Înmatriculări în județul Caraș-Severin, martie 2025

Noi42+75,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare576+56,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări674+18,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri71

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 21 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001021
200103
200208
2003013
2004020
2005026
2006039
2007030
2008058
2009044
2010034
2011037
2012047
2013040
2014027
2015023
2016032
2017014
2018018
2019018
2020011
202107
202203
202321
2024362
202540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12019,4%
AUDI6410,4%
BMW508,1%
MERCEDES-BENZ477,6%
DACIA467,4%
FORD406,5%
SKODA315,0%
OPEL304,9%
NISSAN243,9%
RENAULT233,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT193,1%
SEAT182,9%
HYUNDAI152,4%
SUZUKI111,8%
VOLVO101,6%
CITROEN91,5%
MAZDA71,1%
MITSUBISHI71,1%
TOYOTA71,1%
JEEP61,0%
KIA61,0%
LAND ROVER40,6%
FIAT30,5%
MG30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
LANCIA20,3%
LYNK&CO20,3%
CADILLAC10,2%
DAIHATSU10,2%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
MINI10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT335,4%
VOLKSWAGEN GOLF325,2%
AUDI A4274,4%
DACIA DUSTER223,6%
BMW SERIA 3162,6%
DACIA LOGAN142,3%
NISSAN QASHQAI142,3%
SKODA OCTAVIA142,3%
BMW SERIA 5132,1%
FORD FOCUS132,1%
Toate (178)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA E121,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,8%
SKODA FABIA111,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,8%
AUDI A6101,6%
RENAULT MEGANE101,6%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
OPEL CORSA81,3%
BMW SERIA 171,1%
BMW X371,1%
DACIA SANDERO71,1%
OPEL ASTRA71,1%
VOLKSWAGEN POLO71,1%
AUDI A361,0%
AUDI A561,0%
FORD FIESTA61,0%
SEAT IBIZA61,0%
SUZUKI GRAND VITARA61,0%
FORD KUGA50,8%
FORD MONDEO50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,8%
NISSAN QASHQAI+250,8%
OPEL INSIGNIA50,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
VOLVO XC6050,8%
AUDI Q340,6%
AUDI Q540,6%
BMW X140,6%
CITROEN C440,6%
FORD GALAXY40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SEAT LEON40,6%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI I3030,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN PATROL30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA AURIS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN T-ROC30,5%
AUDI A720,3%
AUDI Q720,3%
DACIA LODGY20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LYNK&CO 0120,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 80720,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT MODUS20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN DS410,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI TERRACAN10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA RIO10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MG HS10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL FRONTERA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17127,7%
Compacte (C)14122,8%
Medii (D)11017,8%
Mici (B)8413,6%
Monovolume (MPV)6210,0%
Mari și de lux (E)406,5%
Mini (A)50,8%
Neclasificate20,3%
Sport20,3%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57693,2%
Noi426,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41867,6%
Benzină15925,7%
Hibrid325,2%
GPL71,1%
Electric20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58694,8%
Companie325,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29547,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12319,9%
Berlină10316,7%
Berlină cu hayon9214,9%
Cabriolet30,5%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13822,3%
75-109 kW28946,8%
110-149 kW15725,4%
150-219 kW264,2%
220 kW și peste61,0%
Necompletat20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc294,7%
1000-1399 cmc8714,1%
1400-1599 cmc14122,8%
1600-1999 cmc28746,4%
2000-2999 cmc6911,2%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat20,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14120,9%
DACIA7210,7%
AUDI659,6%
OPEL598,8%
BMW497,3%
SKODA456,7%
FORD426,2%
MERCEDES-BENZ365,3%
RENAULT294,3%
PEUGEOT192,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI142,1%
SUZUKI131,9%
SEAT101,5%
TOYOTA101,5%
MITSUBISHI81,2%
NISSAN81,2%
VOLVO81,2%
MAZDA60,9%
LAND ROVER40,6%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
CITROEN30,4%
FIAT30,4%
KIA30,4%
SMART30,4%
DAEWOO20,3%
DAIHATSU20,3%
DODGE20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
HONDA10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5476,1%
Export1723,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1014,1%
VOLKSWAGEN912,7%
AUDI68,5%
FORD68,5%
DACIA57,0%
FIAT57,0%
PEUGEOT57,0%
RENAULT45,6%
SEAT45,6%
MERCEDES-BENZ34,2%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW22,8%
MAZDA22,8%
SKODA22,8%
CITROEN11,4%
DAEWOO11,4%
DFSK11,4%
HYUNDAI11,4%
LAND ROVER11,4%
MITSUBISHI11,4%
NISSAN11,4%
TOYOTA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.