Înmatriculări în județul Suceava, noiembrie 2023

Noi142+30,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.112+3,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.992

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri648

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 19 rulate, prima înmatriculare2002: 21 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 36 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 80 rulate, prima înmatriculare2007: 91 rulate, prima înmatriculare2008: 69 rulate, prima înmatriculare2009: 68 rulate, prima înmatriculare2010: 80 rulate, prima înmatriculare2011: 104 rulate, prima înmatriculare2012: 94 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 137 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199901
200006
2001019
2002021
2003018
2004036
2005043
2006080
2007091
2008069
2009068
2010080
20110104
2012094
2013064
2014057
2015043
2016044
2017032
2018050
2019037
2020026
202105
2022511
20231371

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33626,8%
AUDI15612,4%
DACIA927,3%
MERCEDES-BENZ695,5%
BMW685,4%
SKODA655,2%
FORD645,1%
NISSAN493,9%
RENAULT473,7%
VOLVO433,4%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA362,9%
SEAT312,5%
OPEL282,2%
HYUNDAI262,1%
PEUGEOT262,1%
SUZUKI201,6%
CITROEN171,4%
KIA141,1%
MAZDA141,1%
MITSUBISHI100,8%
FIAT80,6%
ALFA ROMEO60,5%
LAND ROVER40,3%
PORSCHE40,3%
TESLA40,3%
JEEP30,2%
SAAB30,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
SUBARU20,2%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF796,3%
VOLKSWAGEN PASSAT756,0%
AUDI A4655,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN423,4%
SKODA OCTAVIA342,7%
DACIA SANDERO332,6%
NISSAN QASHQAI322,6%
AUDI A6262,1%
DACIA DUSTER262,1%
VOLKSWAGEN TOURAN252,0%
Toate (230)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3221,8%
VOLKSWAGEN SHARAN211,7%
VOLKSWAGEN POLO201,6%
AUDI A3191,5%
AUDI Q5191,5%
FORD FOCUS171,4%
BMW SERIA 5161,3%
SEAT IBIZA161,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS161,3%
VOLVO XC60161,3%
VOLKSWAGEN CADDY151,2%
DACIA SPRING141,1%
DACIA LOGAN121,0%
MERCEDES-BENZ GLC121,0%
RENAULT MEGANE121,0%
AUDI Q3110,9%
FORD KUGA110,9%
MERCEDES-BENZ SPRINTER110,9%
SKODA FABIA100,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,8%
BMW X390,7%
FORD FIESTA90,7%
FORD GALAXY90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
OPEL ASTRA90,7%
RENAULT CLIO90,7%
TOYOTA RAV490,7%
AUDI A580,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
SKODA KODIAQ80,6%
VOLVO XC9080,6%
KIA SPORTAGE70,6%
MAZDA CX-570,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
NISSAN QASHQAI+270,6%
OPEL CORSA70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SEAT LEON70,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
BMW SERIA 160,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
SKODA SUPERB60,5%
SUZUKI GRAND VITARA60,5%
SUZUKI SX460,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
BMW X150,4%
CITROEN C450,4%
DACIA LODGY50,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
RENAULT ESPACE50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLKSWAGEN BORA50,4%
VOLVO V4050,4%
CITROEN BERLINGO40,3%
FORD S-MAX40,3%
HYUNDAI I3040,3%
KIA CEED40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLE40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
AUDI A830,2%
BMW X530,2%
FORD GRAND C-MAX30,2%
FORD PUMA30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
MAZDA 330,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN PATROL30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 30730,2%
PEUGEOT 500830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT KOLEOS30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TOYOTA LAND CRUISER30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLVO V5030,2%
ALFA ROMEO 14720,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SAAB 9-320,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT CORDOBA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI 10010,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38130,4%
Compacte (C)26020,7%
Medii (D)21317,0%
Monovolume (MPV)15012,0%
Mici (B)14011,2%
Mari și de lux (E)604,8%
Mini (A)272,2%
Utilitare121,0%
Neclasificate70,6%
Sport40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.11288,7%
Noi14211,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină91372,8%
Benzină22417,9%
Hibrid695,5%
Electric252,0%
GPL231,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.09086,9%
Companie16413,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break64451,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23618,8%
Berlină cu hayon21817,4%
Berlină14011,2%
Cupeu90,7%
Cabriolet70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23618,8%
75-109 kW57746,0%
110-149 kW34627,6%
150-219 kW604,8%
220 kW și peste110,9%
Necompletat241,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc675,3%
1000-1399 cmc1189,4%
1400-1599 cmc25920,7%
1600-1999 cmc65452,2%
2000-2999 cmc12610,0%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat252,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN57729,0%
AUDI25212,7%
BMW1688,4%
FORD1175,9%
MERCEDES-BENZ1155,8%
DACIA995,0%
SKODA924,6%
OPEL904,5%
RENAULT653,3%
TOYOTA552,8%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO361,8%
SEAT351,8%
PEUGEOT331,7%
NISSAN251,3%
FIAT241,2%
LAND ROVER241,2%
HYUNDAI211,1%
SUZUKI211,1%
CITROEN180,9%
MAZDA160,8%
MITSUBISHI160,8%
CHEVROLET110,6%
HONDA110,6%
JEEP90,5%
MINI80,4%
SMART80,4%
PORSCHE70,4%
DAEWOO60,3%
ALFA ROMEO50,3%
KIA50,3%
JAGUAR30,2%
SUBARU30,2%
DAIHATSU20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
QUATTRO10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%
TRIUMPH10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare60393,1%
Export446,8%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19329,8%
DACIA8112,5%
OPEL7511,6%
FORD629,6%
AUDI426,5%
MERCEDES-BENZ243,7%
RENAULT243,7%
BMW223,4%
SKODA182,8%
DAEWOO162,5%
Toate (35)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT162,5%
PEUGEOT152,3%
SEAT71,1%
TOYOTA60,9%
CITROEN50,8%
HONDA50,8%
ALFA ROMEO40,6%
NISSAN40,6%
SUZUKI40,6%
ROVER30,5%
VOLVO30,5%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
HYUNDAI10,2%
LANCIA10,2%
MAZDA10,2%
MCC10,2%
PORSCHE10,2%
SANTANA10,2%
TRABANT10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.