Înmatriculări în județul Bacău, noiembrie 2023

Noi100-10,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare754+2,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.609

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri214

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 72 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 60 rulate, prima înmatriculare2011: 89 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 97 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199905
200004
200106
200204
2003017
2004018
2005030
2006035
2007046
2008072
2009058
2010060
2011089
2012051
2013052
2014042
2015031
2016034
2017033
2018020
2019021
2020011
202107
202231
2023973

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15117,7%
AUDI789,1%
RENAULT698,1%
DACIA688,0%
BMW596,9%
FORD495,7%
SKODA465,4%
OPEL435,0%
HYUNDAI384,4%
NISSAN374,3%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ344,0%
VOLVO283,3%
SUZUKI232,7%
PEUGEOT182,1%
SEAT182,1%
KIA151,8%
TOYOTA141,6%
FIAT121,4%
CITROEN101,2%
MAZDA101,2%
MITSUBISHI50,6%
SUBARU40,5%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
JEEP30,4%
LEXUS30,4%
LAND ROVER20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
TESLA20,2%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF394,6%
VOLKSWAGEN PASSAT313,6%
AUDI A4252,9%
DACIA DUSTER252,9%
RENAULT MEGANE222,6%
DACIA SANDERO212,5%
SKODA OCTAVIA202,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,3%
NISSAN QASHQAI182,1%
BMW SERIA 5172,0%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6151,8%
DACIA LOGAN151,8%
AUDI Q5141,6%
VOLKSWAGEN POLO141,6%
VOLVO XC60141,6%
HYUNDAI IX35131,5%
HYUNDAI TUCSON131,5%
OPEL ASTRA131,5%
FORD FOCUS121,4%
BMW SERIA 3111,3%
RENAULT SCENIC111,3%
AUDI A3101,2%
FORD FIESTA101,2%
OPEL CORSA101,2%
RENAULT CLIO101,2%
SKODA FABIA101,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,2%
BMW X191,1%
BMW X391,1%
SUZUKI GRAND VITARA91,1%
FORD KUGA80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
SEAT IBIZA70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
AUDI Q360,7%
HYUNDAI I3060,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
NISSAN JUKE60,7%
SKODA SUPERB60,7%
BMW SERIA 150,6%
FORD C-MAX50,6%
KIA CEED50,6%
MERCEDES-BENZ ML50,6%
NISSAN QASHQAI+250,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
RENAULT KOLEOS50,6%
SKODA KAROQ50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
VOLVO XC4050,6%
DACIA LODGY40,5%
RENAULT ARKANA40,5%
SEAT LEON40,5%
SUZUKI SX440,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
BMW SERIA 730,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
DACIA SPRING30,4%
FIAT 50030,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD MONDEO30,4%
FORD S-MAX30,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 40730,4%
PEUGEOT 500830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V4030,4%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A520,2%
AUDI A820,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
FIAT BRAVO20,2%
FORD KA20,2%
FORD PUMA20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA OPTIMA20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL TIGRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S610,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP COMPASS10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA RIO10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30235,4%
Compacte (C)17220,1%
Mici (B)12014,1%
Medii (D)11113,0%
Monovolume (MPV)768,9%
Mari și de lux (E)495,7%
Mini (A)172,0%
Sport40,5%
Neclasificate20,2%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75488,3%
Noi10011,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54463,7%
Benzină22926,8%
Hibrid596,9%
GPL141,6%
Electric80,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79292,7%
Companie627,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38044,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17820,8%
Berlină cu hayon17620,6%
Berlină10612,4%
Cabriolet111,3%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19022,2%
75-109 kW39546,3%
110-149 kW21625,3%
150-219 kW354,1%
220 kW și peste101,2%
Necompletat80,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc445,2%
1000-1399 cmc12514,6%
1400-1599 cmc24428,6%
1600-1999 cmc35641,7%
2000-2999 cmc748,7%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat80,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35021,8%
DACIA1398,6%
OPEL1328,2%
AUDI1288,0%
BMW1207,5%
FORD1207,5%
SKODA1127,0%
RENAULT966,0%
MERCEDES-BENZ704,4%
PEUGEOT342,1%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,0%
HYUNDAI281,7%
FIAT231,4%
NISSAN221,4%
SEAT221,4%
LAND ROVER211,3%
SUZUKI211,3%
MAZDA201,2%
VOLVO201,2%
KIA130,8%
MITSUBISHI120,7%
HONDA110,7%
CITROEN100,6%
CHEVROLET50,3%
DAEWOO50,3%
LEXUS50,3%
PORSCHE50,3%
ALFA ROMEO40,2%
JEEP40,2%
SMART40,2%
JAGUAR30,2%
DODGE20,1%
LANCIA20,1%
MINI20,1%
SAAB20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
VAUXHALL20,1%
DAIHATSU10,1%
GENERAL MOTORS ITALIA10,1%
MCC10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18486,0%
Export2913,6%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4722,0%
VOLKSWAGEN4018,7%
OPEL219,8%
RENAULT209,3%
SKODA157,0%
FORD146,5%
BMW83,7%
MERCEDES-BENZ62,8%
AUDI52,3%
FIAT52,3%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT52,3%
TOYOTA52,3%
DAEWOO41,9%
SEAT41,9%
HYUNDAI20,9%
LAND ROVER20,9%
MAZDA20,9%
NISSAN20,9%
SUZUKI20,9%
CHEVROLET10,5%
CHRYSLER10,5%
HONDA10,5%
LANCIA10,5%
ROVER10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.