Înmatriculări în județul Dolj, martie 2025

Noi179+44,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.131+17,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.001+6,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri106

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 196 noinov 24: 830 rulate, prima înmatricularedec 24: 144 noidec 24: 918 rulate, prima înmatriculareian 25: 170 noiian 25: 870 rulate, prima înmatricularefeb 25: 173 noifeb 25: 1.079 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.131 rulate, prima înmatriculareapr 25: 125 noiapr 25: 1.165 rulate, prima înmatricularemai 25: 151 noimai 25: 998 rulate, prima înmatriculareiun 25: 137 noiiun 25: 956 rulate, prima înmatriculareiul 25: 263 noiiul 25: 1.264 rulate, prima înmatriculareaug 25: 236 noiaug 25: 918 rulate, prima înmatricularesep 25: 191 noisep 25: 952 rulate, prima înmatriculareoct 25: 195 noioct 25: 1.112 rulate, prima înmatricularenov 25: 202 noinov 25: 903 rulate, prima înmatricularedec 25: 403 noidec 25: 658 rulate, prima înmatriculareian 26: 128 noiian 26: 771 rulate, prima înmatricularefeb 26: 123 noifeb 26: 1.000 rulate, prima înmatricularemar 26: 154 noimar 26: 909 rulate, prima înmatriculareapr 26: 164 noiapr 26: 727 rulate, prima înmatricularemai 26: 190 noimai 26: 754 rulate, prima înmatriculareiun 26: 274 noiiun 26: 786 rulate, prima înmatriculareiul 26: 166 noiiul 26: 892 rulate, prima înmatriculareaug 26: 129 noiaug 26: 755 rulate, prima înmatricularesep 26: 178 noisep 26: 798 rulate, prima înmatriculareoct 26: 255 noioct 26: 747 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24196830
dec 24144918
ian 25170870
feb 251731.079
mar 251791.131
apr 251251.165
mai 25151998
iun 25137956
iul 252631.264
aug 25236918
sep 25191952
oct 251951.112
nov 25202903
dec 25403658
ian 26128771
feb 261231.000
mar 26154909
apr 26164727
mai 26190754
iun 26274786
iul 26166892
aug 26129755
sep 26178798
oct 26255747

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 50 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 72 rulate, prima înmatriculare2008: 63 rulate, prima înmatriculare2009: 83 rulate, prima înmatriculare2010: 77 rulate, prima înmatriculare2011: 96 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 55 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 42 rulate, prima înmatriculare2019: 68 rulate, prima înmatriculare2020: 51 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 38 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 145 noi2024: 13 rulate, prima înmatriculare2025: 31 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200107
2002013
2003011
2004027
2005050
2006044
2007072
2008063
2009083
2010077
2011096
2012082
2013055
2014058
2015054
2016039
2017042
2018042
2019068
2020051
2021138
2022017
2023219
202414513
2025310

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW19915,2%
VOLKSWAGEN19414,8%
DACIA1259,5%
AUDI906,9%
FORD826,3%
OPEL826,3%
MERCEDES-BENZ806,1%
RENAULT765,8%
TOYOTA503,8%
SKODA493,7%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN362,7%
PEUGEOT352,7%
SEAT342,6%
HYUNDAI251,9%
VOLVO211,6%
CITROEN201,5%
KIA201,5%
MAZDA110,8%
SSANGYONG90,7%
SUZUKI90,7%
FIAT80,6%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
PORSCHE50,4%
JAGUAR40,3%
LAND ROVER40,3%
GEELY30,2%
LEXUS30,2%
MITSUBISHI30,2%
TESLA30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DS20,2%
LYNK&CO20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
DR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
QUATTRO10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT594,6%
BMW SERIA 3564,3%
VOLKSWAGEN GOLF554,2%
DACIA LOGAN513,9%
DACIA DUSTER483,7%
BMW SERIA 5352,7%
AUDI A4312,4%
OPEL ASTRA302,3%
BMW SERIA 1292,2%
BMW X3282,2%
Toate (248)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD KUGA282,2%
NISSAN QASHQAI262,0%
FORD FOCUS251,9%
SKODA OCTAVIA251,9%
OPEL CORSA191,5%
RENAULT MEGANE191,5%
DACIA SANDERO181,4%
VOLKSWAGEN TOURAN181,4%
AUDI A3151,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,2%
RENAULT CLIO141,1%
BMW X1131,0%
VOLKSWAGEN POLO131,0%
SEAT IBIZA120,9%
AUDI A5110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,8%
TOYOTA COROLLA110,8%
TOYOTA PRIUS110,8%
FORD FIESTA100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,8%
SKODA FABIA100,8%
TOYOTA C-HR100,8%
VOLVO XC60100,8%
BMW X590,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
SEAT LEON90,7%
AUDI Q880,6%
OPEL ZAFIRA80,6%
PEUGEOT 50880,6%
SEAT ALHAMBRA80,6%
AUDI A670,5%
BMW SERIA 470,5%
CITROEN C370,5%
OPEL VIVARO70,5%
PEUGEOT 300870,5%
RENAULT SCENIC70,5%
SKODA SUPERB70,5%
TOYOTA RAV470,5%
VOLKSWAGEN SHARAN70,5%
AUDI Q560,5%
BMW SERIA 760,5%
KIA SPORTAGE60,5%
RENAULT ESPACE60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
FORD TOURNEO CUSTOM50,4%
HYUNDAI TUCSON50,4%
KIA CEED50,4%
MAZDA 350,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
OPEL MERIVA50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
BMW X640,3%
DACIA LODGY40,3%
HYUNDAI I2040,3%
HYUNDAI IONIQ40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
RENAULT AUSTRAL40,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLVO XC9040,3%
BMW SERIA 230,2%
BMW X430,2%
CITROEN C430,2%
CITROEN C530,2%
DACIA DOKKER30,2%
FORD PUMA30,2%
KIA RIO30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 40730,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT KADJAR30,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SSANGYONG REXTON30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TESLA MODEL 330,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,2%
AUDI A120,2%
CHEVROLET CRUZE20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JAGUAR E-PACE20,2%
KIA XCEED20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SMART FORFOUR20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI RS510,1%
AUDI RS710,1%
AUDI S610,1%
AUDI TT10,1%
BMW X210,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET CORVETTE10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37028,2%
Compacte (C)29522,5%
Medii (D)22216,9%
Mici (B)18714,3%
Monovolume (MPV)1199,1%
Mari și de lux (E)675,1%
Neclasificate231,8%
Mini (A)151,1%
Sport100,8%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.13186,3%
Noi17913,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină73856,3%
Benzină35427,0%
Hibrid16912,9%
GPL413,1%
Electric60,5%
GNC/GNL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.15588,2%
Companie15511,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51339,2%
Berlină26019,8%
Berlină cu hayon25419,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25219,2%
Cupeu171,3%
Cabriolet141,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30623,4%
75-109 kW52139,8%
110-149 kW35527,1%
150-219 kW856,5%
220 kW și peste372,8%
Necompletat60,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc836,3%
1000-1399 cmc18314,0%
1400-1599 cmc30823,5%
1600-1999 cmc56643,2%
2000-2999 cmc15211,6%
3000 cmc și peste120,9%
Necompletat60,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32216,1%
BMW25512,7%
OPEL24612,3%
DACIA20810,4%
AUDI1316,5%
FORD1185,9%
RENAULT1155,7%
MERCEDES-BENZ1045,2%
SKODA994,9%
PEUGEOT391,9%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN331,6%
TOYOTA331,6%
NISSAN311,5%
SEAT301,5%
HYUNDAI291,4%
DAEWOO251,2%
CHEVROLET221,1%
LAND ROVER221,1%
FIAT201,0%
KIA160,8%
MAZDA160,8%
SUZUKI140,7%
VOLVO120,6%
PORSCHE90,4%
SMART90,4%
ALFA ROMEO70,3%
MINI70,3%
MITSUBISHI70,3%
HONDA40,2%
JAGUAR30,1%
JEEP30,1%
LADA20,1%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
BENTLEY10,0%
CUPRA10,0%
DODGE10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6662,3%
Export4037,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW1514,2%
OPEL1211,3%
AUDI1110,4%
DAEWOO109,4%
DACIA98,5%
FORD98,5%
VOLKSWAGEN98,5%
MERCEDES-BENZ87,5%
FIAT43,8%
PEUGEOT43,8%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT43,8%
RENAULT32,8%
SKODA32,8%
CHEVROLET10,9%
CHRYSLER10,9%
CITROEN10,9%
MAZDA10,9%
SMART10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.