Înmatriculări în județul Satu Mare, noiembrie 2023

Noi110-0,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare553-3,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări908

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri244

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 104 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199901
2000010
200102
2002010
2003011
2004024
2005022
2006032
2007035
2008037
2009054
2010039
2011051
2012031
2013025
2014030
2015026
2016022
2017018
2018014
2019028
2020014
202104
202266
20231042

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14121,3%
DACIA7711,6%
AUDI619,2%
BMW538,0%
FORD426,3%
MERCEDES-BENZ385,7%
SKODA345,1%
RENAULT314,7%
OPEL294,4%
HYUNDAI203,0%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT203,0%
VOLVO182,7%
NISSAN162,4%
SUZUKI101,5%
SEAT91,4%
KIA81,2%
MAZDA81,2%
CITROEN60,9%
TOYOTA60,9%
MITSUBISHI50,8%
FIAT40,6%
PORSCHE40,6%
TESLA40,6%
LAND ROVER30,5%
MINI30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DODGE20,3%
JAGUAR20,3%
SSANGYONG20,3%
CUPRA10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF385,8%
AUDI A4314,7%
DACIA DUSTER304,6%
VOLKSWAGEN PASSAT294,4%
BMW SERIA 3203,0%
FORD FOCUS203,0%
VOLKSWAGEN POLO192,9%
DACIA SPRING172,6%
SKODA OCTAVIA162,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,4%
Toate (190)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO142,1%
OPEL ASTRA132,0%
DACIA LOGAN111,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,5%
AUDI A691,4%
NISSAN QASHQAI81,2%
VOLKSWAGEN TOURAN81,2%
BMW X371,1%
KIA SPORTAGE60,9%
RENAULT CLIO60,9%
RENAULT MEGANE60,9%
VOLKSWAGEN SHARAN60,9%
VOLVO XC6060,9%
AUDI A550,8%
AUDI Q550,8%
BMW SERIA 550,8%
BMW X550,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
OPEL VIVARO50,8%
RENAULT SCENIC50,8%
SKODA ENYAQ50,8%
AUDI A340,6%
BMW X140,6%
FORD FIESTA40,6%
FORD KUGA40,6%
HYUNDAI I3040,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
PEUGEOT 30840,6%
SKODA FABIA40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 230,5%
BMW X630,5%
DACIA JOGGER30,5%
FIAT 50030,5%
FORD GALAXY30,5%
FORD PUMA30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
HYUNDAI SANTA FE30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,5%
VOLVO S6030,5%
VOLVO V6030,5%
BMW SERIA 120,3%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DODGE CALIBER20,3%
FORD C-MAX20,3%
HYUNDAI I1020,3%
MAZDA CX-520,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN MICRA20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 30720,3%
PORSCHE PANAMERA20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUZUKI SX420,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TESLA MODEL Y20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS610,2%
AUDI S310,2%
AUDI TT10,2%
BMW IX110,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD KA+10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TRANSIT COURIER10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR SOVEREIGN10,2%
JEEP COMMANDER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ 208 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18427,8%
Compacte (C)14321,6%
Medii (D)10816,3%
Mici (B)8312,5%
Monovolume (MPV)659,8%
Mini (A)335,0%
Mari și de lux (E)263,9%
Sport121,8%
Neclasificate60,9%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55383,4%
Noi11016,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42063,3%
Benzină15523,4%
Hibrid375,6%
Electric324,8%
GPL192,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55683,9%
Companie10716,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31547,5%
Berlină cu hayon14321,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10816,3%
Berlină8012,1%
Cabriolet101,5%
Cupeu71,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14021,1%
75-109 kW28643,1%
110-149 kW16224,4%
150-219 kW294,4%
220 kW și peste142,1%
Necompletat324,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc395,9%
1000-1399 cmc7711,6%
1400-1599 cmc15523,4%
1600-1999 cmc28943,6%
2000-2999 cmc6810,3%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat324,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21824,0%
BMW9710,7%
AUDI778,5%
FORD768,4%
OPEL697,6%
MERCEDES-BENZ687,5%
DACIA566,2%
SKODA394,3%
RENAULT293,2%
SEAT192,1%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT171,9%
FIAT141,5%
VOLVO131,4%
TOYOTA121,3%
MAZDA111,2%
SUZUKI111,2%
HYUNDAI91,0%
MITSUBISHI91,0%
LAND ROVER80,9%
NISSAN80,9%
CHEVROLET70,8%
CITROEN70,8%
JEEP60,7%
ALFA ROMEO50,6%
SSANGYONG50,6%
MINI40,4%
PORSCHE30,3%
HONDA20,2%
MCC20,2%
SMART20,2%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
KIA10,1%
LEXUS10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22993,9%
Export156,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5823,8%
OPEL3614,8%
FORD3413,9%
DACIA218,6%
RENAULT177,0%
AUDI145,7%
PEUGEOT124,9%
FIAT104,1%
SKODA104,1%
BMW72,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ62,5%
SEAT41,6%
ALFA ROMEO20,8%
CITROEN20,8%
DAEWOO20,8%
SUZUKI20,8%
VOLVO20,8%
HYUNDAI10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
TOYOTA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.