Înmatriculări în județul Dâmbovița, noiembrie 2023

Noi93+6,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare584+20,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.442

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri295

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 48 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 89 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200001
200105
200201
200308
2004010
2005017
2006023
2007027
2008038
2009047
2010048
2011072
2012048
2013041
2014042
2015023
2016019
2017030
2018028
2019032
202016
202103
202236
2023891

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13920,5%
DACIA8412,4%
BMW7310,8%
SKODA588,6%
RENAULT537,8%
AUDI497,2%
OPEL365,3%
MERCEDES-BENZ304,4%
FORD294,3%
HYUNDAI213,1%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,4%
SEAT162,4%
NISSAN152,2%
TOYOTA101,5%
FIAT91,3%
MAZDA71,0%
VOLVO71,0%
SUZUKI60,9%
CITROEN50,7%
KIA40,6%
ALFA ROMEO10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LAND ROVER10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF568,3%
BMW SERIA 3294,3%
DACIA LOGAN294,3%
SKODA OCTAVIA294,3%
VOLKSWAGEN PASSAT253,7%
DACIA DUSTER233,4%
AUDI A4223,3%
RENAULT MEGANE203,0%
DACIA SANDERO192,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,2%
Toate (160)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA142,1%
SKODA FABIA131,9%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
HYUNDAI TUCSON101,5%
BMW SERIA 591,3%
RENAULT CLIO91,3%
SEAT LEON91,3%
AUDI A381,2%
AUDI A681,2%
BMW X381,2%
HYUNDAI I3081,2%
NISSAN QASHQAI81,2%
BMW SERIA 171,0%
BMW X171,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
OPEL ZAFIRA71,0%
FORD FIESTA60,9%
OPEL CORSA60,9%
SKODA RAPID60,9%
BMW SERIA 450,7%
DACIA SPRING50,7%
FORD FOCUS50,7%
RENAULT KADJAR50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SEAT IBIZA50,7%
SKODA SUPERB50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
DACIA LODGY40,6%
FIAT 50040,6%
FORD MONDEO40,6%
MAZDA CX-3040,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
NISSAN JUKE40,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
VOLKSWAGEN JETTA40,6%
AUDI Q530,4%
DACIA DOKKER30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
FORD TRANSIT30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO XC6030,4%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
FIAT BRAVO20,3%
FORD PUMA20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI SX420,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI S810,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD KA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA PICANTO10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 610,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI COOPER10,1%
NISSAN LEAF10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL COMBO10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MERIVA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
PEUGEOT 10710,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 40710,1%
PEUGEOT 500810,1%
PORSCHE PANAMERA10,1%
RENAULT KANGOO10,1%
RENAULT TALISMAN10,1%
RENAULT ZOE10,1%
SAAB 9000,I10,1%
SEAT ALHAMBRA10,1%
SEAT TOLEDO10,1%
SKODA ENYAQ10,1%
SKODA KAMIQ10,1%
SKODA KAROQ10,1%
SKODA ROOMSTER10,1%
SKODA YETI10,1%
SMART FORTWO10,1%
SSANGYONG KORANDO10,1%
SUZUKI ACROSS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)18427,2%
SUV16324,1%
Mici (B)11517,0%
Medii (D)11116,4%
Monovolume (MPV)527,7%
Mari și de lux (E)253,7%
Mini (A)172,5%
Neclasificate40,6%
Sport30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58486,3%
Noi9313,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39358,1%
Benzină20930,9%
Hibrid487,1%
GPL162,4%
Electric111,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61290,4%
Companie659,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27941,2%
Berlină cu hayon14421,3%
Berlină12919,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11617,1%
Cupeu60,9%
Cabriolet30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16925,0%
75-109 kW28041,4%
110-149 kW17826,3%
150-219 kW324,7%
220 kW și peste71,0%
Necompletat111,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc416,1%
1000-1399 cmc12919,1%
1400-1599 cmc18427,2%
1600-1999 cmc26439,0%
2000-2999 cmc456,6%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat111,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32122,3%
DACIA17712,3%
BMW14410,0%
OPEL1258,7%
FORD1017,0%
SKODA986,8%
AUDI976,7%
RENAULT755,2%
MERCEDES-BENZ443,1%
PEUGEOT443,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI191,3%
SEAT181,2%
FIAT171,2%
SUZUKI171,2%
LAND ROVER151,0%
TOYOTA151,0%
CITROEN141,0%
CHEVROLET130,9%
KIA120,8%
VOLVO110,8%
DAEWOO100,7%
MAZDA90,6%
NISSAN70,5%
SMART60,4%
MINI50,3%
MITSUBISHI50,3%
JEEP40,3%
ALFA ROMEO30,2%
PORSCHE30,2%
HONDA20,1%
JAGUAR20,1%
ROVER20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20870,5%
Export8729,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7023,7%
VOLKSWAGEN4113,9%
OPEL3210,8%
DAEWOO227,5%
MERCEDES-BENZ206,8%
FORD186,1%
RENAULT186,1%
AUDI144,7%
BMW124,1%
FIAT93,1%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA51,7%
HYUNDAI41,4%
PEUGEOT41,4%
CITROEN31,0%
MITSUBISHI31,0%
NISSAN31,0%
SEAT31,0%
TOYOTA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
ARO10,3%
CHRYSLER10,3%
JEEP10,3%
KIA10,3%
LADA10,3%
LAND ROVER10,3%
MINI10,3%
PORSCHE10,3%
SMART10,3%
SUZUKI10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.