Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, noiembrie 2023

Noi55-12,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare547+9,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări807

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri120

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 52 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199902
200001
200108
2002011
2003020
2004025
2005036
2006041
2007042
2008038
2009047
2010034
2011038
2012031
2013030
2014024
2015017
2016015
2017016
2018024
2019016
2020013
202104
202232
2023523

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13322,1%
AUDI7913,1%
BMW6410,6%
DACIA437,1%
FORD406,6%
MERCEDES-BENZ355,8%
SKODA294,8%
NISSAN213,5%
RENAULT193,2%
SEAT193,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA162,7%
OPEL152,5%
HYUNDAI142,3%
SUZUKI122,0%
VOLVO122,0%
PEUGEOT91,5%
KIA50,8%
LAND ROVER50,8%
MAZDA50,8%
CITROEN40,7%
MITSUBISHI40,7%
PORSCHE30,5%
ALFA ROMEO20,3%
FIAT20,3%
INEOS20,3%
JAGUAR20,3%
SSANGYONG20,3%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF386,3%
AUDI A4345,6%
VOLKSWAGEN PASSAT325,3%
BMW SERIA 3203,3%
DACIA SPRING203,3%
BMW SERIA 5142,3%
BMW X3142,3%
DACIA DUSTER142,3%
SKODA OCTAVIA132,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,2%
Toate (159)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3122,0%
FORD FOCUS111,8%
NISSAN QASHQAI111,8%
RENAULT MEGANE111,8%
VOLKSWAGEN POLO111,8%
SUZUKI GRAND VITARA91,5%
VOLKSWAGEN TOURAN91,5%
AUDI A681,3%
BMW SERIA 181,3%
AUDI Q571,2%
SEAT IBIZA71,2%
SKODA FABIA71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
VOLVO XC6071,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
SEAT ALHAMBRA61,0%
AUDI A550,8%
AUDI Q750,8%
DACIA LOGAN50,8%
FORD FIESTA50,8%
FORD MONDEO50,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
LAND ROVER FREELANDER50,8%
SEAT LEON50,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
BMW X140,7%
DACIA SANDERO40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ GLC40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
NISSAN X-TRAIL40,7%
AUDI Q330,5%
FORD GRAND C-MAX30,5%
FORD TOURNEO CONNECT30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
MERCEDES-BENZ VITO30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
RENAULT CLIO30,5%
SKODA YETI30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA LAND CRUISER30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
CITROEN BERLINGO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD PUMA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I3020,3%
INEOS GRENADIER20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL ASTRA20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 30720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO BRERA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI E-TRON GT10,2%
AUDI TT10,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X REIHE10,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS510,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
HYUNDAI COUPE10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CERATO10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI COOPER10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA IQ10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN ATLAS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN ID 310,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17629,2%
Compacte (C)13221,9%
Medii (D)10918,1%
Monovolume (MPV)599,8%
Mici (B)549,0%
Mari și de lux (E)345,6%
Mini (A)233,8%
Utilitare81,3%
Sport40,7%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54790,9%
Noi559,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45575,6%
Benzină9515,8%
Electric274,5%
Hibrid233,8%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50884,4%
Companie9415,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28046,5%
Berlină cu hayon11318,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11118,4%
Berlină8514,1%
Cabriolet91,5%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9816,3%
75-109 kW28347,0%
110-149 kW15726,1%
150-219 kW315,1%
220 kW și peste61,0%
Necompletat274,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc142,3%
1000-1399 cmc467,6%
1400-1599 cmc10817,9%
1600-1999 cmc33956,3%
2000-2999 cmc6611,0%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat274,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20425,3%
AUDI9111,3%
BMW8810,9%
FORD779,5%
DACIA475,8%
MERCEDES-BENZ384,7%
OPEL344,2%
SKODA263,2%
PEUGEOT232,9%
RENAULT202,5%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI172,1%
NISSAN151,9%
VOLVO151,9%
TOYOTA141,7%
FIAT121,5%
SEAT121,5%
LAND ROVER91,1%
HYUNDAI70,9%
KIA60,7%
MINI60,7%
MITSUBISHI60,7%
CITROEN50,6%
MAZDA50,6%
CHEVROLET40,5%
JEEP40,5%
PORSCHE40,5%
SMART40,5%
HONDA30,4%
SUBARU30,4%
DAEWOO20,2%
BEAUFORD10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10385,8%
Export1714,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3831,7%
FORD1310,8%
DACIA119,2%
AUDI108,3%
OPEL86,7%
RENAULT75,8%
BMW54,2%
MERCEDES-BENZ54,2%
SEAT43,3%
SKODA43,3%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO32,5%
HYUNDAI32,5%
MAZDA21,7%
PEUGEOT21,7%
FIAT10,8%
KIA10,8%
NISSAN10,8%
SMART10,8%
SUZUKI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.