Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, martie 2025

Noi48-2,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare740+46,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări897+24,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 22 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 55 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 57 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 41 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 7 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001022
2001013
200205
2003023
2004028
2005028
2006055
2007048
2008058
2009059
2010048
2011057
2012044
2013042
2014027
2015029
2016033
2017032
2018018
2019016
2020024
2021019
202203
202304
2024415
202570

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19624,9%
AUDI10413,2%
BMW9311,8%
MERCEDES-BENZ516,5%
FORD465,8%
DACIA283,6%
HYUNDAI253,2%
SKODA232,9%
SUZUKI232,9%
RENAULT212,7%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL192,4%
PEUGEOT182,3%
VOLVO172,2%
SEAT151,9%
NISSAN141,8%
MITSUBISHI131,6%
TOYOTA131,6%
CITROEN60,8%
LAND ROVER60,8%
SSANGYONG60,8%
JEEP50,6%
KIA50,6%
MAZDA50,6%
MG50,6%
HONDA40,5%
MINI40,5%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
FIAT20,3%
JAGUAR20,3%
PORSCHE20,3%
BENTLEY10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF567,2%
AUDI A4435,5%
VOLKSWAGEN PASSAT314,0%
BMW X3232,9%
VOLKSWAGEN POLO212,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,7%
BMW SERIA 3192,4%
DACIA DUSTER192,4%
AUDI A3182,3%
VOLKSWAGEN TOURAN182,3%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5172,2%
FORD FOCUS172,2%
HYUNDAI TUCSON141,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,5%
SKODA OCTAVIA121,5%
SUZUKI GRAND VITARA121,5%
BMW SERIA 1111,4%
AUDI A6101,3%
VOLKSWAGEN CADDY101,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,3%
AUDI Q391,2%
AUDI Q581,0%
NISSAN QASHQAI81,0%
BMW X470,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
MERCEDES-BENZ GLC70,9%
VOLKSWAGEN SHARAN70,9%
AUDI A560,8%
BMW X160,8%
FORD FIESTA60,8%
TOYOTA LAND CRUISER60,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,8%
FORD KUGA50,6%
PEUGEOT 30850,6%
SKODA FABIA50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLVO XC6050,6%
AUDI A840,5%
BMW SERIA 440,5%
DACIA LOGAN40,5%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
MITSUBISHI OUTLANDER40,5%
OPEL ASTRA40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
SEAT LEON40,5%
SSANGYONG TIVOLI40,5%
BMW X530,4%
DACIA SANDERO30,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD TOURNEO CONNECT30,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
JEEP CHEROKEE30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MITSUBISHI PAJERO30,4%
PEUGEOT 20630,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI Q720,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN DS420,3%
CUPRA FORMENTOR20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MG MG320,3%
MG ZS20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL COMBO20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT MEGANE20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SMART FORTWO20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLVO S4020,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V6020,3%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S710,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X610,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DFSK E510,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ATOS10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
INFINITI QX3010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
LANCIA MUSA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA MX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27234,5%
Compacte (C)16220,6%
Medii (D)12315,6%
Monovolume (MPV)9211,7%
Mici (B)627,9%
Mari și de lux (E)526,6%
Neclasificate70,9%
Mini (A)70,9%
Utilitare70,9%
Sport40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74093,9%
Noi486,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59475,4%
Benzină12916,4%
Hibrid587,4%
Electric40,5%
GPL20,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70189,0%
Companie8711,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40050,8%
Berlină cu hayon13417,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12816,2%
Berlină10613,5%
Cupeu151,9%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11714,8%
75-109 kW35144,5%
110-149 kW23730,1%
150-219 kW648,1%
220 kW și peste151,9%
Necompletat40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc131,6%
1000-1399 cmc688,6%
1400-1599 cmc14718,7%
1600-1999 cmc44055,8%
2000-2999 cmc10913,8%
3000 cmc și peste70,9%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23526,2%
AUDI10812,0%
BMW10111,3%
FORD748,2%
MERCEDES-BENZ626,9%
DACIA414,6%
OPEL374,1%
RENAULT353,9%
SKODA343,8%
PEUGEOT192,1%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT182,0%
VOLVO182,0%
SUZUKI171,9%
TOYOTA161,8%
LAND ROVER121,3%
MITSUBISHI101,1%
HYUNDAI91,0%
KIA70,8%
NISSAN60,7%
CITROEN50,6%
MAZDA50,6%
FIAT40,4%
DAIHATSU30,3%
SMART30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3564,8%
Export1935,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1120,4%
FORD916,7%
BMW713,0%
AUDI611,1%
DACIA47,4%
SKODA47,4%
OPEL35,6%
RENAULT23,7%
SMART23,7%
CHEVROLET11,9%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,9%
DAEWOO11,9%
FIAT11,9%
MERCEDES-BENZ11,9%
SEAT11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.