Înmatriculări în județul Hunedoara, noiembrie 2023

Noi148-4,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare673+20,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.232

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri307

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 34 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 143 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199905
200003
200108
200207
2003019
2004032
2005034
2006039
2007045
2008050
2009041
2010047
2011072
2012045
2013036
2014029
2015030
2016024
2017019
2018034
2019022
2020010
202104
202259
20231434

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12915,7%
DACIA12214,9%
AUDI556,7%
RENAULT526,3%
BMW516,2%
FORD516,2%
SKODA425,1%
NISSAN415,0%
HYUNDAI374,5%
OPEL323,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ313,8%
PEUGEOT242,9%
SUZUKI202,4%
KIA182,2%
MAZDA161,9%
VOLVO141,7%
CITROEN121,5%
SEAT111,3%
TOYOTA101,2%
FIAT91,1%
MITSUBISHI70,9%
CHEVROLET50,6%
LAND ROVER50,6%
ALFA ROMEO40,5%
SSANGYONG40,5%
HONDA30,4%
MINI30,4%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
DS10,1%
MAHINDRA10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER465,6%
VOLKSWAGEN GOLF435,2%
DACIA SANDERO253,0%
DACIA LOGAN242,9%
NISSAN QASHQAI222,7%
VOLKSWAGEN PASSAT222,7%
DACIA SPRING212,6%
SKODA OCTAVIA202,4%
AUDI A4192,3%
FORD FOCUS182,2%
Toate (214)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE162,0%
AUDI A3141,7%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
HYUNDAI TUCSON131,6%
BMW SERIA 3121,5%
KIA SPORTAGE121,5%
FORD MONDEO111,3%
RENAULT CLIO111,3%
SKODA FABIA111,3%
BMW SERIA 5101,2%
HYUNDAI I30101,2%
NISSAN X-TRAIL101,2%
SUZUKI GRAND VITARA101,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,2%
OPEL ASTRA91,1%
AUDI A681,0%
BMW SERIA 181,0%
OPEL CORSA81,0%
RENAULT CAPTUR81,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
FORD FIESTA70,9%
MAZDA 370,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,9%
BMW X360,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
SEAT IBIZA60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
AUDI A550,6%
KIA CEED50,6%
AUDI Q540,5%
CITROEN C540,5%
HYUNDAI IX3540,5%
HYUNDAI SANTA FE40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
NISSAN QASHQAI+240,5%
PEUGEOT 50840,5%
SKODA RAPID40,5%
SUZUKI JIMNY40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLVO V5040,5%
AUDI Q330,4%
BMW X130,4%
CITROEN C430,4%
DACIA DOKKER30,4%
FIAT 50030,4%
FORD C-MAX30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLS30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 20630,4%
RENAULT SCENIC30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLVO V4030,4%
ALFA ROMEO 14720,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C320,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD KUGA20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL TIGRA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 80720,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN C-ZERO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS710,1%
FIAT SCUDO10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD KA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA VENGA10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LEXUS ES10,1%
LEXUS NX10,1%
MAZDA DEMIO10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24529,8%
Compacte (C)19924,2%
Mici (B)13116,0%
Medii (D)10713,0%
Monovolume (MPV)637,7%
Mini (A)354,3%
Mari și de lux (E)334,0%
Sport30,4%
Utilitare30,4%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67382,0%
Noi14818,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46356,4%
Benzină25631,2%
Hibrid506,1%
Electric263,2%
GPL253,0%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73088,9%
Companie9111,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31438,2%
Berlină cu hayon20124,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16620,2%
Berlină12815,6%
Cabriolet101,2%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21726,4%
75-109 kW36043,8%
110-149 kW18923,0%
150-219 kW212,6%
220 kW și peste91,1%
Necompletat253,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc637,7%
1000-1399 cmc13916,9%
1400-1599 cmc22227,0%
1600-1999 cmc31438,2%
2000-2999 cmc566,8%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat263,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20917,0%
DACIA12610,2%
FORD1068,6%
BMW988,0%
OPEL887,1%
AUDI836,7%
RENAULT735,9%
SKODA675,4%
MERCEDES-BENZ584,7%
SUZUKI423,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT352,8%
NISSAN312,5%
CITROEN221,8%
FIAT191,5%
TOYOTA181,5%
HYUNDAI171,4%
HONDA161,3%
KIA131,1%
SEAT131,1%
VOLVO131,1%
MAZDA121,0%
CHEVROLET100,8%
LAND ROVER90,7%
MITSUBISHI90,7%
DAEWOO80,6%
SMART70,6%
JEEP60,5%
ALFA ROMEO50,4%
MINI50,4%
SSANGYONG30,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
DAIHATSU10,1%
HUMMER10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
SUDA10,1%
TATA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27489,3%
Export3210,4%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6721,8%
VOLKSWAGEN4815,6%
OPEL4314,0%
FORD3611,7%
RENAULT216,8%
AUDI92,9%
MERCEDES-BENZ92,9%
PEUGEOT92,9%
BMW82,6%
DAEWOO82,6%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT72,3%
SEAT72,3%
SKODA62,0%
CITROEN41,3%
MITSUBISHI31,0%
VOLVO31,0%
ARO20,7%
HYUNDAI20,7%
MAZDA20,7%
NISSAN20,7%
SUZUKI20,7%
CHEVROLET10,3%
DAIHATSU10,3%
HONDA10,3%
JEEP10,3%
LANCIA10,3%
MCC10,3%
MINI10,3%
ROVER10,3%
SUBARU10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.