Înmatriculări în județul Vrancea, martie 2025

Noi51+96,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare596+39,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.166+25,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 43 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 7 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200107
200204
2003010
200409
2005013
2006028
2007026
2008028
2009038
2010037
2011055
2012047
2013040
2014038
2015039
2016042
2017027
2018026
2019034
2020020
2021013
202203
202314
2024432
202570

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11718,1%
AUDI619,4%
RENAULT589,0%
BMW568,7%
DACIA487,4%
FORD426,5%
MERCEDES-BENZ396,0%
HYUNDAI294,5%
NISSAN284,3%
SKODA284,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO253,9%
OPEL243,7%
TOYOTA142,2%
SEAT132,0%
PEUGEOT111,7%
MAZDA60,9%
SUZUKI50,8%
CITROEN40,6%
FIAT40,6%
MG40,6%
JAGUAR30,5%
JEEP30,5%
LEXUS30,5%
CHEVROLET20,3%
KIA20,3%
MITSUBISHI20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
ASTON MARTIN10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
LAND ROVER10,2%
MASERATI10,2%
SAAB10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF355,4%
VOLKSWAGEN PASSAT304,6%
RENAULT MEGANE243,7%
DACIA DUSTER223,4%
NISSAN QASHQAI213,3%
BMW SERIA 3203,1%
FORD FOCUS192,9%
AUDI A4162,5%
SKODA OCTAVIA162,5%
DACIA LOGAN152,3%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6142,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,0%
OPEL ASTRA121,9%
AUDI Q5101,5%
BMW SERIA 5101,5%
VOLVO XC60101,5%
BMW X391,4%
HYUNDAI I3091,4%
HYUNDAI TUCSON91,4%
RENAULT CLIO91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
DACIA SANDERO81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
AUDI A371,1%
HYUNDAI KONA71,1%
MERCEDES-BENZ GLC71,1%
RENAULT SCENIC71,1%
SKODA SUPERB71,1%
RENAULT KADJAR60,9%
VOLVO V4060,9%
FORD FIESTA50,8%
FORD KUGA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
NISSAN QASHQAI+250,8%
SEAT IBIZA50,8%
VOLKSWAGEN CADDY50,8%
VOLKSWAGEN POLO50,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
AUDI A540,6%
BMW X140,6%
FORD C-MAX40,6%
MERCEDES-BENZ ML40,6%
PEUGEOT 30840,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 130,5%
BMW SERIA 730,5%
BMW X530,5%
DACIA LODGY30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
JAGUAR F-PACE30,5%
MG ZS30,5%
OPEL CORSA30,5%
OPEL MERIVA30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA FABIA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
AUDI Q820,3%
CITROEN C320,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD GALAXY20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TWINGO20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC9020,3%
ASTON MARTIN DB1210,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S510,2%
AUDI TT10,2%
BMW M810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X610,2%
BMW Z310,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS710,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD S-MAX10,2%
GEELY COOLRAY10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
INFINITI Q5010,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS IS10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS UX10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART MC0110,2%
SUBARU FORESTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21433,1%
Compacte (C)16525,5%
Medii (D)10015,5%
Mici (B)629,6%
Monovolume (MPV)599,1%
Mari și de lux (E)335,1%
Mini (A)60,9%
Sport60,9%
Neclasificate20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59692,1%
Noi517,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42966,3%
Benzină15524,0%
Hibrid507,7%
GPL121,9%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57088,1%
Companie7711,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30947,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12218,9%
Berlină cu hayon11417,6%
Berlină9414,5%
Cupeu60,9%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11918,4%
75-109 kW29946,2%
110-149 kW18829,1%
150-219 kW345,3%
220 kW și peste60,9%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc233,6%
1000-1399 cmc7611,7%
1400-1599 cmc20331,4%
1600-1999 cmc28443,9%
2000-2999 cmc589,0%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23620,2%
OPEL1129,6%
DACIA1038,8%
BMW927,9%
AUDI897,6%
FORD847,2%
MERCEDES-BENZ695,9%
SKODA595,1%
RENAULT514,4%
PEUGEOT363,1%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI272,3%
FIAT262,2%
TOYOTA211,8%
VOLVO201,7%
SUZUKI191,6%
SEAT161,4%
NISSAN121,0%
CITROEN110,9%
MAZDA100,9%
MITSUBISHI100,9%
KIA90,8%
LAND ROVER70,6%
SMART70,6%
CHEVROLET60,5%
HONDA50,4%
DAEWOO30,3%
DAIHATSU30,3%
JAGUAR30,3%
MINI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
DODGE20,2%
PORSCHE20,2%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2466,7%
Export1130,6%
Înmatriculat pentru export12,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN719,4%
FORD513,9%
MERCEDES-BENZ513,9%
BMW38,3%
OPEL38,3%
NISSAN25,6%
SKODA25,6%
AUDI12,8%
CHEVROLET12,8%
DACIA12,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO12,8%
FIAT12,8%
LANCIA12,8%
MAZDA12,8%
PEUGEOT12,8%
RENAULT12,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.