Înmatriculări în județul Vâlcea, noiembrie 2023

Noi187+23,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare506+16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.156

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri422

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 186 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199901
200002
200103
200208
200308
2004022
2005026
2006029
2007040
2008035
2009034
2010038
2011041
2012030
2013019
2014028
2015020
2016022
2017019
2018032
2019020
2020013
202106
202210
20231865

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19127,6%
DACIA8111,7%
AUDI7110,2%
BMW608,7%
RENAULT385,5%
FORD375,3%
MERCEDES-BENZ344,9%
SKODA324,6%
HYUNDAI253,6%
OPEL223,2%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,2%
NISSAN111,6%
PEUGEOT111,6%
MAZDA101,4%
KIA81,2%
VOLVO71,0%
MITSUBISHI60,9%
SUZUKI60,9%
SEAT50,7%
CITROEN30,4%
FIAT20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LAND ROVER10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF466,7%
VOLKSWAGEN T-CROSS456,5%
VOLKSWAGEN POLO355,1%
VOLKSWAGEN PASSAT284,1%
DACIA DUSTER273,9%
AUDI A4253,6%
DACIA LOGAN233,3%
DACIA SANDERO213,0%
SKODA OCTAVIA182,6%
BMW SERIA 3162,3%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5142,0%
FORD FOCUS131,9%
AUDI A3111,6%
OPEL ASTRA111,6%
RENAULT MEGANE111,6%
AUDI Q5101,4%
HYUNDAI TUCSON101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
VOLKSWAGEN TAIGO91,3%
AUDI A681,2%
OPEL CORSA81,2%
SKODA FABIA81,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,2%
BMW SERIA 171,0%
BMW X371,0%
FORD FIESTA71,0%
RENAULT CLIO71,0%
BMW X160,9%
DACIA SPRING60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
RENAULT CAPTUR60,9%
AUDI Q350,7%
FORD MONDEO50,7%
VOLKSWAGEN CC50,7%
AUDI A540,6%
AUDI Q240,6%
FORD PUMA40,6%
HYUNDAI I3040,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
BMW SERIA 430,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
AUDI Q820,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA CEED20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA MX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
NISSAN JUKE20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SMART EQ FORFOUR20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI SX420,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN TOURAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA PICANTO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN PATROL10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
OPEL COMBO10,1%
OPEL VECTRA10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT 500810,1%
PEUGEOT 80710,1%
PORSCHE MACAN10,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
RENAULT LAGUNA10,1%
RENAULT SCENIC10,1%
RENAULT VEL SATIS10,1%
SEAT ALTEA10,1%
SKODA KAMIQ10,1%
SKODA RAPID10,1%
SKODA SUPERB10,1%
SKODA YETI10,1%
SUZUKI VITARA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23634,1%
Compacte (C)14721,2%
Mici (B)12317,7%
Medii (D)10014,4%
Mari și de lux (E)344,9%
Monovolume (MPV)284,0%
Mini (A)152,2%
Utilitare40,6%
Neclasificate30,4%
Sport30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50673,0%
Noi18727,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35451,1%
Benzină25837,2%
Hibrid466,6%
GPL213,0%
Electric142,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54178,1%
Companie15221,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32146,3%
Berlină cu hayon17425,1%
Berlină10415,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8612,4%
Cabriolet40,6%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17325,0%
75-109 kW31144,9%
110-149 kW16323,5%
150-219 kW192,7%
220 kW și peste131,9%
Necompletat142,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12918,6%
1000-1399 cmc9613,9%
1400-1599 cmc15021,6%
1600-1999 cmc24034,6%
2000-2999 cmc639,1%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat142,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22719,6%
BMW14512,5%
DACIA12711,0%
AUDI1038,9%
SKODA857,4%
OPEL736,3%
RENAULT524,5%
MERCEDES-BENZ514,4%
FORD504,3%
SUZUKI272,3%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN211,8%
PEUGEOT211,8%
SEAT201,7%
FIAT171,5%
HYUNDAI151,3%
TOYOTA151,3%
VOLVO141,2%
CHEVROLET131,1%
NISSAN131,1%
LAND ROVER90,8%
MAZDA90,8%
KIA70,6%
MITSUBISHI60,5%
SMART60,5%
LANCIA50,4%
MINI50,4%
DAEWOO40,3%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
PORSCHE20,2%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27865,9%
Export14333,9%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16238,4%
OPEL5112,1%
DACIA419,7%
FORD327,6%
AUDI235,5%
RENAULT204,7%
FIAT143,3%
DAEWOO133,1%
SKODA122,8%
PEUGEOT92,1%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ81,9%
BMW71,7%
NISSAN51,2%
SEAT40,9%
TOYOTA40,9%
MAZDA30,7%
CITROEN20,5%
HYUNDAI20,5%
JAGUAR20,5%
LAND ROVER20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
KIA10,2%
SAAB10,2%
SUZUKI10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.