTAGE80,9%
TOYOTA RAV480,9%
BMW X170,7%
OPEL ASTRA70,7%
RENAULT CLIO70,7%
SEAT LEON70,7%
BMW SERIA 160,6%
BMW X660,6%
DACIA SPRING60,6%
FORD FIESTA60,6%
HYUNDAI IX3560,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
NISSAN X-TRAIL60,6%
RENAULT LAGUNA60,6%
SSANGYONG KORANDO60,6%
VOLKSWAGEN CC60,6%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
OPEL ZAFIRA50,5%
PEUGEOT 50850,5%
SEAT ALTEA50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SUZUKI S-CROSS50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLVO V4050,5%
AUDI Q540,4%
BMW X540,4%
FORD MONDEO40,4%
FORD PUMA40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
MERCEDES-BENZ CLS40,4%
PEUGEOT 30840,4%
SKODA KAROQ40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
TESLA MODEL 340,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO XC9040,4%
AUDI Q330,3%
BMW SERIA 730,3%
HONDA HR-V30,3%
HYUNDAI I3030,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MG ZS30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
AUDI Q720,2%
BMW I720,2%
BMW SERIA 620,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
DS DS720,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I2020,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI LANCER20,2%
NISSAN LEAF20,2%
OPEL CORSA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO SPIDER10,1%
AUDI A210,1%
AUDI R810,1%
AUDI S610,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS510,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI I1010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP AVENGER10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA CERATO10,1%
KIA NIRO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31833,7%
Compacte (C)20822,0%
Medii (D)16117,0%
Mici (B)929,7%
Monovolume (MPV)727,6%
Mari și de lux (E)687,2%
Mini (A)111,2%
Sport80,8%
Neclasificate40,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare83388,1%
Noi11211,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57661,0%
Benzină22924,2%
Hibrid11111,7%
Electric181,9%
GPL111,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84689,5%
Companie9910,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42444,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18619,7%
Berlină17118,1%
Berlină cu hayon15216,1%
Cupeu80,8%
Cabriolet40,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14715,6%
75-109 kW41543,9%
110-149 kW27429,0%
150-219 kW687,2%
220 kW și peste242,5%
Necompletat171,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc464,9%
1000-1399 cmc11612,3%
1400-1599 cmc28830,5%
1600-1999 cmc37239,4%
2000-2999 cmc9710,3%
3000 cmc și peste80,8%
Necompletat181,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30522,1%
DACIA15511,2%
BMW1148,3%
AUDI1017,3%
MERCEDES-BENZ1007,2%
OPEL987,1%
RENAULT967,0%
FORD946,8%
SKODA634,6%
HYUNDAI312,2%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT241,7%
SEAT231,7%
FIAT201,4%
TOYOTA181,3%
NISSAN151,1%
VOLVO130,9%
KIA110,8%
MAZDA90,7%
MITSUBISHI90,7%
DAEWOO80,6%
SUZUKI80,6%
CHEVROLET70,5%
CITROEN70,5%
HONDA70,5%
ALFA ROMEO60,4%
LAND ROVER60,4%
LEXUS60,4%
SMART60,4%
PORSCHE40,3%
JEEP30,2%
MINI30,2%
TESLA30,2%
JAGUAR20,1%
MASERATI20,1%
DODGE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8975,4%
Export2622,0%
Înmatriculat pentru export32,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1714,4%
BMW1411,9%
OPEL1411,9%
MERCEDES-BENZ1210,2%
DACIA119,3%
FORD119,3%
DAEWOO54,2%
SKODA54,2%
VOLVO54,2%
AUDI43,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,5%
FIAT32,5%
PEUGEOT32,5%
RENAULT32,5%
HONDA21,7%
SEAT21,7%
ALFA ROMEO10,8%
HYUNDAI10,8%
LAND ROVER10,8%
MAZDA10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.