Înmatriculări în județul Prahova, noiembrie 2023

Noi284+11,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.073+20,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.162

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri347

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 44 rulate, prima înmatriculare2008: 69 rulate, prima înmatriculare2009: 79 rulate, prima înmatriculare2010: 85 rulate, prima înmatriculare2011: 95 rulate, prima înmatriculare2012: 91 rulate, prima înmatriculare2013: 75 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 65 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 54 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 275 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199900
200003
200102
200207
2003010
2004025
2005047
2006053
2007044
2008069
2009079
2010085
2011095
2012091
2013075
2014057
2015065
2016049
2017046
2018054
2019049
2020027
2021019
2022916
20232752

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21916,1%
RENAULT14710,8%
DACIA1289,4%
BMW1108,1%
AUDI906,6%
SKODA886,5%
FORD856,3%
MERCEDES-BENZ735,4%
HYUNDAI594,3%
OPEL503,7%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT493,6%
PEUGEOT342,5%
VOLVO312,3%
NISSAN292,1%
CITROEN261,9%
MAZDA221,6%
TOYOTA211,5%
SUZUKI191,4%
KIA120,9%
TESLA90,7%
HONDA80,6%
MITSUBISHI80,6%
FIAT70,5%
JAGUAR40,3%
SMART40,3%
DS30,2%
LAND ROVER30,2%
LEXUS30,2%
CHEVROLET20,1%
JEEP20,1%
MINI20,1%
PORSCHE20,1%
SSANGYONG20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
HYUNDAI, GENESIS10,1%
INFINITI10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF654,8%
VOLKSWAGEN PASSAT604,4%
RENAULT MEGANE564,1%
BMW SERIA 3443,3%
DACIA SANDERO443,3%
FORD FOCUS382,8%
SKODA OCTAVIA382,8%
AUDI A4362,7%
DACIA LOGAN352,6%
DACIA DUSTER282,1%
Toate (231)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO241,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN231,7%
HYUNDAI I30211,6%
SEAT LEON211,6%
SKODA FABIA201,5%
AUDI A6191,4%
OPEL ASTRA191,4%
SEAT IBIZA191,4%
HYUNDAI TUCSON171,3%
BMW SERIA 5161,2%
VOLKSWAGEN POLO161,2%
NISSAN QASHQAI151,1%
RENAULT SCENIC151,1%
VOLKSWAGEN TOURAN151,1%
FORD FIESTA141,0%
BMW SERIA 1120,9%
DACIA SPRING110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,8%
PEUGEOT 508110,8%
SKODA SUPERB110,8%
VOLVO XC60110,8%
AUDI A3100,7%
BMW X1100,7%
BMW X3100,7%
FORD PUMA100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A100,7%
MERCEDES-BENZ GLC100,7%
RENAULT CAPTUR100,7%
RENAULT KADJAR100,7%
OPEL CORSA90,7%
PEUGEOT 30890,7%
SUZUKI SX490,7%
AUDI Q580,6%
CITROEN C580,6%
MAZDA CX-580,6%
MERCEDES-BENZ GLE80,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,6%
AUDI A570,5%
AUDI Q370,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,5%
OPEL ZAFIRA70,5%
RENAULT TRAFIC70,5%
SKODA KAMIQ70,5%
VOLVO V4070,5%
BMW X560,4%
CITROEN C460,4%
FORD KUGA60,4%
FORD MONDEO60,4%
HYUNDAI ELANTRA60,4%
KIA SPORTAGE60,4%
NISSAN JUKE60,4%
CITROEN C4 PICASSO50,4%
FIAT PUNTO50,4%
MAZDA 650,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
RENAULT ARKANA50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
TESLA MODEL Y50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
TOYOTA RAV450,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
DACIA JOGGER40,3%
FORD S-MAX40,3%
FORD TRANSIT40,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI I1040,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
BMW SERIA 730,2%
DACIA LODGY30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 30730,2%
RENAULT AUSTRAL30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SEAT TOLEDO30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA ROOMSTER30,2%
SUZUKI GRAND VITARA30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
VOLVO S4030,2%
VOLVO V6030,2%
BMW X220,1%
BMW X620,1%
CITROEN C320,1%
DACIA DOKKER20,1%
DS DS720,1%
HONDA CR-V20,1%
HYUNDAI BAYON20,1%
HYUNDAI IX3520,1%
KIA CEED20,1%
KIA SOUL20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
LEXUS NX20,1%
MAZDA 220,1%
MAZDA 320,1%
MAZDA CX-3020,1%
MAZDA CX-720,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ EQA20,1%
MERCEDES-BENZ EQE20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
NISSAN MICRA20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL COMBO20,1%
OPEL VIVARO20,1%
PEUGEOT 20620,1%
PEUGEOT 20720,1%
PEUGEOT 20820,1%
PORSCHE MACAN20,1%
RENAULT ESPACE20,1%
SMART FORFOUR20,1%
SMART FORTWO20,1%
SSANGYONG KORANDO20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
TESLA MODEL 320,1%
TOYOTA PRIUS20,1%
TOYOTA YARIS CROSS20,1%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,1%
VOLKSWAGEN EOS20,1%
VOLKSWAGEN SHARAN20,1%
VOLKSWAGEN T-ROC20,1%
VOLKSWAGEN UP20,1%
VOLVO S6020,1%
VOLVO XC9020,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)36927,2%
SUV36126,6%
Medii (D)22216,4%
Mici (B)20615,2%
Monovolume (MPV)1088,0%
Mari și de lux (E)533,9%
Mini (A)251,8%
Neclasificate60,4%
Utilitare40,3%
Sport30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.07379,1%
Noi28420,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină79058,2%
Benzină33824,9%
Hibrid13910,2%
GPL544,0%
Electric362,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.17286,4%
Companie18513,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break59243,6%
Berlină cu hayon30522,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22716,7%
Berlină21716,0%
Cabriolet100,7%
Cupeu60,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30922,8%
75-109 kW58242,9%
110-149 kW35726,3%
150-219 kW584,3%
220 kW și peste161,2%
Necompletat352,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1229,0%
1000-1399 cmc18413,6%
1400-1599 cmc40329,7%
1600-1999 cmc49936,8%
2000-2999 cmc1098,0%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat362,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN42119,5%
OPEL2079,6%
DACIA1989,2%
BMW1818,4%
SKODA1808,3%
FORD1707,9%
AUDI1386,4%
RENAULT1074,9%
PEUGEOT874,0%
MERCEDES-BENZ864,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT462,1%
TOYOTA401,9%
HYUNDAI371,7%
CITROEN351,6%
SUZUKI281,3%
FIAT231,1%
NISSAN221,0%
VOLVO221,0%
MAZDA170,8%
CHEVROLET150,7%
LAND ROVER140,6%
KIA130,6%
MINI100,5%
SMART100,5%
MITSUBISHI90,4%
HONDA80,4%
DAEWOO70,3%
PORSCHE60,3%
ALFA ROMEO50,2%
LEXUS50,2%
SUBARU30,1%
JEEP20,1%
TESLA20,1%
ALPINA10,0%
DODGE10,0%
JAGUAR10,0%
LANCIA10,0%
MCC10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare31891,6%
Export298,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7822,5%
OPEL4914,1%
VOLKSWAGEN4212,1%
FORD3911,2%
DAEWOO308,6%
RENAULT277,8%
FIAT102,9%
MERCEDES-BENZ102,9%
PEUGEOT92,6%
BMW82,3%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA72,0%
AUDI51,4%
SEAT51,4%
CITROEN30,9%
MAZDA30,9%
JEEP20,6%
LADA20,6%
TOYOTA20,6%
ALFA ROMEO10,3%
DAIHATSU10,3%
DODGE10,3%
HONDA10,3%
HYUNDAI10,3%
KIA10,3%
LANCIA10,3%
LAND ROVER10,3%
OLTCIT10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
SSANGYONG10,3%
SUZUKI10,3%
TESLA10,3%
VOLVO10,3%
WARTBURG10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.