Înmatriculări în județul Mehedinți, noiembrie 2023

Noi44-4,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare359-16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări596

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri367

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 42 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199902
200003
200109
2002011
2003018
2004021
2005024
2006033
2007027
2008035
2009026
2010021
2011027
2012023
2013022
2014012
201507
201604
201703
201806
201907
202006
202101
202223
2023421

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11729,0%
BMW4811,9%
AUDI348,4%
DACIA276,7%
FORD246,0%
OPEL225,5%
MERCEDES-BENZ184,5%
RENAULT174,2%
NISSAN143,5%
SKODA112,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT71,7%
VOLVO71,7%
HYUNDAI61,5%
PEUGEOT61,5%
TOYOTA61,5%
MAZDA51,2%
CITROEN41,0%
FIAT41,0%
KIA41,0%
LAND ROVER30,7%
PORSCHE30,7%
SUZUKI30,7%
JAGUAR20,5%
MINI20,5%
BENTLEY10,2%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
DODGE10,2%
MITSUBISHI10,2%
ROVER10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT338,2%
VOLKSWAGEN GOLF246,0%
AUDI A4194,7%
BMW SERIA 3174,2%
DACIA LOGAN164,0%
VOLKSWAGEN TOURAN133,2%
FORD KUGA112,7%
BMW SERIA 5102,5%
OPEL ASTRA102,5%
VOLKSWAGEN POLO102,5%
Toate (129)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN SHARAN102,5%
BMW SERIA 182,0%
NISSAN QASHQAI82,0%
OPEL CORSA82,0%
BMW X371,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,7%
AUDI A661,5%
DACIA SANDERO51,2%
FORD FOCUS51,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,2%
AUDI A341,0%
DACIA DUSTER41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,0%
RENAULT MEGANE41,0%
SKODA SUPERB41,0%
FORD FIESTA30,7%
NISSAN JUKE30,7%
PEUGEOT 40730,7%
PORSCHE CAYENNE30,7%
RENAULT CLIO30,7%
SEAT IBIZA30,7%
SKODA OCTAVIA30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
VOLVO XC6030,7%
AUDI A520,5%
AUDI Q520,5%
BMW X120,5%
BMW X520,5%
CITROEN C320,5%
DACIA SPRING20,5%
FIAT PUNTO20,5%
FORD MONDEO20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
JAGUAR XF20,5%
KIA SPORTAGE20,5%
MAZDA 320,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL VIVARO20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
RENAULT TRAFIC20,5%
SEAT ALHAMBRA20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA FABIA20,5%
TOYOTA AVENSIS20,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
AUDI A810,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW X410,2%
BMW XM10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN JUMPER10,2%
DAEWOO KALOS10,2%
DODGE NITRO10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT TEMPRA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
ROVER 40010,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VAUXHALL ASTRA STATION WAGON10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)9122,6%
SUV9122,6%
Compacte (C)7719,1%
Mici (B)5914,6%
Monovolume (MPV)4711,7%
Mari și de lux (E)256,2%
Neclasificate41,0%
Mini (A)41,0%
Utilitare41,0%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35989,1%
Noi4410,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28771,2%
Benzină8621,3%
Hibrid215,2%
GPL61,5%
Electric30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38395,0%
Companie205,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break13333,0%
Berlină10626,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8721,6%
Berlină cu hayon7318,1%
Cupeu30,7%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9824,3%
75-109 kW18545,9%
110-149 kW8821,8%
150-219 kW205,0%
220 kW și peste92,2%
Necompletat30,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc266,5%
1000-1399 cmc4711,7%
1400-1599 cmc6516,1%
1600-1999 cmc21252,6%
2000-2999 cmc4310,7%
3000 cmc și peste71,7%
Necompletat30,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12621,1%
BMW9215,4%
OPEL6410,7%
AUDI559,2%
FORD437,2%
DACIA355,9%
MERCEDES-BENZ325,4%
RENAULT274,5%
SKODA244,0%
PEUGEOT162,7%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT122,0%
FIAT81,3%
HYUNDAI81,3%
NISSAN61,0%
SUZUKI61,0%
ALFA ROMEO40,7%
DAEWOO40,7%
JEEP30,5%
KIA30,5%
LAND ROVER30,5%
MAZDA30,5%
MINI30,5%
MITSUBISHI30,5%
SMART30,5%
TESLA20,3%
TOYOTA20,3%
VOLVO20,3%
CITROEN10,2%
HONDA10,2%
LADA10,2%
LEXUS10,2%
MECATIM10,2%
PORSCHE10,2%
SANTANA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare35997,8%
Export82,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10027,2%
OPEL8021,8%
DAEWOO3810,4%
FORD308,2%
VOLKSWAGEN287,6%
RENAULT195,2%
PEUGEOT113,0%
AUDI102,7%
FIAT82,2%
MERCEDES-BENZ82,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN61,6%
BMW51,4%
MAZDA41,1%
SEAT41,1%
LANCIA20,5%
OLTCIT20,5%
SKODA20,5%
ALFA ROMEO10,3%
DAIHATSU10,3%
HYUNDAI10,3%
LADA10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
SAAB10,3%
SUBARU10,3%
SUZUKI10,3%
TOYOTA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.