Înmatriculări în județul Giurgiu, martie 2025

Noi34-30,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare246+7,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări773-9,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri34

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 14 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 28 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200404
200506
200605
2007013
2008011
2009011
2010015
2011014
2012021
2013017
2014012
2015017
2016020
2017010
2018016
2019022
2020016
2021010
202202
202302
2024281
202560

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW3913,9%
VOLKSWAGEN3913,9%
DACIA3010,7%
MERCEDES-BENZ258,9%
RENAULT227,9%
AUDI186,4%
SKODA165,7%
FORD113,9%
SEAT103,6%
HYUNDAI93,2%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL82,9%
PEUGEOT72,5%
KIA62,1%
TOYOTA62,1%
MAZDA51,8%
VOLVO51,8%
MG41,4%
NISSAN41,4%
SUZUKI41,4%
LAND ROVER31,1%
CITROEN20,7%
CHEVROLET10,4%
CUPRA10,4%
DS10,4%
LEXUS10,4%
MINI10,4%
SSANGYONG10,4%
TESLA10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER124,3%
DACIA LOGAN124,3%
BMW SERIA 3103,6%
VOLKSWAGEN GOLF103,6%
BMW SERIA 593,2%
SEAT LEON82,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E72,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN72,5%
AUDI A662,2%
BMW X362,2%
Toate (110)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE62,2%
SKODA OCTAVIA62,2%
VOLKSWAGEN PASSAT51,8%
VOLKSWAGEN TOURAN51,8%
AUDI A441,4%
BMW X141,4%
FORD FOCUS41,4%
HYUNDAI TUCSON41,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,4%
MERCEDES-BENZ GLC41,4%
NISSAN QASHQAI41,4%
RENAULT KADJAR41,4%
SKODA FABIA41,4%
SKODA SUPERB41,4%
DACIA LODGY31,1%
DACIA SANDERO31,1%
FORD KUGA31,1%
MERCEDES-BENZ CLA31,1%
MERCEDES-BENZ GLE31,1%
RENAULT CLIO31,1%
SUZUKI S-CROSS31,1%
TOYOTA C-HR31,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS31,1%
VOLVO XC6031,1%
AUDI A320,7%
AUDI Q320,7%
AUDI Q520,7%
BMW SERIA 120,7%
BMW SERIA 220,7%
BMW X520,7%
BMW X620,7%
HYUNDAI SANTA FE20,7%
KIA CEED20,7%
MAZDA 320,7%
MAZDA CX-520,7%
MERCEDES-BENZ VITO20,7%
MG ZS20,7%
OPEL ASTRA20,7%
OPEL VIVARO20,7%
PEUGEOT 300820,7%
PEUGEOT 30820,7%
RENAULT ESPACE20,7%
RENAULT TALISMAN20,7%
RENAULT TRAFIC20,7%
VOLKSWAGEN CC20,7%
VOLKSWAGEN POLO20,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,7%
AUDI A110,4%
AUDI A510,4%
BMW SERIA 710,4%
CHEVROLET AVEO10,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C510,4%
CUPRA FORMENTOR10,4%
DS DS710,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD EDGE10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD S-MAX10,4%
HYUNDAI I3010,4%
HYUNDAI IONIQ10,4%
HYUNDAI IX3510,4%
KIA NIRO10,4%
KIA SORENTO10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
KIA STONIC10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,4%
LEXUS LX10,4%
MAZDA 610,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ GLK10,4%
MG HS10,4%
MG MG310,4%
MINI MINI10,4%
OPEL CORSA10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL VECTRA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 200810,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 80710,4%
RENAULT LAGUNA10,4%
RENAULT MODUS10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT IBIZA10,4%
SKODA KAROQ10,4%
SKODA ROOMSTER10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUZUKI VITARA10,4%
TESLA MODEL 310,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA AYGO10,4%
TOYOTA YARIS CROSS10,4%
VOLKSWAGEN CADDY10,4%
VOLVO EX3010,4%
VOLVO V4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9835,0%
Compacte (C)6121,8%
Mici (B)3311,8%
Medii (D)3311,8%
Monovolume (MPV)3010,7%
Mari și de lux (E)238,2%
Neclasificate10,4%
Mini (A)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24687,9%
Noi3412,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15455,0%
Benzină7326,1%
Hibrid4014,3%
GPL113,9%
Electric20,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24587,5%
Companie3512,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break12243,6%
Berlină6623,6%
Berlină cu hayon4716,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4415,7%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5017,9%
75-109 kW11139,6%
110-149 kW9433,6%
150-219 kW196,8%
220 kW și peste41,4%
Necompletat20,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc124,3%
1000-1399 cmc3813,6%
1400-1599 cmc8530,4%
1600-1999 cmc11240,0%
2000-2999 cmc3010,7%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat20,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12315,9%
VOLKSWAGEN12115,7%
OPEL9412,2%
BMW658,4%
SKODA617,9%
RENAULT476,1%
FORD405,2%
AUDI395,0%
MERCEDES-BENZ273,5%
SEAT192,5%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI172,2%
PEUGEOT162,1%
TOYOTA131,7%
KIA101,3%
NISSAN101,3%
FIAT91,2%
LAND ROVER81,0%
MAZDA81,0%
CHEVROLET60,8%
DAEWOO60,8%
VOLVO50,6%
CITROEN40,5%
SUZUKI40,5%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,3%
JEEP20,3%
MITSUBISHI20,3%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2676,5%
Export823,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA617,6%
OPEL617,6%
AUDI514,7%
FORD514,7%
DAEWOO38,8%
SKODA25,9%
VOLKSWAGEN25,9%
BMW12,9%
KIA12,9%
MERCEDES-BENZ12,9%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT12,9%
SSANGYONG12,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.