Înmatriculări în județul Tulcea, martie 2025

Noi32+45,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare213+34,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări571+8,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri55

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 14 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 7 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 28 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200201
200303
200404
200508
200605
2007011
2008010
2009014
2010016
2011016
2012014
201309
2014016
2015013
2016011
2017010
201807
2019012
2020013
2021010
202204
202302
2024281
202540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4418,0%
AUDI239,4%
BMW218,6%
RENAULT218,6%
SKODA208,2%
DACIA176,9%
HYUNDAI166,5%
MERCEDES-BENZ104,1%
VOLVO104,1%
KIA83,3%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL83,3%
FORD62,4%
PEUGEOT62,4%
MAZDA52,0%
NISSAN52,0%
TOYOTA52,0%
CITROEN41,6%
SSANGYONG41,6%
LAND ROVER31,2%
SEAT31,2%
SUZUKI20,8%
CUPRA10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
MG10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT145,7%
SKODA OCTAVIA124,9%
DACIA DUSTER114,5%
AUDI A483,3%
VOLKSWAGEN GOLF83,3%
BMW SERIA 372,9%
BMW SERIA 572,9%
RENAULT MEGANE72,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN72,9%
AUDI A652,0%
Toate (95)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON52,0%
PEUGEOT 50852,0%
VOLKSWAGEN TOURAN52,0%
VOLVO XC6052,0%
FORD FOCUS41,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,6%
OPEL ASTRA41,6%
TOYOTA RAV441,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,6%
AUDI A331,2%
AUDI A531,2%
HYUNDAI I2031,2%
HYUNDAI IX3531,2%
HYUNDAI KONA31,2%
KIA SPORTAGE31,2%
MAZDA 331,2%
MERCEDES-BENZ GLC31,2%
NISSAN QASHQAI31,2%
RENAULT CLIO31,2%
RENAULT LAGUNA31,2%
RENAULT SCENIC31,2%
SKODA FABIA31,2%
SKODA KODIAQ31,2%
BMW X320,8%
DACIA LOGAN20,8%
DACIA SANDERO20,8%
FORD KUGA20,8%
HYUNDAI I3020,8%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,8%
NISSAN X-TRAIL20,8%
OPEL CORSA20,8%
RENAULT CAPTUR20,8%
SKODA SUPERB20,8%
SSANGYONG TIVOLI20,8%
VOLKSWAGEN CC20,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,8%
VOLVO XC9020,8%
AUDI A710,4%
AUDI Q510,4%
AUDI S510,4%
AUDI S610,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW SERIA 810,4%
BMW X110,4%
BMW X410,4%
CITROEN BERLINGO10,4%
CITROEN C4 CACTUS10,4%
CITROEN DS410,4%
CITROEN DS510,4%
CUPRA FORMENTOR10,4%
DACIA JOGGER10,4%
DACIA LODGY10,4%
HONDA ACCORD10,4%
JEEP GRAND CHEROKEE10,4%
KIA CEED10,4%
KIA EV910,4%
KIA OPTIMA10,4%
KIA PICANTO10,4%
KIA RIO10,4%
LAND ROVER FREELANDER10,4%
MAZDA 610,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,4%
MG EHS10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 40710,4%
RENAULT ARKANA10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT KANGOO10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT ATECA10,4%
SEAT LEON10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SSANGYONG TORRES10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
SUZUKI S-CROSS10,4%
TOYOTA AYGO X10,4%
VOLKSWAGEN JETTA10,4%
VOLKSWAGEN POLO10,4%
VOLVO S4010,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8333,9%
Compacte (C)5221,2%
Medii (D)5120,8%
Monovolume (MPV)218,6%
Mari și de lux (E)187,3%
Mici (B)176,9%
Sport20,8%
Mini (A)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare21386,9%
Noi3213,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15061,2%
Benzină6124,9%
Hibrid3112,7%
GPL20,8%
Electric10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică23093,9%
Companie156,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11446,5%
Berlină4819,6%
Berlină cu hayon4317,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4016,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3213,1%
75-109 kW11346,1%
110-149 kW7731,4%
150-219 kW114,5%
220 kW și peste114,5%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc52,0%
1000-1399 cmc3012,2%
1400-1599 cmc7530,6%
1600-1999 cmc10542,9%
2000-2999 cmc2911,8%
Necompletat10,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12922,6%
DACIA6511,4%
SKODA549,5%
AUDI518,9%
OPEL427,4%
BMW356,1%
FORD346,0%
RENAULT264,6%
MERCEDES-BENZ203,5%
HYUNDAI142,5%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,3%
SEAT111,9%
NISSAN81,4%
TOYOTA81,4%
MAZDA71,2%
MITSUBISHI61,1%
CHEVROLET50,9%
DAEWOO50,9%
ALFA ROMEO40,7%
KIA40,7%
LAND ROVER40,7%
SMART40,7%
SUZUKI40,7%
VOLVO40,7%
CITROEN30,5%
CUPRA20,4%
DODGE20,4%
MCC20,4%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4887,3%
Export712,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA712,7%
SKODA712,7%
VOLKSWAGEN712,7%
OPEL610,9%
AUDI59,1%
DAEWOO59,1%
FORD59,1%
RENAULT35,5%
ALFA ROMEO23,6%
BMW23,6%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN23,6%
HYUNDAI11,8%
MAZDA11,8%
PEUGEOT11,8%
SEAT11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.