Înmatriculări în județul Mureș, noiembrie 2023

Noi226+96,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare864+2,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.580

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri435

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 32 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 52 rulate, prima înmatriculare2007: 56 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 56 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 72 rulate, prima înmatriculare2013: 55 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 221 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199904
200002
200108
2002011
2003015
2004032
2005035
2006052
2007056
2008066
2009062
2010056
2011056
2012072
2013055
2014037
2015054
2016040
2017036
2018032
2019037
2020018
202115
2022410
20232211

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21920,1%
DACIA14613,4%
AUDI11110,2%
BMW656,0%
MERCEDES-BENZ545,0%
SKODA524,8%
FORD514,7%
OPEL454,1%
RENAULT454,1%
SUZUKI383,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA373,4%
HYUNDAI353,2%
VOLVO292,7%
NISSAN282,6%
MAZDA201,8%
SEAT181,7%
MITSUBISHI161,5%
PEUGEOT141,3%
KIA100,9%
FIAT90,8%
CITROEN80,7%
TESLA70,6%
MINI60,6%
LAND ROVER50,5%
HONDA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
SSANGYONG20,2%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF787,2%
DACIA SANDERO656,0%
AUDI A4474,3%
VOLKSWAGEN PASSAT413,8%
DACIA DUSTER312,9%
DACIA SPRING242,2%
AUDI A6222,0%
DACIA LOGAN201,8%
BMW SERIA 3191,7%
SKODA OCTAVIA191,7%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN191,7%
VOLKSWAGEN TOURAN171,6%
FORD FOCUS161,5%
SKODA FABIA151,4%
VOLVO XC60151,4%
AUDI A3141,3%
HYUNDAI TUCSON141,3%
NISSAN QASHQAI141,3%
TOYOTA COROLLA141,3%
VOLKSWAGEN POLO141,3%
AUDI Q5131,2%
OPEL ASTRA131,2%
RENAULT MEGANE121,1%
BMW X3111,0%
BMW SERIA 5100,9%
SUZUKI GRAND VITARA100,9%
SUZUKI VITARA100,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,9%
FORD FIESTA90,8%
MAZDA 390,8%
HYUNDAI I3080,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,7%
SUZUKI SX480,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
FORD KUGA70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,6%
OPEL ZAFIRA70,6%
RENAULT CLIO70,6%
SEAT LEON70,6%
TOYOTA RAV470,6%
VOLKSWAGEN CADDY70,6%
AUDI A560,6%
BMW SERIA 160,6%
BMW X160,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
MITSUBISHI OUTLANDER60,6%
OPEL INSIGNIA60,6%
SEAT ALTEA60,6%
TESLA MODEL Y60,6%
TOYOTA C-HR60,6%
FORD TRANSIT50,5%
HYUNDAI IX3550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
OPEL CORSA50,5%
OPEL VIVARO50,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SKODA SUPERB50,5%
AUDI Q340,4%
FORD MONDEO40,4%
MAZDA 640,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ GLK40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
SKODA KAMIQ40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
BMW X630,3%
DACIA LODGY30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
KIA CEED30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA CX-530,3%
MITSUBISHI COLT30,3%
PEUGEOT 300830,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 620,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COOPER20,2%
MINI ONE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20720,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
BMW IX110,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
BMW Z310,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA BORN10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32529,8%
Compacte (C)23921,9%
Mici (B)16214,9%
Medii (D)14713,5%
Monovolume (MPV)11410,5%
Mari și de lux (E)464,2%
Mini (A)363,3%
Utilitare80,7%
Sport70,6%
Neclasificate60,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare86479,3%
Noi22620,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină62857,6%
Benzină31328,7%
Hibrid1009,2%
Electric403,7%
GPL90,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică86779,5%
Companie22320,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50346,1%
Berlină cu hayon25723,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18917,3%
Berlină12611,6%
Cabriolet90,8%
Cupeu60,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24622,6%
75-109 kW45942,1%
110-149 kW28326,0%
150-219 kW454,1%
220 kW și peste171,6%
Necompletat403,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc908,3%
1000-1399 cmc15013,8%
1400-1599 cmc23321,4%
1600-1999 cmc48544,5%
2000-2999 cmc918,3%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat403,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39925,3%
AUDI16110,2%
BMW1278,0%
DACIA1147,2%
FORD1046,6%
OPEL1006,3%
RENAULT754,7%
SKODA724,6%
MERCEDES-BENZ694,4%
PEUGEOT493,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI382,4%
SUZUKI382,4%
NISSAN291,8%
TOYOTA281,8%
SEAT251,6%
FIAT211,3%
MAZDA191,2%
VOLVO181,1%
LAND ROVER130,8%
CITROEN120,8%
MITSUBISHI110,7%
CHEVROLET80,5%
MINI70,4%
SMART70,4%
ALFA ROMEO60,4%
KIA60,4%
HONDA50,3%
JEEP40,3%
JAGUAR30,2%
SUBARU30,2%
PORSCHE20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
REMA10,1%
SSANGYONG10,1%
TAZZARI10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37285,5%
Export6214,3%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10323,7%
DACIA6715,4%
OPEL6414,7%
FORD419,4%
AUDI286,4%
RENAULT235,3%
MERCEDES-BENZ153,4%
BMW122,8%
SKODA122,8%
PEUGEOT112,5%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT102,3%
SEAT71,6%
MAZDA61,4%
TOYOTA61,4%
CITROEN40,9%
ALFA ROMEO30,7%
CHEVROLET30,7%
DAEWOO30,7%
SUZUKI30,7%
DAIHATSU20,5%
MITSUBISHI20,5%
NISSAN20,5%
SMART20,5%
VOLVO20,5%
HYUNDAI10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.