Înmatriculări în județul Arad, noiembrie 2023

Noi92-4,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare822+2,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.270

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri337

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 9 rulate, prima înmatriculare1999: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 28 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 49 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 70 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 42 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 90 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199909
199908
200007
2001010
2002016
2003029
2004028
2005043
2006056
2007049
2008067
2009057
2010051
2011070
2012063
2013042
2014037
2015031
2016042
2017028
2018022
2019016
2020017
202109
202229
2023906

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17419,0%
AUDI10311,3%
BMW798,6%
MERCEDES-BENZ758,2%
OPEL606,6%
DACIA586,3%
FORD545,9%
RENAULT444,8%
HYUNDAI262,8%
MAZDA252,7%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA242,6%
SKODA242,6%
PEUGEOT232,5%
SEAT212,3%
TOYOTA171,9%
CITROEN151,6%
VOLVO151,6%
NISSAN121,3%
SUZUKI111,2%
FIAT101,1%
MITSUBISHI60,7%
ALFA ROMEO50,5%
CHEVROLET50,5%
JAGUAR50,5%
SUBARU50,5%
JEEP40,4%
PORSCHE40,4%
DAIHATSU20,2%
TESLA20,2%
ASTON MARTIN10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
LAND ROVER10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4586,4%
VOLKSWAGEN GOLF465,0%
VOLKSWAGEN PASSAT465,0%
OPEL ASTRA303,3%
BMW SERIA 3283,1%
VOLKSWAGEN POLO222,4%
DACIA LOGAN192,1%
KIA SPORTAGE192,1%
FORD FOCUS161,8%
DACIA DUSTER151,6%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5141,5%
DACIA SANDERO141,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,5%
RENAULT MEGANE141,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,3%
AUDI A3111,2%
FORD GALAXY111,2%
AUDI A6101,1%
FORD KUGA101,1%
RENAULT SCENIC101,1%
BMW X191,0%
MERCEDES-BENZ VITO91,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,0%
VOLKSWAGEN SHARAN91,0%
HYUNDAI I3080,9%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
AUDI Q570,8%
MERCEDES-BENZ GLE70,8%
OPEL CORSA70,8%
SKODA OCTAVIA70,8%
BMW X360,7%
HYUNDAI IX3560,7%
MAZDA 360,7%
NISSAN QASHQAI60,7%
OPEL ZAFIRA60,7%
PEUGEOT 20760,7%
SEAT ALHAMBRA60,7%
SEAT IBIZA60,7%
SKODA FABIA60,7%
BMW SERIA 150,5%
BMW SERIA 250,5%
MAZDA CX-550,5%
OPEL MERIVA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
VOLVO XC6050,5%
AUDI A140,4%
AUDI A540,4%
CITROEN C340,4%
CITROEN C540,4%
DACIA LODGY40,4%
DACIA SPRING40,4%
FIAT PUNTO40,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD MONDEO40,4%
MAZDA 240,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MERCEDES-BENZ GLK40,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT ESPACE40,4%
VOLVO V4040,4%
AUDI A830,3%
BMW SERIA 430,3%
CITROEN C430,3%
HYUNDAI KONA30,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SUBARU FORESTER30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO XC9030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW I420,2%
BMW X220,2%
BMW X520,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
JAGUAR X-TYPE20,2%
JEEP PATRIOT20,2%
KIA CEED20,2%
KIA XCEED20,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT CLIO20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SKODA YETI20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO BRERA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ASTON MARTIN DBX10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q810,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET REZZO10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
DAIHATSU FEROSA10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT 500X10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22925,1%
Compacte (C)19421,2%
Medii (D)18119,8%
Monovolume (MPV)12513,7%
Mici (B)11712,8%
Mari și de lux (E)475,1%
Mini (A)101,1%
Neclasificate40,4%
Sport40,4%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82289,9%
Noi9210,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61267,0%
Benzină22925,1%
Hibrid566,1%
Electric131,4%
GPL40,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79286,7%
Companie12213,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38241,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20021,9%
Berlină cu hayon17018,6%
Berlină14816,2%
Cabriolet91,0%
Cupeu50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20122,0%
75-109 kW41445,3%
110-149 kW23125,3%
150-219 kW374,0%
220 kW și peste182,0%
Necompletat131,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc323,5%
1000-1399 cmc10711,7%
1400-1599 cmc21623,6%
1600-1999 cmc44048,1%
2000-2999 cmc9810,7%
3000 cmc și peste80,9%
Necompletat131,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27721,8%
OPEL13710,8%
AUDI1219,5%
BMW1128,8%
DACIA1078,4%
MERCEDES-BENZ927,2%
FORD776,1%
RENAULT534,2%
SKODA453,5%
PEUGEOT272,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA201,6%
FIAT191,5%
SUZUKI181,4%
TOYOTA181,4%
SEAT171,3%
MAZDA161,3%
CHEVROLET120,9%
CITROEN120,9%
LAND ROVER120,9%
NISSAN120,9%
HYUNDAI100,8%
VOLVO100,8%
ALFA ROMEO80,6%
HONDA70,6%
MITSUBISHI60,5%
MINI40,3%
DAEWOO30,2%
JEEP30,2%
SUBARU30,2%
DAIHATSU20,2%
PORSCHE20,2%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
DODGE10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30991,7%
Export278,0%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL7020,8%
VOLKSWAGEN5616,6%
DACIA5115,1%
FORD3811,3%
AUDI185,3%
RENAULT185,3%
PEUGEOT154,5%
BMW133,9%
FIAT103,0%
DAEWOO72,1%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA61,8%
SKODA61,8%
ALFA ROMEO41,2%
TOYOTA41,2%
MERCEDES-BENZ30,9%
ROVER30,9%
CITROEN20,6%
NISSAN20,6%
SEAT20,6%
CHEVROLET10,3%
DAIHATSU10,3%
HYUNDAI10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.