Înmatriculări în județul Maramureș, martie 2025

Noi89+93,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare989+27,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.201+2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri64

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 26 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 66 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 59 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 71 rulate, prima înmatriculare2016: 54 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 39 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 76 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 11 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001026
2001011
200209
2003020
2004024
2005031
2006066
2007052
2008059
2009056
2010054
2011070
2012059
2013052
2014048
2015071
2016054
2017047
2018046
2019043
2020039
2021033
202205
2023210
2024764
2025110

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18016,7%
AUDI11310,5%
BMW1009,3%
RENAULT777,1%
MERCEDES-BENZ726,7%
DACIA656,0%
FORD534,9%
VOLVO484,5%
NISSAN464,3%
SKODA464,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT373,4%
OPEL343,2%
SUZUKI222,0%
HYUNDAI201,9%
CITROEN191,8%
TOYOTA171,6%
MAZDA141,3%
SEAT131,2%
KIA121,1%
LEAPMOTOR121,1%
MITSUBISHI111,0%
FIAT90,8%
DFSK80,7%
JEEP80,7%
LAND ROVER70,6%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
TESLA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
BENTLEY30,3%
HONDA30,3%
MG30,3%
LANCIA20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF494,6%
AUDI A4393,6%
DACIA DUSTER363,4%
VOLKSWAGEN PASSAT363,4%
BMW SERIA 3333,1%
NISSAN QASHQAI292,7%
SKODA OCTAVIA242,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,1%
AUDI A3212,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E201,9%
Toate (251)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6181,7%
BMW SERIA 5181,7%
VOLVO XC60181,7%
RENAULT CLIO171,6%
RENAULT SCENIC171,6%
VOLKSWAGEN POLO171,6%
FORD FOCUS161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,5%
BMW X3151,4%
DACIA SANDERO151,4%
RENAULT MEGANE151,4%
AUDI Q5121,1%
LEAPMOTOR T03121,1%
VOLKSWAGEN TOURAN111,0%
BMW X190,8%
FORD KUGA90,8%
HYUNDAI TUCSON90,8%
VOLVO XC9090,8%
DFSK E580,7%
NISSAN X-TRAIL80,7%
RENAULT KADJAR80,7%
TOYOTA RAV480,7%
VOLKSWAGEN CADDY80,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,7%
OPEL ASTRA70,7%
RENAULT ESPACE70,7%
SKODA FABIA70,7%
SUZUKI JIMNY70,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,7%
DACIA LOGAN60,6%
FORD FIESTA60,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
PEUGEOT 200860,6%
PEUGEOT 20760,6%
SKODA SUPERB60,6%
BMW SERIA 150,5%
BMW X450,5%
FORD MONDEO50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
PEUGEOT 30850,5%
PEUGEOT 50850,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
VOLVO V4050,5%
AUDI A540,4%
AUDI Q340,4%
AUDI Q740,4%
BMW X540,4%
CITROEN C340,4%
LAND ROVER FREELANDER40,4%
MAZDA 640,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
OPEL CORSA40,4%
RENAULT KANGOO40,4%
SEAT LEON40,4%
SKODA KAROQ40,4%
TESLA MODEL 340,4%
VOLVO V6040,4%
AUDI Q230,3%
BMW SERIA 430,3%
DACIA DOKKER30,3%
DACIA SPRING30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD GALAXY30,3%
HYUNDAI GALLOPER30,3%
HYUNDAI I3030,3%
JEEP CHEROKEE30,3%
MAZDA CX-530,3%
MAZDA MX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 40730,3%
PEUGEOT 500830,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLVO V5030,3%
AUDI TT20,2%
BENTLEY FLYING SPUR20,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C3 AIRCROSS20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL FRONTERA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V9020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI COUPE10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ510,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38235,4%
Compacte (C)20418,9%
Medii (D)16315,1%
Mici (B)1029,5%
Monovolume (MPV)1029,5%
Mari și de lux (E)696,4%
Mini (A)272,5%
Neclasificate141,3%
Sport90,8%
Utilitare60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare98991,7%
Noi898,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74669,2%
Benzină21119,6%
Hibrid878,1%
Electric232,1%
GPL111,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică94787,8%
Companie13112,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49145,5%
Berlină cu hayon21019,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19418,0%
Berlină15514,4%
Cupeu151,4%
Cabriolet131,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18817,4%
75-109 kW46042,7%
110-149 kW31028,8%
150-219 kW787,2%
220 kW și peste191,8%
Necompletat232,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc312,9%
1000-1399 cmc12011,1%
1400-1599 cmc27425,4%
1600-1999 cmc47143,7%
2000-2999 cmc15414,3%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat232,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25921,6%
AUDI1139,4%
FORD1008,3%
BMW978,1%
DACIA746,2%
RENAULT736,1%
MERCEDES-BENZ584,8%
OPEL473,9%
SKODA473,9%
PEUGEOT453,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA332,7%
SUZUKI272,2%
CITROEN231,9%
VOLVO221,8%
SEAT211,7%
HYUNDAI191,6%
NISSAN191,6%
MITSUBISHI181,5%
KIA151,2%
LAND ROVER141,2%
MAZDA131,1%
FIAT100,8%
JEEP100,8%
ALFA ROMEO60,5%
HONDA50,4%
MINI50,4%
CHEVROLET40,3%
PORSCHE40,3%
SMART30,2%
DAIHATSU20,2%
DS20,2%
INFINITI20,2%
ARO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MEIER BURSTADT10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3351,6%
Export3148,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ1015,6%
BMW69,4%
VOLKSWAGEN69,4%
OPEL57,8%
RENAULT46,2%
SKODA46,2%
DACIA34,7%
FORD34,7%
PEUGEOT34,7%
AUDI23,1%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI23,1%
JAGUAR23,1%
KIA23,1%
MAZDA23,1%
TOYOTA23,1%
CITROEN11,6%
FIAT11,6%
LAND ROVER11,6%
MITSUBISHI11,6%
NISSAN11,6%
PORSCHE11,6%
SEAT11,6%
VOLVO11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.