Înmatriculări în județul Argeș, martie 2025

Noi391+77,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.234+20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.460+9,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri224

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 74 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 94 rulate, prima înmatriculare2012: 98 rulate, prima înmatriculare2013: 100 rulate, prima înmatriculare2014: 99 rulate, prima înmatriculare2015: 82 rulate, prima înmatriculare2016: 84 rulate, prima înmatriculare2017: 79 rulate, prima înmatriculare2018: 56 rulate, prima înmatriculare2019: 87 rulate, prima înmatriculare2020: 71 rulate, prima înmatriculare2021: 43 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 162 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 227 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200102
200209
200304
200409
2005020
2006022
2007036
2008051
2009074
2010070
2011094
2012098
20130100
2014099
2015082
2016084
2017079
2018056
2019087
2020071
2021043
2022113
2023112
20241627
20252270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA33720,7%
RENAULT23114,2%
BMW20112,4%
VOLKSWAGEN16610,2%
PEUGEOT976,0%
OPEL825,0%
AUDI815,0%
MERCEDES-BENZ724,4%
SKODA704,3%
FORD412,5%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA362,2%
VOLVO291,8%
NISSAN251,5%
HYUNDAI241,5%
SEAT221,4%
CITROEN201,2%
MAZDA120,7%
SUZUKI120,7%
LAND ROVER100,6%
MITSUBISHI100,6%
KIA90,6%
MG70,4%
HONDA30,2%
PORSCHE30,2%
SSANGYONG30,2%
TESLA30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CHEVROLET20,1%
DS20,1%
JAGUAR20,1%
ASTON MARTIN10,1%
BAIC10,1%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
FIAT10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LEAPMOTOR10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER1207,4%
DACIA LOGAN1207,4%
RENAULT MEGANE1036,4%
DACIA SANDERO804,9%
BMW SERIA 5603,7%
VOLKSWAGEN GOLF593,6%
PEUGEOT 2008573,5%
BMW SERIA 3493,0%
OPEL MOKKA422,6%
SKODA OCTAVIA352,2%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO332,0%
RENAULT CAPTUR281,7%
BMW X3271,7%
VOLKSWAGEN PASSAT271,7%
RENAULT KADJAR241,5%
AUDI A4221,4%
BMW SERIA 1211,3%
PEUGEOT 3008191,2%
OPEL ASTRA181,1%
AUDI A5161,0%
HYUNDAI TUCSON150,9%
NISSAN QASHQAI140,9%
RENAULT SCENIC140,9%
AUDI A6130,8%
VOLKSWAGEN TOURAN130,8%
FORD FOCUS120,7%
TOYOTA RAV4120,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN120,7%
SKODA KODIAQ110,7%
SKODA SUPERB110,7%
FORD KUGA100,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,6%
MERCEDES-BENZ GLC100,6%
RENAULT TALISMAN100,6%
VOLKSWAGEN CC90,6%
VOLKSWAGEN POLO90,6%
AUDI A380,5%
AUDI Q580,5%
BMW SERIA 780,5%
BMW X180,5%
BMW X580,5%
CITROEN C5 AIRCROSS80,5%
DACIA LODGY80,5%
FORD FIESTA80,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,5%
OPEL CORSA80,5%
PEUGEOT 30880,5%
SKODA FABIA80,5%
VOLVO V4080,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,4%
RENAULT KOLEOS70,4%
SEAT LEON70,4%
SUZUKI S-CROSS70,4%
BMW SERIA 460,4%
MERCEDES-BENZ GLE60,4%
MERCEDES-BENZ VITO60,4%
TOYOTA YARIS60,4%
VOLKSWAGEN SHARAN60,4%
BMW X650,3%
MAZDA 350,3%
MERCEDES-BENZ CLA50,3%
OPEL INSIGNIA50,3%
SEAT ARONA50,3%
TOYOTA COROLLA50,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,3%
VOLVO XC9050,3%
DACIA JOGGER40,2%
HYUNDAI SANTA FE40,2%
KIA SPORTAGE40,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,2%
MAZDA CX-3040,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,2%
NISSAN JUKE40,2%
RENAULT ARKANA40,2%
SEAT ALHAMBRA40,2%
TOYOTA C-HR40,2%
VOLKSWAGEN CADDY40,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,2%
VOLVO XC6040,2%
AUDI Q330,2%
BMW X430,2%
CITROEN C530,2%
DACIA DOKKER30,2%
FORD MONDEO30,2%
HONDA CIVIC30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
MG EHS30,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 50830,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SKODA RAPID30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN PHAETON30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO V6030,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,1%
AUDI A720,1%
AUDI A820,1%
AUDI Q720,1%
AUDI Q820,1%
BMW SERIA 220,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN JUMPER20,1%
DS DS720,1%
HYUNDAI KONA20,1%
KIA CEED20,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MG HS20,1%
MG ZS20,1%
MITSUBISHI COLT20,1%
NISSAN QASHQAI+220,1%
OPEL VECTRA20,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT 20820,1%
PORSCHE PANAMERA20,1%
RENAULT LAGUNA20,1%
SEAT IBIZA20,1%
SEAT TARRACO20,1%
SKODA KAROQ20,1%
TESLA MODEL 320,1%
TOYOTA LAND CRUISER20,1%
VOLKSWAGEN ARTEON20,1%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,1%
VOLKSWAGEN JETTA20,1%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,1%
VOLVO S6020,1%
ASTON MARTIN DB1210,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BAIC BJ3010,1%
BMW I310,1%
BMW M510,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X710,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA10,1%
DACIA BIGSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV59036,3%
Compacte (C)33320,5%
Mici (B)29218,0%
Medii (D)18211,2%
Mari și de lux (E)1056,5%
Monovolume (MPV)955,8%
Neclasificate100,6%
Mini (A)70,4%
Sport70,4%
Utilitare40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.23475,9%
Noi39124,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină82250,6%
Benzină36522,5%
Hibrid28217,4%
GPL1499,2%
Electric70,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.24876,8%
Companie37723,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65840,5%
Berlină cu hayon39024,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)29017,8%
Berlină26716,4%
Cupeu120,7%
Cabriolet80,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW39924,6%
75-109 kW71844,2%
110-149 kW38423,6%
150-219 kW835,1%
220 kW și peste352,2%
Necompletat60,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc22613,9%
1000-1399 cmc30919,0%
1400-1599 cmc46128,4%
1600-1999 cmc47529,2%
2000-2999 cmc1378,4%
3000 cmc și peste100,6%
Necompletat70,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA53121,6%
VOLKSWAGEN34514,0%
BMW26510,8%
RENAULT2229,0%
OPEL1686,8%
SKODA1626,6%
AUDI1365,5%
FORD1074,3%
MERCEDES-BENZ1024,1%
PEUGEOT592,4%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA391,6%
HYUNDAI311,3%
CITROEN281,1%
SEAT281,1%
NISSAN251,0%
LAND ROVER230,9%
SUZUKI230,9%
KIA190,8%
FIAT160,7%
DAEWOO140,6%
HONDA140,6%
MAZDA140,6%
MITSUBISHI130,5%
CHEVROLET120,5%
MINI120,5%
SMART120,5%
VOLVO70,3%
JEEP60,2%
ARO50,2%
TESLA40,2%
PORSCHE30,1%
ALFA ROMEO20,1%
JAGUAR20,1%
LADA20,1%
CHRYSLER10,0%
DODGE10,0%
DS10,0%
HEINDRICKS10,0%
LANCIA10,0%
LEXUS10,0%
ROVER10,0%
SANTANA10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export17879,5%
Dezmembrare4620,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL9241,1%
DACIA5424,1%
PEUGEOT177,6%
BMW135,8%
AUDI104,5%
MERCEDES-BENZ62,7%
VOLKSWAGEN62,7%
DAEWOO41,8%
RENAULT31,3%
SEAT31,3%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA31,3%
LAND ROVER20,9%
PORSCHE20,9%
CITROEN10,4%
FIAT10,4%
FORD10,4%
HYUNDAI10,4%
JEEP10,4%
MITSUBISHI10,4%
TESLA10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.