Înmatriculări în județul Satu Mare, martie 2025

Noi49-5,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare788+41,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări813+16,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri59

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 15 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 33 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 33 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 15 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001015
200106
200208
200308
2004026
2005019
2006041
2007047
2008043
2009054
2010052
2011050
2012069
2013047
2014049
2015044
2016042
2017027
2018026
2019033
2020028
2021022
2022011
2023119
2024332
2025150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16219,4%
AUDI9411,2%
BMW799,4%
MERCEDES-BENZ718,5%
FORD657,8%
DACIA536,3%
RENAULT506,0%
SKODA384,5%
OPEL303,6%
VOLVO253,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN202,4%
PEUGEOT172,0%
HYUNDAI151,8%
SEAT141,7%
KIA121,4%
TOYOTA121,4%
LAND ROVER111,3%
CITROEN81,0%
MAZDA81,0%
SUZUKI81,0%
JEEP60,7%
MITSUBISHI50,6%
ALFA ROMEO40,5%
FIAT40,5%
PORSCHE40,5%
HONDA30,4%
SSANGYONG30,4%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
LEAPMOTOR20,2%
MG20,2%
TESLA20,2%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF404,8%
AUDI A4394,7%
VOLKSWAGEN PASSAT354,2%
BMW SERIA 3293,5%
FORD FOCUS273,2%
DACIA DUSTER263,1%
AUDI A6192,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,9%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
VOLVO XC60141,7%
Toate (206)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI131,6%
RENAULT MEGANE131,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,4%
OPEL ASTRA121,4%
SKODA OCTAVIA121,4%
VOLKSWAGEN CADDY121,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,4%
VOLKSWAGEN TOURAN121,4%
AUDI A3111,3%
RENAULT SCENIC111,3%
VOLKSWAGEN SHARAN111,3%
DACIA SANDERO101,2%
AUDI A591,1%
BMW SERIA 191,1%
BMW SERIA 591,1%
BMW X391,1%
DACIA LOGAN81,0%
MERCEDES-BENZ GLC81,0%
SKODA FABIA81,0%
FORD FIESTA70,8%
HYUNDAI TUCSON70,8%
FORD C-MAX60,7%
FORD KUGA60,7%
SKODA KODIAQ60,7%
SKODA SUPERB60,7%
SUZUKI GRAND VITARA60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
AUDI Q550,6%
BMW X150,6%
BMW X550,6%
FORD GALAXY50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
PEUGEOT 30850,6%
RENAULT CLIO50,6%
VOLKSWAGEN JETTA50,6%
AUDI Q340,5%
BMW SERIA 740,5%
BMW X440,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
PORSCHE CAYENNE40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SEAT LEON40,5%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
DACIA DOKKER30,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD TRANSIT30,4%
HYUNDAI I3030,4%
JEEP GRAND CHEROKEE30,4%
KIA CEED30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLK30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SEAT EXEO30,4%
SEAT IBIZA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA RAV430,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 15920,2%
ALFA ROMEO STELVIO20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD KA20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEAPMOTOR T0320,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 20720,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC4020,2%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI R810,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN JUMPER10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA SPRING10,1%
DFSK E510,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD CAPRI10,1%
FORD TRANSIT COURIER10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24028,7%
Compacte (C)18622,2%
Medii (D)14717,6%
Monovolume (MPV)10812,9%
Mici (B)728,6%
Mari și de lux (E)485,7%
Utilitare121,4%
Mini (A)111,3%
Sport70,8%
Neclasificate60,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare78894,1%
Noi495,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59471,0%
Benzină15418,4%
Hibrid657,8%
GPL151,8%
Electric91,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71885,8%
Companie11914,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40147,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15618,6%
Berlină cu hayon14016,7%
Berlină12815,3%
Cabriolet91,1%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14417,2%
75-109 kW37444,7%
110-149 kW24329,0%
150-219 kW485,7%
220 kW și peste192,3%
Necompletat91,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc283,3%
1000-1399 cmc819,7%
1400-1599 cmc20724,7%
1600-1999 cmc40948,9%
2000-2999 cmc10011,9%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat91,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20625,3%
FORD8210,1%
AUDI759,2%
BMW647,9%
DACIA577,0%
MERCEDES-BENZ536,5%
OPEL445,4%
RENAULT354,3%
SKODA293,6%
PEUGEOT212,6%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO182,2%
TOYOTA151,8%
SEAT141,7%
CITROEN111,4%
MAZDA111,4%
HYUNDAI101,2%
FIAT70,9%
SUZUKI70,9%
KIA60,7%
NISSAN60,7%
CHEVROLET50,6%
ALFA ROMEO40,5%
LAND ROVER40,5%
MINI40,5%
MITSUBISHI40,5%
DAEWOO30,4%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
LANCIA20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
JEEP10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4678,0%
Export1322,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1322,0%
DACIA711,9%
OPEL610,2%
MERCEDES-BENZ58,5%
AUDI46,8%
BMW46,8%
FORD46,8%
CITROEN35,1%
PEUGEOT35,1%
SEAT35,1%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA23,4%
ALFA ROMEO11,7%
FIAT11,7%
MITSUBISHI11,7%
ROVER11,7%
TOYOTA11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.