Înmatriculări SUZUKI SX4, mai 2024

Noi167-27,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare22-21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 4 noinov 24: 25 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 24 rulate, prima înmatriculareapr 25: 27 rulate, prima înmatricularemai 25: 23 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 34 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 26 rulate, prima înmatricularenov 25: 19 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 26 rulate, prima înmatriculareapr 26: 23 rulate, prima înmatricularemai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 21 rulate, prima înmatricularesep 26: 20 rulate, prima înmatriculareoct 26: 26 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24425
dec 24317
ian 25027
feb 25027
mar 25124
apr 25027
mai 25023
iun 25215
iul 25034
aug 25016
sep 25022
oct 25026
nov 25019
dec 25020
ian 26018
feb 26018
mar 26026
apr 26023
mai 26022
iun 26021
iul 26018
aug 26021
sep 26020
oct 26026

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 56 noi2024: 111 noi2006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200602
200700
200801
200902
201000
201102
201200
201301
201405
201501
201601
201700
201801
201902
202003
202101
202200
2023560
20241110

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV189100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4021,2%
Iași136,9%
Brăila115,8%
Constanța115,8%
Galați105,3%
Argeș84,2%
Hunedoara84,2%
Mureș73,7%
Cluj52,6%
Harghita52,6%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu52,6%
Timiș52,6%
Bacău42,1%
Bistrița-Năsăud42,1%
Ilfov42,1%
Neamț42,1%
Prahova42,1%
Suceava42,1%
Alba31,6%
Bihor31,6%
Brașov31,6%
Buzău31,6%
Dâmbovița31,6%
Ialomița31,6%
Maramureș31,6%
Arad21,1%
Dolj21,1%
Gorj21,1%
Vaslui21,1%
Caraș-Severin10,5%
Covasna10,5%
Mehedinți10,5%
Olt10,5%
Teleorman10,5%
Tulcea10,5%
Vâlcea10,5%
Vrancea10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi16788,4%
Rulate, prima înmatriculare2211,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid17190,5%
Benzină94,8%
Motorină94,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16989,4%
Companie2010,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon189100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,5%
75-109 kW18899,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,5%
1000-1399 cmc17492,1%
1400-1599 cmc105,3%
1600-1999 cmc42,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.