Noi 31 +6,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 190 +26,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.061 +45,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 36 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 43 noi nov 24: 187 rulate, prima înmatriculare dec 24: 44 noi dec 24: 207 rulate, prima înmatriculare ian 25: 44 noi ian 25: 161 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 196 rulate, prima înmatriculare mar 25: 31 noi mar 25: 190 rulate, prima înmatriculare apr 25: 39 noi apr 25: 277 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 201 rulate, prima înmatriculare iun 25: 36 noi iun 25: 188 rulate, prima înmatriculare iul 25: 75 noi iul 25: 229 rulate, prima înmatriculare aug 25: 83 noi aug 25: 191 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 191 rulate, prima înmatriculare oct 25: 56 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 48 noi nov 25: 200 rulate, prima înmatriculare dec 25: 104 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 33 noi ian 26: 166 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 208 rulate, prima înmatriculare mar 26: 19 noi mar 26: 157 rulate, prima înmatriculare apr 26: 41 noi apr 26: 196 rulate, prima înmatriculare mai 26: 32 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 50 noi iun 26: 155 rulate, prima înmatriculare iul 26: 31 noi iul 26: 173 rulate, prima înmatriculare aug 26: 26 noi aug 26: 116 rulate, prima înmatriculare sep 26: 52 noi sep 26: 214 rulate, prima înmatriculare oct 26: 75 noi oct 26: 174 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 43 187 dec 24 44 207 ian 25 44 161 feb 25 66 196 mar 25 31 190 apr 25 39 277 mai 25 27 201 iun 25 36 188 iul 25 75 229 aug 25 83 191 sep 25 68 191 oct 25 56 267 nov 25 48 200 dec 25 104 186 ian 26 33 166 feb 26 26 208 mar 26 19 157 apr 26 41 196 mai 26 32 179 iun 26 50 155 iul 26 31 173 aug 26 26 116 sep 26 52 214 oct 26 75 174
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 25 < 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 6 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 9 rulate, prima înmatriculare 2007: 9 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 12 rulate, prima înmatriculare 2010: 9 rulate, prima înmatriculare 2011: 25 rulate, prima înmatriculare 2012: 15 rulate, prima înmatriculare 2013: 8 rulate, prima înmatriculare 2014: 9 rulate, prima înmatriculare 2015: 15 rulate, prima înmatriculare 2016: 14 rulate, prima înmatriculare 2017: 12 rulate, prima înmatriculare 2018: 5 rulate, prima înmatriculare 2019: 8 rulate, prima înmatriculare 2020: 4 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2024: 23 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 8 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 2 2001 0 2 2002 0 2 2003 0 1 2004 0 6 2005 0 8 2006 0 9 2007 0 9 2008 0 10 2009 0 12 2010 0 9 2011 0 25 2012 0 15 2013 0 8 2014 0 9 2015 0 15 2016 0 14 2017 0 12 2018 0 5 2019 0 8 2020 0 4 2021 0 4 2022 0 0 2023 0 0 2024 23 1 2025 8 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 37 16,7% DACIA 27 12,2% RENAULT 23 10,4% BMW 21 9,5% AUDI 16 7,2% FORD 14 6,3% SKODA 14 6,3% MERCEDES-BENZ 11 5,0% OPEL 9 4,1% PEUGEOT 9 4,1%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă NISSAN 7 3,2% HYUNDAI 5 2,3% SEAT 4 1,8% TOYOTA 4 1,8% VOLVO 4 1,8% FIAT 3 1,4% JEEP 2 0,9% KIA 2 0,9% MITSUBISHI 2 0,9% CITROEN 1 0,5% LAND ROVER 1 0,5% MAZDA 1 0,5% SAAB 1 0,5% SSANGYONG 1 0,5% SUZUKI 1 0,5% VAUXHALL 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 11 5,0% VOLKSWAGEN GOLF 11 5,0% VOLKSWAGEN PASSAT 11 5,0% DACIA DUSTER 9 4,1% BMW SERIA 3 7 3,2% AUDI A4 6 2,7% DACIA SANDERO 6 2,7% SKODA OCTAVIA 6 2,7% VOLKSWAGEN TOURAN 6 2,7% BMW SERIA 5 5 2,3%
Toate (94) Modele: valoare, vehicule, cotă FORD FOCUS 5 2,3% RENAULT MEGANE 5 2,3% BMW SERIA 1 4 1,8% NISSAN QASHQAI 4 1,8% OPEL ASTRA 4 1,8% RENAULT KADJAR 4 1,8% SKODA SUPERB 4 1,8% VOLVO XC60 4 1,8% AUDI A3 3 1,4% HYUNDAI TUCSON 3 1,4% MERCEDES-BENZ GLC 3 1,4% OPEL ZAFIRA 3 1,4% PEUGEOT 3008 3 1,4% PEUGEOT 508 3 1,4% RENAULT CLIO 3 1,4% RENAULT SCENIC 3 1,4% AUDI A5 2 0,9% AUDI A6 2 0,9% AUDI Q5 2 0,9% BMW X3 2 0,9% FORD FIESTA 2 0,9% FORD KUGA 2 0,9% KIA SPORTAGE 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA B 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 0,9% OPEL CORSA 2 0,9% PEUGEOT 308 2 0,9% SKODA FABIA 2 0,9% VOLKSWAGEN CC 2 0,9% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 2 0,9% VOLKSWAGEN TOUAREG 2 0,9% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 2 0,9% AUDI A7 1 0,5% BMW SERIA 4 1 0,5% BMW X1 1 0,5% BMW X5 1 0,5% CITROEN C4 1 0,5% DACIA JOGGER 1 0,5% FIAT DOBLO 1 0,5% FIAT PANDA 1 0,5% FIAT PUNTO 1 0,5% FORD FUSION 1 0,5% FORD GALAXY 1 0,5% FORD MONDEO 1 0,5% FORD TRANSIT 1 0,5% FORD TRANSIT COURIER 1 0,5% HYUNDAI I20 1 0,5% HYUNDAI I30 1 0,5% JEEP COMPASS 1 0,5% JEEP RENEGADE 1 0,5% LAND ROVER RANGE ROVER 1 0,5% MAZDA MX-5 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLA 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA E 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLE 1 0,5% MERCEDES-BENZ VITO 1 0,5% MITSUBISHI ASX 1 0,5% MITSUBISHI OUTLANDER 1 0,5% NISSAN JUKE 1 0,5% NISSAN NV200 1 0,5% NISSAN QASHQAI+2 1 0,5% PEUGEOT 2008 1 0,5% RENAULT ARKANA 1 0,5% RENAULT AUSTRAL 1 0,5% RENAULT CAPTUR 1 0,5% RENAULT ESPACE 1 0,5% RENAULT KOLEOS 1 0,5% RENAULT LATITUDE 1 0,5% RENAULT TALISMAN 1 0,5% RENAULT TRAFIC 1 0,5% SAAB 9-3 1 0,5% SEAT ALHAMBRA 1 0,5% SEAT EXEO 1 0,5% SEAT IBIZA 1 0,5% SEAT LEON 1 0,5% SKODA KAMIQ 1 0,5% SSANGYONG TIVOLI 1 0,5% SUZUKI VITARA 1 0,5% TOYOTA AYGO 1 0,5% TOYOTA CAMRY 1 0,5% TOYOTA COROLLA 1 0,5% TOYOTA RAV4 1 0,5% VAUXHALL INSIGNIA LIMOUSINE HB 1 0,5% VOLKSWAGEN TIGUAN 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 60 27,1% Compacte (C) 47 21,3% Medii (D) 42 19,0% Mici (B) 30 13,6% Monovolume (MPV) 26 11,8% Mari și de lux (E) 9 4,1% Neclasificate 2 0,9% Mini (A) 2 0,9% Utilitare 2 0,9% Sport 1 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 190 86,0% Noi 31 14,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 126 57,0% Benzină 62 28,1% Hibrid 19 8,6% GPL 14 6,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 204 92,3% Companie 17 7,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 96 43,4% Berlină cu hayon 46 20,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 39 17,6% Berlină 38 17,2% Cabriolet 1 0,5% Cupeu 1 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 47 21,3% 75-109 kW 102 46,2% 110-149 kW 58 26,2% 150-219 kW 12 5,4% 220 kW și peste 2 0,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 19 8,6% 1000-1399 cmc 34 15,4% 1400-1599 cmc 61 27,6% 1600-1999 cmc 91 41,2% 2000-2999 cmc 15 6,8% 3000 cmc și peste 1 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.