Înmatriculări în județul Mureș, martie 2025

Noi131-35,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.240+33,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.820+39,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri211

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 25 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 67 rulate, prima înmatriculare2008: 63 rulate, prima înmatriculare2009: 103 rulate, prima înmatriculare2010: 93 rulate, prima înmatriculare2011: 104 rulate, prima înmatriculare2012: 81 rulate, prima înmatriculare2013: 94 rulate, prima înmatriculare2014: 68 rulate, prima înmatriculare2015: 76 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 54 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 25 rulate, prima înmatriculare2024: 80 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 50 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001025
200108
2002013
2003020
2004029
2005047
2006056
2007067
2008063
20090103
2010093
20110104
2012081
2013094
2014068
2015076
2016057
2017054
2018037
2019043
2020035
2021029
202208
2023125
2024805
2025500

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28520,8%
AUDI15311,2%
DACIA1198,7%
BMW1178,5%
MERCEDES-BENZ876,3%
FORD715,2%
OPEL715,2%
SKODA685,0%
RENAULT634,6%
HYUNDAI392,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN372,7%
TOYOTA312,3%
SEAT302,2%
SUZUKI272,0%
PEUGEOT241,8%
VOLVO231,7%
MAZDA211,5%
CITROEN161,2%
MITSUBISHI120,9%
FIAT100,7%
KIA90,7%
LAND ROVER90,7%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
MG50,4%
ALFA ROMEO40,3%
GEELY40,3%
PORSCHE40,3%
CUPRA30,2%
JEEP30,2%
SSANGYONG30,2%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,1%
SMART20,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF886,4%
AUDI A4674,9%
DACIA DUSTER644,7%
VOLKSWAGEN PASSAT564,1%
BMW SERIA 3382,8%
OPEL CORSA322,3%
SKODA OCTAVIA292,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN282,1%
DACIA LOGAN261,9%
NISSAN QASHQAI241,8%
Toate (251)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3221,6%
BMW SERIA 5221,6%
AUDI A6211,5%
FORD FOCUS211,5%
BMW X3201,5%
VOLKSWAGEN POLO191,4%
VOLKSWAGEN TOURAN191,4%
RENAULT MEGANE181,3%
FORD KUGA161,2%
OPEL ASTRA161,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,1%
HYUNDAI TUCSON141,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG141,0%
AUDI Q5131,0%
DACIA JOGGER131,0%
SEAT LEON131,0%
SKODA FABIA120,9%
AUDI A5110,8%
DACIA SANDERO110,8%
MERCEDES-BENZ GLC110,8%
VOLKSWAGEN SHARAN110,8%
MAZDA 3100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
SKODA SUPERB100,7%
BMW X590,7%
RENAULT CAPTUR90,7%
RENAULT CLIO90,7%
SEAT IBIZA90,7%
VOLVO XC6090,7%
AUDI Q380,6%
FORD FIESTA80,6%
RENAULT SCENIC80,6%
BMW SERIA 170,5%
FORD MONDEO70,5%
HYUNDAI IX3570,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,5%
MERCEDES-BENZ VITO70,5%
OPEL INSIGNIA70,5%
TOYOTA RAV470,5%
VOLKSWAGEN CADDY70,5%
FORD GALAXY60,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,4%
MERCEDES-BENZ GLA60,4%
SUZUKI VITARA60,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,4%
BMW X150,4%
BMW X650,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
SUZUKI JIMNY50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
VOLVO XC4050,4%
HYUNDAI I3040,3%
HYUNDAI KONA40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
OPEL ANTARA40,3%
OPEL VIVARO40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 300840,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA YETI40,3%
SUZUKI S-CROSS40,3%
SUZUKI SX440,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN JETTA40,3%
AUDI A730,2%
CITROEN C330,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
DACIA LODGY30,2%
FIAT 50030,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD TOURNEO CUSTOM30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HYUNDAI I2030,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20630,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA RAPID30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
TOYOTA AVENSIS30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN ARTEON30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
VOLVO V4030,2%
ALFA ROMEO 15920,1%
AUDI A120,1%
AUDI Q720,1%
BMW SERIA 420,1%
BMW SERIA 620,1%
BMW SERIA 720,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN C3 PICASSO20,1%
CITROEN C520,1%
CITROEN SPACETOURER20,1%
DACIA DOKKER20,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD FUSION20,1%
GEELY COOLRAY20,1%
GEELY STARRAY20,1%
HONDA CIVIC20,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI GETZ20,1%
HYUNDAI SANTA FE20,1%
LAND ROVER DISCOVERY20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
MAZDA 220,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ ML20,1%
MG EHS20,1%
MG ZS20,1%
MITSUBISHI LANCER20,1%
NISSAN JUKE20,1%
NISSAN MICRA20,1%
NISSAN NV20020,1%
NISSAN QASHQAI+220,1%
PEUGEOT 50820,1%
RENAULT KANGOO20,1%
RENAULT TALISMAN20,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SEAT ALTEA20,1%
SEAT ATECA20,1%
SUZUKI IGNIS20,1%
TOYOTA AYGO20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43731,9%
Compacte (C)28620,9%
Medii (D)22616,5%
Mici (B)16412,0%
Monovolume (MPV)15911,6%
Mari și de lux (E)624,5%
Mini (A)141,0%
Utilitare100,7%
Neclasificate90,7%
Sport40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.24090,4%
Noi1319,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină87764,0%
Benzină32223,5%
Hibrid1249,0%
GPL282,0%
Electric201,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.17685,8%
Companie19514,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break69150,4%
Berlină cu hayon26919,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23917,4%
Berlină15111,0%
Cabriolet110,8%
Cupeu90,7%
Necompletat10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26419,3%
75-109 kW62845,8%
110-149 kW35325,7%
150-219 kW775,6%
220 kW și peste292,1%
Necompletat201,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc503,6%
1000-1399 cmc21015,3%
1400-1599 cmc32623,8%
1600-1999 cmc59843,6%
2000-2999 cmc16211,8%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat201,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44824,6%
AUDI18910,4%
DACIA1548,5%
BMW1528,4%
OPEL1377,5%
FORD1256,9%
SKODA854,7%
MERCEDES-BENZ834,6%
RENAULT703,8%
PEUGEOT452,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA412,3%
NISSAN321,8%
SEAT261,4%
HYUNDAI251,4%
MAZDA251,4%
SUZUKI251,4%
VOLVO181,0%
MITSUBISHI170,9%
CITROEN130,7%
LAND ROVER130,7%
FIAT120,7%
CHEVROLET110,6%
KIA90,5%
SMART80,4%
HONDA70,4%
JEEP70,4%
MINI70,4%
PORSCHE70,4%
ALFA ROMEO60,3%
DAEWOO60,3%
JAGUAR40,2%
LEXUS40,2%
DAIHATSU30,2%
TESLA20,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11454,0%
Export9746,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6832,2%
VOLKSWAGEN3918,5%
AUDI136,2%
FORD136,2%
OPEL125,7%
MERCEDES-BENZ115,2%
BMW104,7%
PEUGEOT73,3%
RENAULT73,3%
SKODA52,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN41,9%
MAZDA41,9%
SMART41,9%
FIAT31,4%
HYUNDAI31,4%
NISSAN20,9%
DAEWOO10,5%
DAIHATSU10,5%
KIA10,5%
MITSUBISHI10,5%
SUZUKI10,5%
TESLA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.