Înmatriculări în județul Botoșani, noiembrie 2023

Noi50+42,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare577+12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări927

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri290

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 48 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 48 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200001
200107
200208
2003012
2004013
2005036
2006048
2007054
2008054
2009051
2010040
2011052
2012046
2013031
2014023
2015023
2016016
2017016
2018016
2019014
2020010
202102
202221
2023480

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17928,5%
AUDI7612,1%
BMW447,0%
MERCEDES-BENZ365,7%
FORD355,6%
OPEL294,6%
DACIA274,3%
RENAULT254,0%
VOLVO254,0%
NISSAN223,5%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA223,5%
HYUNDAI162,6%
SEAT132,1%
PEUGEOT121,9%
KIA91,4%
CITROEN81,3%
TOYOTA81,3%
FIAT50,8%
MAZDA50,8%
SUBARU50,8%
MITSUBISHI40,6%
SUZUKI40,6%
PORSCHE30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
LEXUS20,3%
TESLA20,3%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF528,3%
VOLKSWAGEN PASSAT518,2%
AUDI A4355,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN223,5%
BMW SERIA 3213,4%
AUDI A3152,4%
FORD FOCUS152,4%
AUDI A6142,2%
NISSAN QASHQAI132,1%
VOLKSWAGEN POLO111,8%
Toate (161)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN111,8%
VOLVO XC60111,8%
DACIA LOGAN101,6%
OPEL ASTRA101,6%
RENAULT MEGANE101,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,6%
SKODA OCTAVIA91,4%
BMW SERIA 581,3%
DACIA DUSTER71,1%
VOLVO XC9071,1%
BMW X361,0%
DACIA SANDERO61,0%
FORD KUGA61,0%
HYUNDAI IX3561,0%
HYUNDAI TUCSON61,0%
SKODA FABIA61,0%
AUDI Q550,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,8%
OPEL ZAFIRA50,8%
CITROEN C440,6%
DACIA SPRING40,6%
FORD FIESTA40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
OPEL CORSA40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SUBARU FORESTER40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
BMW X130,5%
KIA CEED30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ CLS30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
NISSAN JUKE30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO V4030,5%
AUDI A720,3%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW X520,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C520,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I2020,3%
KIA RIO20,3%
LEXUS RX20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 40720,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA+10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PREFECT10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN NOTE10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVA ROCKS10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE TAYCAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA RAV410,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17227,4%
Compacte (C)14022,3%
Medii (D)13020,7%
Monovolume (MPV)6410,2%
Mici (B)629,9%
Mari și de lux (E)375,9%
Mini (A)121,9%
Utilitare61,0%
Neclasificate40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57792,0%
Noi508,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48877,8%
Benzină10216,3%
Hibrid213,3%
GPL91,4%
Electric71,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57992,3%
Companie487,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31349,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13721,9%
Berlină cu hayon8814,0%
Berlină8513,6%
Cabriolet20,3%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11318,0%
75-109 kW30448,5%
110-149 kW17127,3%
150-219 kW264,1%
220 kW și peste61,0%
Necompletat71,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc264,1%
1000-1399 cmc619,7%
1400-1599 cmc12620,1%
1600-1999 cmc33753,7%
2000-2999 cmc6911,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat71,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28030,2%
AUDI9610,4%
BMW919,8%
FORD667,1%
OPEL657,0%
DACIA505,4%
MERCEDES-BENZ505,4%
SKODA384,1%
RENAULT252,7%
SEAT232,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN151,6%
PEUGEOT151,6%
TOYOTA121,3%
VOLVO121,3%
NISSAN101,1%
SUZUKI101,1%
MAZDA91,0%
LAND ROVER80,9%
MITSUBISHI80,9%
HYUNDAI70,8%
FIAT60,6%
MINI50,5%
HONDA40,4%
CHEVROLET30,3%
SMART30,3%
CHRYSLER20,2%
DODGE20,2%
KIA20,2%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24684,8%
Export4415,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7726,6%
OPEL4314,8%
DACIA3712,8%
FORD217,2%
AUDI155,2%
BMW144,8%
MERCEDES-BENZ134,5%
RENAULT124,1%
DAEWOO93,1%
SKODA93,1%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT82,8%
PEUGEOT82,8%
SEAT62,1%
TOYOTA41,4%
MITSUBISHI31,0%
KIA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
CHEVROLET10,3%
CITROEN10,3%
HONDA10,3%
HYUNDAI10,3%
MAZDA10,3%
NISSAN10,3%
PORSCHE10,3%
SUZUKI10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.