Înmatriculări în județul Caraș-Severin, noiembrie 2023

Noi49-22,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare445+3,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări700

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri236

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 45 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199905
200006
2001012
200206
2003013
2004022
2005028
2006033
2007029
2008040
2009032
2010035
2011034
2012038
2013018
2014014
2015019
2016012
201709
2018010
2019010
202009
202104
202244
2023450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10120,4%
BMW459,1%
DACIA397,9%
FORD387,7%
AUDI377,5%
OPEL316,3%
RENAULT295,9%
MERCEDES-BENZ244,9%
SEAT234,7%
SKODA193,8%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN142,8%
HYUNDAI112,2%
MAZDA102,0%
PEUGEOT102,0%
FIAT81,6%
SUZUKI81,6%
KIA71,4%
TOYOTA71,4%
CITROEN61,2%
ALFA ROMEO40,8%
HONDA30,6%
MINI30,6%
MITSUBISHI30,6%
VOLVO30,6%
CHRYSLER20,4%
LAND ROVER20,4%
SUBARU20,4%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF367,3%
VOLKSWAGEN PASSAT234,7%
BMW SERIA 3163,2%
AUDI A4153,0%
DACIA DUSTER153,0%
DACIA LOGAN132,6%
SEAT IBIZA122,4%
AUDI A3102,0%
FORD FOCUS102,0%
SKODA OCTAVIA102,0%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO91,8%
RENAULT MEGANE91,8%
BMW SERIA 181,6%
NISSAN QASHQAI81,6%
OPEL ASTRA81,6%
VOLKSWAGEN TOURAN81,6%
FORD FIESTA71,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,4%
SKODA FABIA71,4%
VOLKSWAGEN POLO71,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,4%
OPEL CORSA61,2%
OPEL ZAFIRA61,2%
BMW X351,0%
FORD KUGA51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SEAT LEON51,0%
SUZUKI GRAND VITARA51,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,0%
BMW SERIA 240,8%
BMW X140,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
AUDI A530,6%
AUDI A630,6%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 530,6%
FIAT PUNTO30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
KIA CEED30,6%
MAZDA 330,6%
MINI MINI30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
OPEL MOKKA30,6%
PEUGEOT 300830,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
CITROEN C420,4%
CITROEN C520,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD GRAND C-MAX20,4%
FORD PUMA20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HONDA CR-V20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI I4020,4%
KIA SORENTO20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MAZDA 520,4%
MAZDA CX-320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL ANTARA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI TT10,2%
BMW GRAN TURISMO10,2%
BMW IX110,2%
BMW M510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X410,2%
CHRYSLER NEON10,2%
CHRYSLER PT CRUISER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR F-TYPE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
LANCIA THEMA10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ EQB10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUBARU XV10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)13026,3%
SUV11723,7%
Mici (B)8417,0%
Medii (D)7916,0%
Monovolume (MPV)5010,1%
Mari și de lux (E)142,8%
Mini (A)71,4%
Sport61,2%
Utilitare51,0%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44590,1%
Noi499,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31263,2%
Benzină14629,6%
Hibrid214,3%
Electric71,4%
GPL71,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45992,9%
Companie357,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19339,1%
Berlină cu hayon11623,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10721,7%
Berlină6813,8%
Cabriolet51,0%
Cupeu51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13026,3%
75-109 kW22746,0%
110-149 kW11222,7%
150-219 kW132,6%
220 kW și peste51,0%
Necompletat71,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc265,3%
1000-1399 cmc7715,6%
1400-1599 cmc11723,7%
1600-1999 cmc23046,6%
2000-2999 cmc346,9%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat71,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15522,1%
DACIA7410,6%
OPEL7010,0%
FORD618,7%
BMW557,9%
AUDI507,1%
RENAULT344,9%
MERCEDES-BENZ284,0%
SKODA243,4%
PEUGEOT182,6%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT172,4%
NISSAN162,3%
HYUNDAI111,6%
SUZUKI111,6%
SEAT101,4%
MAZDA91,3%
CITROEN71,0%
VOLVO71,0%
TOYOTA60,9%
DAEWOO50,7%
LAND ROVER50,7%
KIA40,6%
MITSUBISHI40,6%
ALFA ROMEO30,4%
DAIHATSU30,4%
CHEVROLET20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
SMART20,3%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22394,5%
Export135,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4217,8%
OPEL3816,1%
DACIA3715,7%
FORD2611,0%
DAEWOO135,5%
AUDI104,2%
RENAULT104,2%
BMW83,4%
FIAT83,4%
MERCEDES-BENZ83,4%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT52,1%
SEAT52,1%
CITROEN41,7%
ALFA ROMEO31,3%
LANCIA31,3%
SKODA31,3%
CHEVROLET20,8%
CHRYSLER20,8%
MAZDA20,8%
SMART20,8%
ARO10,4%
HYUNDAI10,4%
NISSAN10,4%
SUZUKI10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.