Înmatriculări în județul Alba, martie 2025

Noi44-10,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare745+27,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.012+14,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri58

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 58 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 69 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200106
200208
2003016
2004022
2005033
2006036
2007058
2008044
2009053
2010046
2011069
2012063
2013032
2014050
2015035
2016031
2017026
2018020
2019027
2020022
2021014
202207
202308
2024367
202580

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18523,4%
AUDI9111,5%
DACIA739,3%
BMW627,9%
FORD445,6%
MERCEDES-BENZ405,1%
SKODA384,8%
RENAULT324,1%
OPEL283,5%
NISSAN243,0%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT222,8%
HYUNDAI212,7%
SUZUKI192,4%
VOLVO172,2%
MITSUBISHI131,6%
TOYOTA121,5%
PEUGEOT101,3%
JEEP91,1%
CITROEN60,8%
MAZDA60,8%
KIA50,6%
ALFA ROMEO40,5%
LAND ROVER40,5%
JAGUAR30,4%
MG30,4%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
DAIHATSU10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF557,0%
DACIA DUSTER455,7%
VOLKSWAGEN PASSAT384,8%
AUDI A4374,7%
VOLKSWAGEN POLO222,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,6%
BMW SERIA 3192,4%
BMW SERIA 5192,4%
SKODA OCTAVIA192,4%
NISSAN QASHQAI182,3%
Toate (190)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FIESTA172,2%
AUDI A3151,9%
DACIA LOGAN141,8%
DACIA SANDERO121,5%
FORD FOCUS121,5%
SUZUKI GRAND VITARA121,5%
VOLKSWAGEN TOURAN111,4%
OPEL ASTRA91,1%
RENAULT MEGANE91,1%
SEAT IBIZA91,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,1%
AUDI A681,0%
AUDI Q581,0%
HYUNDAI I3081,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,0%
SKODA FABIA81,0%
AUDI A570,9%
MITSUBISHI ASX70,9%
RENAULT CLIO70,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,9%
SEAT LEON60,8%
VOLKSWAGEN SHARAN60,8%
AUDI Q350,6%
AUDI Q750,6%
BMW SERIA 150,6%
BMW X350,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
OPEL CORSA50,6%
RENAULT KANGOO50,6%
VOLVO XC6050,6%
FORD KUGA40,5%
JEEP GRAND CHEROKEE40,5%
RENAULT KOLEOS40,5%
SEAT ATECA40,5%
SKODA SUPERB40,5%
TOYOTA RAV440,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLVO V4040,5%
BMW SERIA 430,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X130,4%
BMW X530,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
OPEL ZAFIRA TOURER30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SKODA SCALA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
FORD KA20,3%
FORD TRANSIT CONNECT20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JAGUAR F-PACE20,3%
JEEP PATRIOT20,3%
KIA CEED20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
NISSAN NOTE20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI IGNIS20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN JUMPER10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI VELOSTER10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MG HS10,1%
MG MG410,1%
MG ZS10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MITSUBISHI COLT10,1%
MITSUBISHI EVOLUTION10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24130,5%
Compacte (C)16821,3%
Medii (D)13116,6%
Mici (B)11114,1%
Monovolume (MPV)719,0%
Mari și de lux (E)425,3%
Mini (A)91,1%
Neclasificate60,8%
Sport50,6%
Utilitare50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74594,4%
Noi445,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51665,4%
Benzină20425,9%
Hibrid587,4%
GPL81,0%
Electric30,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73192,6%
Companie587,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42654,0%
Berlină cu hayon14518,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12916,3%
Berlină8110,3%
Cupeu50,6%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17221,8%
75-109 kW34944,2%
110-149 kW20325,7%
150-219 kW465,8%
220 kW și peste162,0%
Necompletat30,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc263,3%
1000-1399 cmc11414,4%
1400-1599 cmc20626,1%
1600-1999 cmc35745,2%
2000-2999 cmc789,9%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat30,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25925,6%
AUDI888,7%
DACIA888,7%
BMW706,9%
SKODA636,2%
MERCEDES-BENZ616,0%
FORD525,1%
RENAULT525,1%
OPEL515,0%
SUZUKI303,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT282,8%
SEAT222,2%
HYUNDAI191,9%
NISSAN151,5%
MITSUBISHI121,2%
CITROEN111,1%
FIAT101,0%
LAND ROVER101,0%
MAZDA101,0%
TOYOTA101,0%
VOLVO101,0%
CHEVROLET70,7%
MINI50,5%
SMART50,5%
DAEWOO40,4%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
KIA20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4475,9%
Export1424,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1220,7%
DACIA915,5%
FORD813,8%
OPEL813,8%
BMW46,9%
RENAULT35,2%
DAEWOO23,4%
MERCEDES-BENZ23,4%
SKODA23,4%
ALFA ROMEO11,7%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA11,7%
NISSAN11,7%
PORSCHE11,7%
SEAT11,7%
SUZUKI11,7%
TESLA11,7%
VOLVO11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.