Noi 29 -31,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 236 +10,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 850 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 203 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 45 noi nov 24: 276 rulate, prima înmatriculare dec 24: 46 noi dec 24: 273 rulate, prima înmatriculare ian 25: 84 noi ian 25: 261 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 234 rulate, prima înmatriculare mar 25: 34 noi mar 25: 304 rulate, prima înmatriculare apr 25: 33 noi apr 25: 347 rulate, prima înmatriculare mai 25: 24 noi mai 25: 221 rulate, prima înmatriculare iun 25: 24 noi iun 25: 260 rulate, prima înmatriculare iul 25: 60 noi iul 25: 329 rulate, prima înmatriculare aug 25: 71 noi aug 25: 269 rulate, prima înmatriculare sep 25: 72 noi sep 25: 308 rulate, prima înmatriculare oct 25: 44 noi oct 25: 341 rulate, prima înmatriculare nov 25: 56 noi nov 25: 291 rulate, prima înmatriculare dec 25: 98 noi dec 25: 257 rulate, prima înmatriculare ian 26: 28 noi ian 26: 230 rulate, prima înmatriculare feb 26: 25 noi feb 26: 265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 33 noi mar 26: 286 rulate, prima înmatriculare apr 26: 35 noi apr 26: 211 rulate, prima înmatriculare mai 26: 35 noi mai 26: 219 rulate, prima înmatriculare iun 26: 37 noi iun 26: 212 rulate, prima înmatriculare iul 26: 32 noi iul 26: 235 rulate, prima înmatriculare aug 26: 42 noi aug 26: 244 rulate, prima înmatriculare sep 26: 36 noi sep 26: 248 rulate, prima înmatriculare oct 26: 46 noi oct 26: 235 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 45 276 dec 24 46 273 ian 25 84 261 feb 25 66 234 mar 25 34 304 apr 25 33 347 mai 25 24 221 iun 25 24 260 iul 25 60 329 aug 25 71 269 sep 25 72 308 oct 25 44 341 nov 25 56 291 dec 25 98 257 ian 26 28 230 feb 26 25 265 mar 26 33 286 apr 26 35 211 mai 26 35 219 iun 26 37 212 iul 26 32 235 aug 26 42 244 sep 26 36 248 oct 26 46 235
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 < 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 9 rulate, prima înmatriculare 2005: 13 rulate, prima înmatriculare 2006: 15 rulate, prima înmatriculare 2007: 12 rulate, prima înmatriculare 2008: 18 rulate, prima înmatriculare 2009: 20 rulate, prima înmatriculare 2010: 14 rulate, prima înmatriculare 2011: 17 rulate, prima înmatriculare 2012: 14 rulate, prima înmatriculare 2013: 19 rulate, prima înmatriculare 2014: 16 rulate, prima înmatriculare 2015: 11 rulate, prima înmatriculare 2016: 13 rulate, prima înmatriculare 2017: 9 rulate, prima înmatriculare 2018: 8 rulate, prima înmatriculare 2019: 8 rulate, prima înmatriculare 2020: 6 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2023: 29 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 1 1999 0 0 2000 0 1 2001 0 1 2002 0 4 2003 0 4 2004 0 9 2005 0 13 2006 0 15 2007 0 12 2008 0 18 2009 0 20 2010 0 14 2011 0 17 2012 0 14 2013 0 19 2014 0 16 2015 0 11 2016 0 13 2017 0 9 2018 0 8 2019 0 8 2020 0 6 2021 0 3 2022 0 0 2023 29 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 57 21,5% BMW 28 10,6% DACIA 23 8,7% SKODA 22 8,3% RENAULT 19 7,2% AUDI 17 6,4% FORD 16 6,0% OPEL 13 4,9% MERCEDES-BENZ 12 4,5% SEAT 9 3,4%
Toate (26) Mărci: valoare, vehicule, cotă HYUNDAI 8 3,0% NISSAN 6 2,3% PEUGEOT 6 2,3% CITROEN 5 1,9% TOYOTA 5 1,9% KIA 4 1,5% MAZDA 3 1,1% FIAT 2 0,8% JAGUAR 2 0,8% VOLVO 2 0,8% CHEVROLET 1 0,4% DODGE 1 0,4% HONDA 1 0,4% LAND ROVER 1 0,4% SSANGYONG 1 0,4% SUZUKI 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN PASSAT 21 8,0% SKODA OCTAVIA 18 6,8% BMW SERIA 5 12 4,5% DACIA LOGAN 11 4,2% VOLKSWAGEN GOLF 11 4,2% AUDI A4 9 3,4% VOLKSWAGEN TOURAN 9 3,4% BMW SERIA 3 7 2,7% RENAULT MEGANE 7 2,7% FORD FOCUS 6 2,3%
Toate (99) Modele: valoare, vehicule, cotă SEAT LEON 6 2,3% VOLKSWAGEN CC 6 2,3% AUDI A6 5 1,9% DACIA DUSTER 5 1,9% OPEL ASTRA 5 1,9% BMW X6 4 1,5% DACIA SANDERO 3 1,1% MAZDA CX-5 3 1,1% MERCEDES-BENZ CLASA A 3 1,1% OPEL CORSA 3 1,1% OPEL ZAFIRA 3 1,1% PEUGEOT 508 3 1,1% RENAULT ARKANA 3 1,1% RENAULT CLIO 3 1,1% SEAT IBIZA 3 1,1% VOLKSWAGEN TIGUAN 3 1,1% BMW X3 2 0,8% CITROEN C3 2 0,8% DACIA DOKKER 2 0,8% FORD EDGE 2 0,8% FORD FIESTA 2 0,8% FORD KUGA 2 0,8% FORD TRANSIT 2 0,8% HYUNDAI I10 2 0,8% HYUNDAI TUCSON 2 0,8% MERCEDES-BENZ CLASA C 2 0,8% MERCEDES-BENZ GLA 2 0,8% MERCEDES-BENZ GLE 2 0,8% NISSAN QASHQAI 2 0,8% NISSAN QASHQAI+2 2 0,8% NISSAN X-TRAIL 2 0,8% RENAULT CAPTUR 2 0,8% SKODA RAPID 2 0,8% TOYOTA RAV4 2 0,8% VOLKSWAGEN POLO 2 0,8% AUDI A3 1 0,4% AUDI A5 1 0,4% AUDI Q3 1 0,4% BMW S DRIVE 40I 1 0,4% BMW SERIA 7 1 0,4% BMW SERIA 8 1 0,4% CHEVROLET SPARK 1 0,4% CITROEN C4 PICASSO 1 0,4% CITROEN C5 1 0,4% CITROEN XSARA PICASSO 1 0,4% DACIA JOGGER 1 0,4% DACIA LODGY 1 0,4% DODGE CALIBER 1 0,4% FIAT BRAVO 1 0,4% FIAT ULYSSE 1 0,4% FORD MONDEO 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% HONDA FR-V 1 0,4% HYUNDAI ELANTRA 1 0,4% HYUNDAI I30 1 0,4% HYUNDAI I40 1 0,4% HYUNDAI KONA 1 0,4% JAGUAR F-PACE 1 0,4% JAGUAR XF 1 0,4% KIA CEED 1 0,4% KIA SORENTO 1 0,4% KIA SPORTAGE 1 0,4% KIA XCEED 1 0,4% LAND ROVER DISCOVERY SPORT 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA E 1 0,4% MERCEDES-BENZ ML 1 0,4% OPEL MOKKA 1 0,4% OPEL VECTRA 1 0,4% PEUGEOT 3008 1 0,4% PEUGEOT 307 1 0,4% PEUGEOT 308 1 0,4% RENAULT KOLEOS 1 0,4% RENAULT LAGUNA 1 0,4% RENAULT SCENIC 1 0,4% RENAULT TALISMAN 1 0,4% SKODA ROOMSTER 1 0,4% SKODA SUPERB 1 0,4% SSANGYONG KORANDO 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TOYOTA C-HR 1 0,4% TOYOTA PRIUS 1 0,4% TOYOTA YARIS CROSS 1 0,4% VOLKSWAGEN EOS 1 0,4% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,4% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,4% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,4% VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1 0,4% VOLVO V50 1 0,4% VOLVO XC60 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 69 26,0% SUV 58 21,9% Medii (D) 54 20,4% Mici (B) 31 11,7% Monovolume (MPV) 24 9,1% Mari și de lux (E) 21 7,9% Mini (A) 3 1,1% Neclasificate 2 0,8% Utilitare 2 0,8% Sport 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 236 89,1% Noi 29 10,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 187 70,6% Benzină 57 21,5% Hibrid 15 5,7% GPL 6 2,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 250 94,3% Companie 15 5,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 105 39,6% Berlină 74 27,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 42 15,8% Berlină cu hayon 41 15,5% Cupeu 2 0,8% Cabriolet 1 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 57 21,5% 75-109 kW 126 47,5% 110-149 kW 62 23,4% 150-219 kW 12 4,5% 220 kW și peste 8 3,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 16 6,0% 1000-1399 cmc 28 10,6% 1400-1599 cmc 57 21,5% 1600-1999 cmc 132 49,8% 2000-2999 cmc 29 10,9% 3000 cmc și peste 3 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.