Înmatriculări în județul Olt, noiembrie 2023

Noi74-5,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare448+8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.185

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri152

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 72 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200001
200105
2002012
2003010
2004010
2005022
2006025
2007036
2008030
2009039
2010029
2011033
2012035
2013021
2014020
2015017
2016021
2017015
2018026
2019013
2020012
202102
202226
2023723

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7814,9%
DACIA7213,8%
BMW5811,1%
AUDI499,4%
RENAULT438,2%
OPEL417,9%
SKODA356,7%
FORD315,9%
MERCEDES-BENZ285,4%
PEUGEOT173,3%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA122,3%
SEAT81,5%
VOLVO71,3%
HYUNDAI51,0%
MAZDA51,0%
NISSAN51,0%
FIAT40,8%
CITROEN30,6%
KIA30,6%
SUZUKI30,6%
JAGUAR20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
JEEP10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF295,6%
DACIA LOGAN265,0%
SKODA OCTAVIA244,6%
AUDI A4234,4%
DACIA DUSTER214,0%
RENAULT MEGANE214,0%
BMW SERIA 3193,6%
VOLKSWAGEN PASSAT193,6%
OPEL ASTRA163,1%
DACIA SANDERO152,9%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5132,5%
AUDI A681,5%
BMW SERIA 181,5%
FORD FOCUS81,5%
OPEL CORSA81,5%
VOLKSWAGEN POLO81,5%
AUDI A371,3%
DACIA SPRING71,3%
FORD FIESTA61,1%
TOYOTA RAV461,1%
BMW X151,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SKODA SUPERB51,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,0%
AUDI A540,8%
FORD MONDEO40,8%
OPEL ZAFIRA40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SEAT LEON40,8%
AUDI Q530,6%
BMW X330,6%
DACIA LODGY30,6%
FORD PUMA30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
OPEL VECTRA30,6%
PEUGEOT 200830,6%
PEUGEOT 20830,6%
PEUGEOT 30830,6%
TOYOTA C-HR30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
AUDI Q320,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X220,4%
BMW X520,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FUSION20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD S-MAX20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLS20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL CROSSLAND20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN GOLF GTE20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI A810,2%
AUDI S610,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW GRAN TURISMO10,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINICOOPER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI CELERIO10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)14828,4%
SUV11421,8%
Medii (D)9418,0%
Mici (B)8215,7%
Mari și de lux (E)326,1%
Monovolume (MPV)315,9%
Mini (A)122,3%
Sport40,8%
Neclasificate30,6%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44885,8%
Noi7414,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32963,0%
Benzină12423,8%
Hibrid366,9%
GPL214,0%
Electric122,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47991,8%
Companie438,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21140,4%
Berlină11722,4%
Berlină cu hayon11221,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7213,8%
Cupeu71,3%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11221,5%
75-109 kW24546,9%
110-149 kW11722,4%
150-219 kW275,2%
220 kW și peste91,7%
Necompletat122,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc387,3%
1000-1399 cmc6913,2%
1400-1599 cmc12924,7%
1600-1999 cmc22142,3%
2000-2999 cmc5210,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat122,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23920,2%
OPEL17314,6%
BMW14212,0%
DACIA13811,6%
AUDI887,4%
SKODA736,2%
RENAULT655,5%
FORD625,2%
MERCEDES-BENZ463,9%
PEUGEOT322,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT151,3%
SEAT141,2%
HYUNDAI110,9%
LAND ROVER90,8%
NISSAN90,8%
CHEVROLET70,6%
DAEWOO70,6%
MAZDA60,5%
TOYOTA60,5%
HONDA40,3%
JEEP40,3%
KIA40,3%
SUZUKI40,3%
VOLVO40,3%
ALFA ROMEO30,3%
MITSUBISHI30,3%
SMART20,2%
CITROEN10,1%
DAIHATSU10,1%
GERMANIA10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TATA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14192,8%
Export117,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4127,0%
OPEL2516,4%
VOLKSWAGEN1912,5%
DAEWOO1811,8%
FORD127,9%
BMW53,3%
RENAULT53,3%
AUDI42,6%
SEAT42,6%
SKODA42,6%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET21,3%
JAGUAR21,3%
PEUGEOT21,3%
FIAT10,7%
HONDA10,7%
JEEP10,7%
KIA10,7%
MAZDA10,7%
MERCEDES-BENZ10,7%
NISSAN10,7%
PORSCHE10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.