Înmatriculări în județul Prahova, martie 2025

Noi179+23,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.186+17,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.594+14,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri145

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 64 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 106 rulate, prima înmatriculare2012: 100 rulate, prima înmatriculare2013: 90 rulate, prima înmatriculare2014: 92 rulate, prima înmatriculare2015: 73 rulate, prima înmatriculare2016: 86 rulate, prima înmatriculare2017: 63 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 69 rulate, prima înmatriculare2020: 66 rulate, prima înmatriculare2021: 44 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 148 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 29 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200100
200203
200302
2004014
2005031
2006040
2007036
2008052
2009064
2010071
20110106
20120100
2013090
2014092
2015073
2016086
2017063
2018047
2019069
2020066
2021044
2022015
202327
20241484
2025290

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25018,3%
RENAULT1339,7%
BMW1178,6%
AUDI1148,4%
SKODA1007,3%
FORD946,9%
DACIA926,7%
MERCEDES-BENZ735,3%
PEUGEOT453,3%
OPEL443,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT342,5%
NISSAN312,3%
TOYOTA312,3%
VOLVO292,1%
HYUNDAI272,0%
CITROEN211,5%
SUZUKI201,5%
MAZDA191,4%
KIA171,2%
LAND ROVER80,6%
MITSUBISHI80,6%
TESLA70,5%
SSANGYONG60,4%
PORSCHE50,4%
CHEVROLET40,3%
HONDA40,3%
LEXUS40,3%
MG40,3%
FIAT30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CUPRA20,1%
DS20,1%
JAGUAR20,1%
JEEP20,1%
LYNK&CO20,1%
DFSK10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF654,8%
VOLKSWAGEN PASSAT604,4%
RENAULT MEGANE493,6%
AUDI A4473,5%
SKODA OCTAVIA443,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN362,6%
FORD FOCUS352,6%
DACIA LOGAN322,4%
DACIA DUSTER282,1%
BMW SERIA 3272,0%
Toate (236)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5251,8%
FORD KUGA241,8%
NISSAN QASHQAI211,5%
VOLKSWAGEN TOURAN191,4%
SKODA FABIA181,3%
AUDI A6171,2%
DACIA SANDERO171,2%
OPEL ASTRA171,2%
RENAULT CLIO171,2%
RENAULT SCENIC171,2%
PEUGEOT 3008161,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,1%
RENAULT TALISMAN141,0%
AUDI Q5131,0%
BMW SERIA 1131,0%
SEAT LEON131,0%
AUDI A3120,9%
BMW X1120,9%
FORD FIESTA120,9%
OPEL CORSA110,8%
PEUGEOT 308110,8%
PEUGEOT 508110,8%
RENAULT CAPTUR110,8%
VOLKSWAGEN POLO110,8%
AUDI A5100,7%
HYUNDAI TUCSON100,7%
KIA SPORTAGE100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
RENAULT KADJAR100,7%
SKODA SUPERB100,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER100,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
SEAT IBIZA90,7%
SKODA KODIAQ90,7%
VOLVO XC6090,7%
BMW X380,6%
DACIA LODGY80,6%
HYUNDAI I3080,6%
TOYOTA COROLLA80,6%
TOYOTA RAV480,6%
SEAT ALTEA70,5%
SKODA KAROQ70,5%
TESLA MODEL 370,5%
BMW SERIA 760,4%
MERCEDES-BENZ CLA60,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,4%
MERCEDES-BENZ VITO60,4%
SUZUKI S-CROSS60,4%
VOLKSWAGEN CC60,4%
VOLVO V4060,4%
VOLVO XC9060,4%
AUDI Q350,4%
FORD C-MAX50,4%
FORD MONDEO50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
BMW SERIA 440,3%
BMW X640,3%
CITROEN C440,3%
MAZDA 340,3%
MAZDA 640,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLKSWAGEN ARTEON40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
BMW X430,2%
BMW X530,2%
CITROEN C330,2%
CITROEN C530,2%
DACIA DOKKER30,2%
FIAT PANDA30,2%
FORD S-MAX30,2%
FORD TRANSIT CUSTOM30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA CEED30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,2%
MAZDA CX-3030,2%
MG ZS30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
PEUGEOT 200830,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SKODA RAPID30,2%
SKODA ROOMSTER30,2%
SMART FORFOUR30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
AUDI Q720,1%
AUDI TT20,1%
BMW X220,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN C4 CACTUS20,1%
CITROEN C4 PICASSO20,1%
CITROEN DS520,1%
CUPRA FORMENTOR20,1%
DACIA JOGGER20,1%
DACIA SPRING20,1%
DS DS720,1%
FORD GRAND C-MAX20,1%
FORD TRANSIT20,1%
HYUNDAI I1020,1%
JEEP COMPASS20,1%
KIA STONIC20,1%
LYNK&CO 0120,1%
MAZDA 520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLK20,1%
NISSAN JUKE20,1%
OPEL COMBO20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PEUGEOT 500820,1%
SKODA KAMIQ20,1%
SKODA SCALA20,1%
SKODA YETI20,1%
SSANGYONG KORANDO20,1%
SSANGYONG TIVOLI20,1%
SUZUKI JIMNY20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42431,1%
Compacte (C)33724,7%
Medii (D)23317,1%
Mici (B)14810,8%
Monovolume (MPV)1289,4%
Mari și de lux (E)614,5%
Mini (A)151,1%
Sport100,7%
Utilitare50,4%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.18686,9%
Noi17913,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină82760,6%
Benzină32523,8%
Hibrid16311,9%
GPL322,3%
Electric181,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.19087,2%
Companie17512,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65848,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24818,2%
Berlină cu hayon23617,3%
Berlină20715,2%
Cupeu110,8%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23917,5%
75-109 kW60744,5%
110-149 kW40229,5%
150-219 kW735,3%
220 kW și peste272,0%
Necompletat171,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc664,8%
1000-1399 cmc17412,7%
1400-1599 cmc44132,3%
1600-1999 cmc53239,0%
2000-2999 cmc1309,5%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat181,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN46317,8%
DACIA2359,1%
BMW2248,6%
OPEL2208,5%
FORD2067,9%
SKODA1937,4%
AUDI1806,9%
RENAULT1726,6%
MERCEDES-BENZ1264,9%
PEUGEOT863,3%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI672,6%
SEAT652,5%
TOYOTA461,8%
VOLVO311,2%
FIAT301,2%
SUZUKI291,1%
MAZDA251,0%
CITROEN240,9%
CHEVROLET230,9%
KIA220,8%
NISSAN210,8%
LAND ROVER160,6%
MITSUBISHI130,5%
DAEWOO100,4%
HONDA80,3%
ALFA ROMEO70,3%
JEEP70,3%
MINI70,3%
LEXUS60,2%
SMART50,2%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
SAAB40,2%
DODGE20,1%
LANCIA20,1%
SSANGYONG20,1%
VAUXHALL20,1%
ARO10,0%
CHRYSLER10,0%
DAIHATSU10,0%
HUMMER10,0%
SUBARU10,0%
TESLA10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11377,9%
Export3121,4%
Înmatriculat pentru export10,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2416,6%
OPEL2114,5%
FORD1913,1%
DACIA1611,0%
BMW106,9%
AUDI96,2%
RENAULT85,5%
MERCEDES-BENZ74,8%
SEAT74,8%
SKODA74,8%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO53,4%
MITSUBISHI21,4%
PEUGEOT21,4%
CHEVROLET10,7%
CITROEN10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
MAZDA10,7%
MINI10,7%
OLTCIT10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.