Înmatriculări în județul Argeș, noiembrie 2023

Noi293+4,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare956+18,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.318

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri180

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 37 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 65 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 87 rulate, prima înmatriculare2012: 111 rulate, prima înmatriculare2013: 83 rulate, prima înmatriculare2014: 63 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 58 rulate, prima înmatriculare2018: 53 rulate, prima înmatriculare2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 286 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199903
200007
200105
2002010
2003011
2004012
2005016
2006037
2007037
2008043
2009065
2010060
2011087
20120111
2013083
2014063
2015054
2016046
2017058
2018053
2019058
2020015
202106
202277
20232862

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA32025,6%
RENAULT18614,9%
VOLKSWAGEN15712,6%
BMW1159,2%
AUDI635,0%
MERCEDES-BENZ574,6%
SKODA534,2%
FORD413,3%
SEAT272,2%
NISSAN252,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI221,8%
OPEL221,8%
TOYOTA221,8%
VOLVO211,7%
PEUGEOT181,4%
SUZUKI181,4%
KIA151,2%
MAZDA131,0%
CITROEN70,6%
ALFA ROMEO60,5%
HONDA50,4%
PORSCHE50,4%
CHEVROLET30,2%
FIAT30,2%
JAGUAR30,2%
LAND ROVER30,2%
MINI30,2%
MITSUBISHI30,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
TESLA20,2%
ALPINA10,1%
DAEWOO10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER13711,0%
DACIA LOGAN897,1%
RENAULT MEGANE887,1%
DACIA SANDERO685,5%
VOLKSWAGEN GOLF504,0%
BMW SERIA 5332,6%
VOLKSWAGEN PASSAT322,6%
BMW SERIA 3312,5%
RENAULT CLIO241,9%
AUDI A4211,7%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS191,5%
SKODA OCTAVIA191,5%
NISSAN QASHQAI171,4%
BMW SERIA 1131,0%
VOLKSWAGEN CC131,0%
SKODA SUPERB121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN110,9%
AUDI A3100,8%
OPEL ASTRA100,8%
RENAULT AUSTRAL100,8%
RENAULT CAPTUR100,8%
SEAT LEON100,8%
SKODA FABIA100,8%
VOLVO XC60100,8%
BMW X390,7%
VOLKSWAGEN POLO90,7%
VOLKSWAGEN TOURAN90,7%
BMW X180,6%
DACIA JOGGER80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,6%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
RENAULT ARKANA80,6%
RENAULT LAGUNA80,6%
RENAULT SCENIC80,6%
RENAULT TALISMAN80,6%
SEAT IBIZA80,6%
TOYOTA C-HR80,6%
AUDI A670,6%
BMW SERIA 470,6%
DACIA LODGY70,6%
DACIA SPRING70,6%
FORD FIESTA70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,6%
AUDI A560,5%
FORD PUMA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
PEUGEOT 300860,5%
RENAULT KANGOO60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
SUZUKI SX460,5%
AUDI Q550,4%
BMW SERIA 750,4%
HYUNDAI TUCSON50,4%
KIA SPORTAGE50,4%
PORSCHE CAYENNE50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
AUDI Q340,3%
DACIA DOKKER40,3%
FORD KUGA40,3%
FORD MONDEO40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI I3040,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
SKODA KODIAQ40,3%
AUDI Q230,2%
CHEVROLET CAPTIVA30,2%
KIA SORENTO30,2%
MAZDA 330,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
OPEL ZAFIRA30,2%
PEUGEOT 50830,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SEAT EXEO30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO V4030,2%
VOLVO V5030,2%
AUDI Q820,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
DS DS720,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA RIO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI TT10,1%
BMW I410,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN DS510,1%
DAEWOO LEGANZA10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI TERRACAN10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP WRANGLER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV39331,5%
Compacte (C)28222,6%
Mici (B)23518,8%
Medii (D)16413,1%
Monovolume (MPV)866,9%
Mari și de lux (E)594,7%
Mini (A)141,1%
Sport110,9%
Neclasificate30,2%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95676,5%
Noi29323,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină74559,6%
Benzină29623,7%
GPL967,7%
Hibrid927,4%
Electric201,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00480,4%
Companie24519,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break63550,8%
Berlină cu hayon25820,7%
Berlină20016,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13410,7%
Cupeu171,4%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30724,6%
75-109 kW54944,0%
110-149 kW31525,2%
150-219 kW483,8%
220 kW și peste110,9%
Necompletat191,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14711,8%
1000-1399 cmc16413,1%
1400-1599 cmc43234,6%
1600-1999 cmc38931,1%
2000-2999 cmc967,7%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat201,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA50321,7%
VOLKSWAGEN34915,1%
BMW23710,2%
RENAULT1827,9%
OPEL1486,4%
AUDI1476,3%
SKODA1386,0%
FORD964,1%
MERCEDES-BENZ783,4%
PEUGEOT542,3%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN351,5%
TOYOTA351,5%
HYUNDAI341,5%
SUZUKI301,3%
FIAT281,2%
SEAT281,2%
MITSUBISHI241,0%
CITROEN210,9%
DAEWOO210,9%
CHEVROLET160,7%
KIA160,7%
LAND ROVER160,7%
MAZDA140,6%
VOLVO130,6%
HONDA80,3%
PORSCHE70,3%
MINI60,3%
SMART60,3%
JEEP40,2%
DAIHATSU30,1%
JAGUAR30,1%
ALFA ROMEO20,1%
ARO20,1%
LEXUS20,1%
SCHWARZMULLER20,1%
SSANGYONG20,1%
CADILLAC10,0%
DODGE10,0%
MCC10,0%
OLTCIT10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SANTANA10,0%
SUBARU10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16290,0%
Export179,4%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4323,9%
VOLKSWAGEN2815,6%
OPEL2111,7%
DAEWOO158,3%
FORD116,1%
RENAULT84,4%
AUDI73,9%
MERCEDES-BENZ52,8%
PEUGEOT52,8%
CITROEN42,2%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI42,2%
SEAT42,2%
SKODA42,2%
BMW31,7%
FIAT31,7%
SUZUKI31,7%
CHEVROLET21,1%
HONDA21,1%
MITSUBISHI21,1%
PORSCHE21,1%
VOLVO21,1%
ALFA ROMEO10,6%
KIA10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.