Înmatriculări VOLKSWAGEN, februarie 2024

Noi615-4,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare5.931+10,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări12.273+0,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri671

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2000: 50 rulate, prima înmatriculare2000: 45 rulate, prima înmatriculare2001: 77 rulate, prima înmatriculare2002: 92 rulate, prima înmatriculare2003: 148 rulate, prima înmatriculare2004: 195 rulate, prima înmatriculare2005: 307 rulate, prima înmatriculare2006: 1 noi2006: 434 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 470 rulate, prima înmatriculare2008: 576 rulate, prima înmatriculare2009: 523 rulate, prima înmatriculare2010: 473 rulate, prima înmatriculare2011: 488 rulate, prima înmatriculare2012: 418 rulate, prima înmatriculare2013: 242 rulate, prima înmatriculare2014: 216 rulate, prima înmatriculare2015: 176 rulate, prima înmatriculare2016: 152 rulate, prima înmatriculare2017: 147 rulate, prima înmatriculare2018: 219 rulate, prima înmatriculare2019: 237 rulate, prima înmatriculare2020: 145 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 65 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 553 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 53 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000050
2000045
2001077
2002092
20030148
20040195
20050307
20061434
20071470
20080576
20090523
20100473
20110488
20120418
20130242
20140216
20150176
20160152
20170147
20180219
20190237
20200145
2021365
2022423
202355313
2024530

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.69425,9%
PASSAT1.47922,6%
TIGUAN65610,0%
POLO5989,1%
TOURAN4166,4%
TOUAREG2573,9%
GOLF PLUS1912,9%
SHARAN1832,8%
CADDY1602,4%
CC1572,4%
Toate (44)
Modele: valoare, vehicule, cotă
JETTA1161,8%
TAIGO1151,8%
TRANSPORTER921,4%
T-ROC811,2%
ARTEON641,0%
T-CROSS300,5%
MULTIVAN290,4%
CARAVELLE250,4%
BORA240,4%
FOX190,3%
GOLF SPORTSVAN160,2%
UP160,2%
EOS150,2%
ID 3130,2%
PHAETON130,2%
SCIROCCO130,2%
LUPO110,2%
GOLF GTE90,1%
NEW BEETLE90,1%
Model necompletat80,1%
ID 470,1%
ID 560,1%
GOLF VARIANT40,1%
LT40,1%
BEETLE30,0%
CRAFTER20,0%
ID 720,0%
ID BUZZ20,0%
ID6X PRIME20,0%
CALIFORNIA10,0%
ID6X PRO10,0%
KARMANN GHIA10,0%
PASAT10,0%
TRANPORTER10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.86028,4%
Medii (D)1.70226,0%
SUV1.15217,6%
Monovolume (MPV)1.11517,0%
Mici (B)5989,1%
Mini (A)460,7%
Sport400,6%
Neclasificate140,2%
Mari și de lux (E)130,2%
Utilitare60,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București66110,1%
Suceava3515,4%
Cluj2824,3%
Bihor2754,2%
Timiș2744,2%
Mureș2523,8%
Iași2153,3%
Prahova1963,0%
Arad1912,9%
Dolj1912,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău1802,7%
Neamț1792,7%
Argeș1722,6%
Bistrița-Năsăud1682,6%
Brașov1622,5%
Botoșani1502,3%
Alba1482,3%
Constanța1482,3%
Maramureș1482,3%
Satu Mare1482,3%
Dâmbovița1472,2%
Sibiu1442,2%
Galați1372,1%
Mehedinți1322,0%
Sălaj1312,0%
Vâlcea1271,9%
Hunedoara1201,8%
Vrancea1121,7%
Gorj1101,7%
Caraș-Severin1081,6%
Ilfov1041,6%
Vaslui961,5%
Buzău861,3%
Olt841,3%
Covasna731,1%
Harghita701,1%
Brăila631,0%
Teleorman530,8%
Tulcea450,7%
Giurgiu440,7%
Ialomița410,6%
Călărași280,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5.93190,6%
Noi6159,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4.66271,2%
Benzină1.73126,4%
Hibrid1041,6%
Electric420,6%
GPL40,1%
GNC/GNL30,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5.56685,0%
Companie98015,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4.16163,6%
Berlină cu hayon1.09216,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6309,6%
Berlină6289,6%
Cabriolet210,3%
Cupeu140,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.15817,7%
75-109 kW3.62455,4%
110-149 kW1.41321,6%
150-219 kW2834,3%
220 kW și peste280,4%
Necompletat400,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3345,1%
1000-1399 cmc1.02315,6%
1400-1599 cmc1.07116,4%
1600-1999 cmc3.77057,6%
2000-2999 cmc3004,6%
3000 cmc și peste60,1%
Necompletat420,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9547,8%
Constanța5594,6%
Suceava5134,2%
Cluj4884,0%
Iași4803,9%
Mureș4163,4%
Bihor4153,4%
Bacău3883,2%
Prahova3833,1%
Timiș3803,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș3763,1%
Galați3302,7%
Neamț3282,7%
Brașov3212,6%
Buzău3172,6%
Dolj3112,5%
Ilfov3032,5%
Arad2902,4%
Dâmbovița2832,3%
Bistrița-Năsăud2702,2%
Sibiu2542,1%
Botoșani2512,0%
Maramureș2422,0%
Alba2301,9%
Gorj2261,8%
Vâlcea2201,8%
Olt2171,8%
Vaslui2021,6%
Satu Mare1921,6%
Vrancea1911,6%
Hunedoara1881,5%
Teleorman1831,5%
Mehedinți1801,5%
Harghita1781,5%
Covasna1681,4%
Giurgiu1671,4%
Ialomița1631,3%
Sălaj1561,3%
Caraș-Severin1431,2%
Călărași1421,2%
Brăila1411,1%
Tulcea1341,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35653,1%
Export31446,8%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.