Înmatriculări VOLKSWAGEN GOLF, noiembrie 2023

Noi84-10,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.661+1,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri777

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 128 noinov 24: 1.627 rulate, prima înmatricularedec 24: 192 noidec 24: 1.629 rulate, prima înmatriculareian 25: 190 noiian 25: 1.359 rulate, prima înmatricularefeb 25: 180 noifeb 25: 1.677 rulate, prima înmatricularemar 25: 154 noimar 25: 1.820 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 noiapr 25: 1.773 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 noimai 25: 1.638 rulate, prima înmatriculareiun 25: 135 noiiun 25: 1.488 rulate, prima înmatriculareiul 25: 116 noiiul 25: 1.736 rulate, prima înmatriculareaug 25: 79 noiaug 25: 1.459 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 1.657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 124 noioct 25: 1.848 rulate, prima înmatricularenov 25: 107 noinov 25: 1.558 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 1.395 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 1.164 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 noifeb 26: 1.432 rulate, prima înmatricularemar 26: 197 noimar 26: 1.486 rulate, prima înmatriculareapr 26: 160 noiapr 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemai 26: 157 noimai 26: 1.215 rulate, prima înmatriculareiun 26: 136 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 162 noiiul 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 196 noiaug 26: 1.124 rulate, prima înmatricularesep 26: 78 noisep 26: 1.277 rulate, prima înmatriculareoct 26: 103 noioct 26: 1.203 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241281.627
dec 241921.629
ian 251901.359
feb 251801.677
mar 251541.820
apr 251181.773
mai 251731.638
iun 251351.488
iul 251161.736
aug 25791.459
sep 25631.657
oct 251241.848
nov 251071.558
dec 252631.395
ian 261211.164
feb 26821.432
mar 261971.486
apr 261601.235
mai 261571.215
iun 261361.235
iul 261621.235
aug 261961.124
sep 26781.277
oct 261031.203

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 9 rulate, prima înmatriculare2000: 20 rulate, prima înmatriculare2001: 28 rulate, prima înmatriculare2002: 29 rulate, prima înmatriculare2003: 37 rulate, prima înmatriculare2004: 72 rulate, prima înmatriculare2005: 105 rulate, prima înmatriculare2006: 136 rulate, prima înmatriculare2007: 102 rulate, prima înmatriculare2008: 204 rulate, prima înmatriculare2009: 199 rulate, prima înmatriculare2010: 146 rulate, prima înmatriculare2011: 107 rulate, prima înmatriculare2012: 94 rulate, prima înmatriculare2013: 66 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 58 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 84 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199909
2000020
2001028
2002029
2003037
2004072
20050105
20060136
20070102
20080204
20090199
20100146
20110107
2012094
2013066
2014056
2015058
2016037
2017033
2018045
2019037
2020022
202105
202202
2023840

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.745100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1398,0%
Bihor794,5%
Suceava794,5%
Mureș784,5%
Timiș734,2%
Cluj663,8%
Prahova653,7%
Dolj613,5%
Dâmbovița563,2%
Iași553,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani523,0%
Argeș502,9%
Brașov472,7%
Arad462,6%
Vâlcea462,6%
Alba432,5%
Constanța432,5%
Hunedoara432,5%
Sibiu422,4%
Bacău392,2%
Gorj392,2%
Maramureș392,2%
Bistrița-Năsăud382,2%
Satu Mare382,2%
Galați372,1%
Caraș-Severin362,1%
Neamț352,0%
Sălaj301,7%
Ilfov291,7%
Olt291,7%
Mehedinți241,4%
Harghita231,3%
Buzău211,2%
Ialomița201,1%
Covasna191,1%
Vaslui191,1%
Vrancea191,1%
Giurgiu130,7%
Teleorman110,6%
Călărași90,5%
Brăila80,5%
Tulcea70,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.66195,2%
Noi844,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină98756,6%
Benzină67438,6%
Hibrid784,5%
Electric40,2%
GPL20,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.59591,4%
Companie1508,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.31675,4%
Berlină cu hayon38121,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)442,5%
Cabriolet40,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW35620,4%
75-109 kW1.17667,4%
110-149 kW19411,1%
150-219 kW130,7%
220 kW și peste30,2%
Necompletat30,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc523,0%
1000-1399 cmc48227,6%
1400-1599 cmc47527,2%
1600-1999 cmc73241,9%
Necompletat40,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare71491,9%
Export638,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.