Înmatriculări în județul Neamț, noiembrie 2023

Noi108+0,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare631-4,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.196

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri421

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 60 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 102 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199901
200005
200102
200207
2003012
2004020
2005035
2006042
2007046
2008060
2009043
2010058
2011065
2012042
2013029
2014028
2015029
2016023
2017019
2018021
2019022
202009
202108
202264
20231020

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15020,3%
DACIA7510,1%
AUDI719,6%
BMW567,6%
SKODA446,0%
FORD425,7%
RENAULT364,9%
MERCEDES-BENZ354,7%
NISSAN304,1%
TOYOTA304,1%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO273,7%
OPEL233,1%
SEAT192,6%
HYUNDAI172,3%
PEUGEOT162,2%
MAZDA141,9%
FIAT91,2%
KIA70,9%
MITSUBISHI70,9%
SUZUKI50,7%
CITROEN40,5%
ALFA ROMEO30,4%
JEEP30,4%
PORSCHE30,4%
SSANGYONG30,4%
MINI20,3%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
HONDA10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4364,9%
VOLKSWAGEN GOLF354,7%
VOLKSWAGEN PASSAT314,2%
BMW SERIA 3253,4%
DACIA SANDERO253,4%
DACIA LOGAN212,8%
NISSAN QASHQAI212,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,7%
DACIA DUSTER192,6%
SKODA OCTAVIA162,2%
Toate (180)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN162,2%
VOLVO XC60162,2%
FORD FOCUS152,0%
RENAULT MEGANE131,8%
VOLKSWAGEN POLO131,8%
AUDI Q5121,6%
OPEL ASTRA121,6%
BMW SERIA 5111,5%
AUDI A6101,4%
SKODA FABIA101,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,2%
DACIA SPRING81,1%
SEAT IBIZA81,1%
TOYOTA RAV481,1%
AUDI A370,9%
FORD KUGA70,9%
MAZDA 370,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
BMW X160,8%
FORD FIESTA60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
NISSAN QASHQAI+260,8%
TOYOTA COROLLA60,8%
TOYOTA YARIS60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
HYUNDAI IX3550,7%
PEUGEOT 30850,7%
RENAULT CLIO50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SKODA KAROQ50,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,7%
BMW X340,5%
HYUNDAI SANTA FE40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
SKODA SUPERB40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
BMW SERIA 130,4%
BMW X530,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
OPEL VIVARO30,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA ROOMSTER30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V6030,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
AUDI Q320,3%
FIAT DOBLO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD GRAND C-MAX20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
KIA XCEED20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA YETI20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI S310,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA LEON10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAEWOO KALOS10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD KA10,1%
FORD TOURNEO10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA SORENTO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VANEO10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22330,2%
Compacte (C)15320,7%
Medii (D)12016,2%
Mici (B)10814,6%
Monovolume (MPV)8411,4%
Mari și de lux (E)344,6%
Mini (A)141,9%
Utilitare20,3%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63185,4%
Noi10814,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50267,9%
Benzină17023,0%
Hibrid476,4%
Electric101,4%
GPL101,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65588,6%
Companie8411,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35047,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14519,6%
Berlină cu hayon14419,5%
Berlină9512,9%
Cabriolet30,4%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16622,5%
75-109 kW32644,1%
110-149 kW19826,8%
150-219 kW344,6%
220 kW și peste50,7%
Necompletat101,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc567,6%
1000-1399 cmc699,3%
1400-1599 cmc17724,0%
1600-1999 cmc35047,4%
2000-2999 cmc7710,4%
Necompletat101,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29624,7%
AUDI1159,6%
BMW1008,4%
SKODA907,5%
FORD887,4%
OPEL766,4%
DACIA605,0%
MERCEDES-BENZ544,5%
RENAULT494,1%
SEAT292,4%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA262,2%
FIAT242,0%
PEUGEOT242,0%
HYUNDAI221,8%
NISSAN191,6%
VOLVO141,2%
KIA121,0%
CITROEN110,9%
LAND ROVER110,9%
MAZDA90,8%
SUZUKI90,8%
ALFA ROMEO70,6%
HONDA60,5%
MINI60,5%
MITSUBISHI60,5%
CHEVROLET40,3%
PORSCHE40,3%
SMART40,3%
DAEWOO30,3%
JAGUAR30,3%
JEEP30,3%
SAAB20,2%
SUBARU20,2%
VAUXHALL20,2%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
GWM10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare38591,4%
Export368,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9522,6%
OPEL6615,7%
VOLKSWAGEN6214,7%
FORD4811,4%
DAEWOO327,6%
RENAULT225,2%
AUDI153,6%
MERCEDES-BENZ112,6%
BMW102,4%
SKODA102,4%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT92,1%
CITROEN61,4%
PEUGEOT61,4%
LANCIA41,0%
TOYOTA41,0%
SEAT30,7%
CHEVROLET20,5%
LAND ROVER20,5%
MAZDA20,5%
SMART20,5%
ALFA ROMEO10,2%
ARO10,2%
CHRYSLER10,2%
HYUNDAI10,2%
JAGUAR10,2%
MITSUBISHI10,2%
NISSAN10,2%
ROVER10,2%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.