Înmatriculări VOLKSWAGEN, noiembrie 2023

Noi640-14,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare5.790+3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări11.990+5,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2.358

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 1999: 27 rulate, prima înmatriculare1999: 19 rulate, prima înmatriculare2000: 45 rulate, prima înmatriculare2001: 80 rulate, prima înmatriculare2002: 72 rulate, prima înmatriculare2003: 1 noi2003: 121 rulate, prima înmatriculare2004: 218 rulate, prima înmatriculare2005: 287 rulate, prima înmatriculare2006: 491 rulate, prima înmatriculare2007: 464 rulate, prima înmatriculare2008: 596 rulate, prima înmatriculare2009: 557 rulate, prima înmatriculare2010: 431 rulate, prima înmatriculare2011: 440 rulate, prima înmatriculare2012: 412 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 254 rulate, prima înmatriculare2014: 168 rulate, prima înmatriculare2015: 208 rulate, prima înmatriculare2016: 151 rulate, prima înmatriculare2017: 147 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 199 rulate, prima înmatriculare2019: 216 rulate, prima înmatriculare2020: 124 rulate, prima înmatriculare2021: 36 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 628 noi2023: 9 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999027
1999019
2000045
2001080
2002072
20031121
20040218
20050287
20060491
20070464
20080596
20090557
20100431
20110440
20120412
20131254
20140168
20150208
20160151
20170147
20181199
20190216
20200124
2021036
2022918
20236289

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.74527,1%
PASSAT1.40321,8%
TIGUAN6269,7%
POLO5598,7%
TOURAN4026,3%
GOLF PLUS2373,7%
TOUAREG1822,8%
SHARAN1782,8%
CC1502,3%
CADDY1392,2%
Toate (39)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TAIGO1362,1%
T-CROSS911,4%
JETTA851,3%
TRANSPORTER771,2%
T-ROC691,1%
ID 3530,8%
CARAVELLE330,5%
UP330,5%
ARTEON320,5%
BORA250,4%
EOS240,4%
MULTIVAN230,4%
GOLF SPORTSVAN210,3%
SCIROCCO190,3%
FOX160,2%
GOLF GTE130,2%
NEW BEETLE100,2%
BEETLE80,1%
ID 480,1%
GOLF VARIANT60,1%
ID 550,1%
LUPO50,1%
PHAETON50,1%
CRAFTER40,1%
Model necompletat40,1%
ATLAS10,0%
LT10,0%
TIGIUAN10,0%
TRANPORTER10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.92730,0%
Medii (D)1.58524,7%
SUV1.11717,4%
Monovolume (MPV)1.11017,3%
Mici (B)5598,7%
Sport610,9%
Mini (A)540,8%
Neclasificate70,1%
Mari și de lux (E)50,1%
Utilitare50,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5969,3%
Suceava3365,2%
Bihor2764,3%
Cluj2614,1%
Timiș2343,6%
Iași2233,5%
Mureș2193,4%
Prahova2193,4%
Vâlcea1913,0%
Constanța1882,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj1812,8%
Botoșani1792,8%
Arad1742,7%
Brașov1722,7%
Sibiu1612,5%
Argeș1572,4%
Bacău1512,3%
Neamț1502,3%
Alba1482,3%
Galați1432,2%
Satu Mare1412,2%
Dâmbovița1392,2%
Maramureș1382,1%
Bistrița-Năsăud1332,1%
Gorj1332,1%
Hunedoara1292,0%
Sălaj1191,9%
Mehedinți1171,8%
Ilfov1131,8%
Caraș-Severin1011,6%
Harghita1011,6%
Buzău981,5%
Vrancea951,5%
Vaslui861,3%
Olt781,2%
Covasna610,9%
Ialomița570,9%
Teleorman570,9%
Giurgiu540,8%
Brăila530,8%
Tulcea400,6%
Călărași280,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5.79090,0%
Noi64010,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4.43869,0%
Benzină1.77327,6%
Hibrid1191,9%
Electric911,4%
GNC/GNL50,1%
GPL40,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5.50985,7%
Companie92114,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4.08263,5%
Berlină cu hayon1.03616,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)67510,5%
Berlină5839,1%
Cabriolet350,5%
Cupeu190,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.12917,6%
75-109 kW3.60956,1%
110-149 kW1.37221,3%
150-219 kW2113,3%
220 kW și peste190,3%
Necompletat901,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3695,7%
1000-1399 cmc1.05316,4%
1400-1599 cmc1.00615,6%
1600-1999 cmc3.69157,4%
2000-2999 cmc2163,4%
3000 cmc și peste40,1%
Necompletat911,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7766,5%
Suceava5774,8%
Constanța5414,5%
Iași4954,1%
Bihor4443,7%
Prahova4213,5%
Mureș3993,3%
Cluj3853,2%
Brașov3803,2%
Bacău3502,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov3502,9%
Argeș3492,9%
Timiș3312,8%
Dâmbovița3212,7%
Dolj3192,7%
Galați3012,5%
Neamț2962,5%
Sibiu2872,4%
Botoșani2802,3%
Arad2772,3%
Maramureș2592,2%
Alba2512,1%
Vaslui2482,1%
Buzău2462,1%
Olt2392,0%
Vâlcea2271,9%
Satu Mare2181,8%
Hunedoara2091,7%
Bistrița-Năsăud2041,7%
Gorj2021,7%
Vrancea1961,6%
Harghita1741,5%
Ialomița1661,4%
Sălaj1631,4%
Teleorman1631,4%
Brăila1601,3%
Caraș-Severin1551,3%
Giurgiu1411,2%
Tulcea1361,1%
Mehedinți1261,1%
Călărași1161,0%
Covasna1120,9%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.94782,6%
Export40817,3%
Înmatriculat pentru export30,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.