Înmatriculări în județul Galați, noiembrie 2023

Noi135+36,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare593+6,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.355

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri593

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 131 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199901
200001
200101
200204
200306
2004012
2005025
2006022
2007035
2008044
2009039
2010041
2011048
2012049
2013036
2014022
2015031
2016031
2017025
2018039
2019042
2020023
2021010
202242
20231313

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14319,6%
DACIA7710,6%
BMW729,9%
AUDI506,9%
FORD476,5%
RENAULT476,5%
MERCEDES-BENZ466,3%
SKODA354,8%
OPEL344,7%
HYUNDAI273,7%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN263,6%
TOYOTA162,2%
PEUGEOT152,1%
SUZUKI141,9%
KIA121,6%
SEAT121,6%
VOLVO121,6%
MAZDA101,4%
FIAT60,8%
LAND ROVER50,7%
MITSUBISHI40,5%
CITROEN30,4%
SSANGYONG30,4%
TESLA30,4%
ALFA ROMEO20,3%
JAGUAR20,3%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT456,2%
VOLKSWAGEN GOLF375,1%
BMW SERIA 3212,9%
DACIA DUSTER212,9%
DACIA LOGAN192,6%
BMW SERIA 5172,3%
DACIA SPRING172,3%
FORD FOCUS172,3%
OPEL ASTRA172,3%
AUDI A4162,2%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO162,2%
NISSAN QASHQAI162,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,2%
SKODA OCTAVIA141,9%
VOLKSWAGEN TOURAN141,9%
AUDI A6131,8%
RENAULT MEGANE111,5%
HYUNDAI I30101,4%
HYUNDAI TUCSON101,4%
OPEL CORSA101,4%
FORD KUGA91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,2%
TOYOTA RAV491,2%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
SKODA SUPERB71,0%
VOLVO XC6071,0%
AUDI A560,8%
BMW X160,8%
BMW X360,8%
BMW X660,8%
FORD MONDEO60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
SUZUKI SX460,8%
SUZUKI VITARA60,8%
AUDI A350,7%
AUDI Q550,7%
BMW SERIA 750,7%
KIA SPORTAGE50,7%
NISSAN X-TRAIL50,7%
RENAULT KADJAR50,7%
RENAULT LAGUNA50,7%
SKODA FABIA50,7%
SKODA KAROQ50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
BMW X540,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
PEUGEOT 30840,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
RENAULT CLIO40,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN POLO40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
BMW SERIA 130,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD PUMA30,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
FIAT PANDA20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA XCEED20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI SQ510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INFINITI FX10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SOUL10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%
NISSAN PIXO10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 300710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22731,2%
Compacte (C)14820,3%
Medii (D)12617,3%
Mici (B)7610,4%
Monovolume (MPV)679,2%
Mari și de lux (E)506,9%
Mini (A)243,3%
Neclasificate50,7%
Sport40,5%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59381,5%
Noi13518,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45963,0%
Benzină14920,5%
Hibrid7710,6%
Electric233,2%
GPL202,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65089,3%
Companie7810,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31943,8%
Berlină cu hayon14519,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13218,1%
Berlină12717,4%
Cupeu30,4%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11716,1%
75-109 kW32744,9%
110-149 kW19526,8%
150-219 kW496,7%
220 kW și peste172,3%
Necompletat233,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc435,9%
1000-1399 cmc8812,1%
1400-1599 cmc17724,3%
1600-1999 cmc30642,0%
2000-2999 cmc8611,8%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat233,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30122,2%
DACIA19114,1%
BMW1208,9%
AUDI1168,6%
FORD987,2%
OPEL785,8%
MERCEDES-BENZ745,5%
RENAULT654,8%
SKODA554,1%
SEAT272,0%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT231,7%
HYUNDAI221,6%
TOYOTA221,6%
VOLVO211,5%
FIAT181,3%
MAZDA141,0%
NISSAN141,0%
KIA131,0%
CHEVROLET100,7%
CITROEN100,7%
HONDA100,7%
LAND ROVER80,6%
SUZUKI70,5%
PORSCHE60,4%
ALFA ROMEO50,4%
DAEWOO50,4%
SMART50,4%
JAGUAR40,3%
MINI30,2%
MITSUBISHI30,2%
DODGE20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare43974,0%
Export15025,3%
Înmatriculat pentru export40,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11819,9%
VOLKSWAGEN9315,7%
OPEL6310,6%
FORD549,1%
DAEWOO427,1%
FIAT325,4%
RENAULT325,4%
AUDI305,1%
MERCEDES-BENZ305,1%
BMW223,7%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA111,9%
TOYOTA101,7%
HYUNDAI81,3%
PEUGEOT81,3%
VOLVO81,3%
CITROEN40,7%
MITSUBISHI40,7%
NISSAN40,7%
CHEVROLET30,5%
MAZDA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
HONDA20,3%
KIA20,3%
LEXUS20,3%
SEAT20,3%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.