Înmatriculări SKODA SUPERB, ianuarie 2026

Noi72-10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare189-4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 87 noinov 24: 220 rulate, prima înmatricularedec 24: 101 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 80 noiian 25: 198 rulate, prima înmatricularefeb 25: 64 noifeb 25: 260 rulate, prima înmatricularemar 25: 67 noimar 25: 276 rulate, prima înmatriculareapr 25: 43 noiapr 25: 253 rulate, prima înmatricularemai 25: 80 noimai 25: 237 rulate, prima înmatriculareiun 25: 70 noiiun 25: 242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 92 noiiul 25: 227 rulate, prima înmatriculareaug 25: 46 noiaug 25: 198 rulate, prima înmatricularesep 25: 32 noisep 25: 211 rulate, prima înmatriculareoct 25: 97 noioct 25: 238 rulate, prima înmatricularenov 25: 80 noinov 25: 211 rulate, prima înmatricularedec 25: 158 noidec 25: 241 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 189 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 noifeb 26: 198 rulate, prima înmatricularemar 26: 73 noimar 26: 243 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 201 rulate, prima înmatricularemai 26: 112 noimai 26: 176 rulate, prima înmatriculareiun 26: 108 noiiun 26: 176 rulate, prima înmatriculareiul 26: 94 noiiul 26: 183 rulate, prima înmatriculareaug 26: 74 noiaug 26: 140 rulate, prima înmatricularesep 26: 95 noisep 26: 155 rulate, prima înmatriculareoct 26: 78 noioct 26: 187 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2487220
dec 24101207
ian 2580198
feb 2564260
mar 2567276
apr 2543253
mai 2580237
iun 2570242
iul 2592227
aug 2546198
sep 2532211
oct 2597238
nov 2580211
dec 25158241
ian 2672189
feb 2669198
mar 2673243
apr 2671201
mai 26112176
iun 26108176
iul 2694183
aug 2674140
sep 2695155
oct 2678187

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 5 noi2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 3 noi2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 63 noi2026: 1 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200202
200300
200403
200500
200600
200700
200802
200905
201008
2011011
201207
201305
2014012
2015014
2016016
2017524
2018318
2019015
2020020
2021011
2022014
202302
202400
2025630
202610

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)261100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7227,6%
Ilfov166,1%
Suceava124,6%
Constanța114,2%
Iași93,4%
Prahova93,4%
Brașov83,1%
Cluj83,1%
Neamț83,1%
Argeș62,3%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Galați62,3%
Sibiu62,3%
Timiș62,3%
Bacău51,9%
Dolj51,9%
Gorj51,9%
Hunedoara51,9%
Mureș51,9%
Olt51,9%
Teleorman51,9%
Dâmbovița41,5%
Maramureș41,5%
Mehedinți41,5%
Sălaj41,5%
Bihor31,1%
Botoșani31,1%
Brăila31,1%
Vaslui31,1%
Vâlcea31,1%
Vrancea31,1%
Buzău20,8%
Călărași20,8%
Harghita20,8%
Ialomița20,8%
Tulcea20,8%
Alba10,4%
Bistrița-Năsăud10,4%
Caraș-Severin10,4%
Covasna10,4%
Giurgiu10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18972,4%
Noi7227,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină20177,0%
Benzină3714,2%
Hibrid238,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16663,6%
Companie9536,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină15358,6%
Break10841,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,4%
75-109 kW4818,4%
110-149 kW18771,6%
150-219 kW259,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc155,7%
1400-1599 cmc3212,3%
1600-1999 cmc21482,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare450,0%
Export450,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.