Noi 65 +124,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 670 +18,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.161 +10,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 60 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 nov 24: 22 noi nov 24: 652 rulate, prima înmatriculare dec 24: 27 noi dec 24: 669 rulate, prima înmatriculare ian 25: 20 noi ian 25: 547 rulate, prima înmatriculare feb 25: 18 noi feb 25: 716 rulate, prima înmatriculare mar 25: 29 noi mar 25: 728 rulate, prima înmatriculare apr 25: 70 noi apr 25: 725 rulate, prima înmatriculare mai 25: 32 noi mai 25: 677 rulate, prima înmatriculare iun 25: 29 noi iun 25: 651 rulate, prima înmatriculare iul 25: 29 noi iul 25: 764 rulate, prima înmatriculare aug 25: 27 noi aug 25: 644 rulate, prima înmatriculare sep 25: 15 noi sep 25: 602 rulate, prima înmatriculare oct 25: 27 noi oct 25: 806 rulate, prima înmatriculare nov 25: 35 noi nov 25: 673 rulate, prima înmatriculare dec 25: 81 noi dec 25: 569 rulate, prima înmatriculare ian 26: 14 noi ian 26: 562 rulate, prima înmatriculare feb 26: 28 noi feb 26: 591 rulate, prima înmatriculare mar 26: 28 noi mar 26: 625 rulate, prima înmatriculare apr 26: 30 noi apr 26: 530 rulate, prima înmatriculare mai 26: 36 noi mai 26: 546 rulate, prima înmatriculare iun 26: 62 noi iun 26: 549 rulate, prima înmatriculare iul 26: 65 noi iul 26: 526 rulate, prima înmatriculare aug 26: 36 noi aug 26: 482 rulate, prima înmatriculare sep 26: 24 noi sep 26: 541 rulate, prima înmatriculare oct 26: 25 noi oct 26: 588 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 22 652 dec 24 27 669 ian 25 20 547 feb 25 18 716 mar 25 29 728 apr 25 70 725 mai 25 32 677 iun 25 29 651 iul 25 29 764 aug 25 27 644 sep 25 15 602 oct 25 27 806 nov 25 35 673 dec 25 81 569 ian 26 14 562 feb 26 28 591 mar 26 28 625 apr 26 30 530 mai 26 36 546 iun 26 62 549 iul 26 65 526 aug 26 36 482 sep 26 24 541 oct 26 25 588
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 2000: 5 rulate, prima înmatriculare 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2001: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 7 rulate, prima înmatriculare 2003: 13 rulate, prima înmatriculare 2004: 15 rulate, prima înmatriculare 2005: 32 rulate, prima înmatriculare 2006: 34 rulate, prima înmatriculare 2007: 35 rulate, prima înmatriculare 2008: 46 rulate, prima înmatriculare 2009: 50 rulate, prima înmatriculare 2010: 69 rulate, prima înmatriculare 2011: 87 rulate, prima înmatriculare 2012: 40 rulate, prima înmatriculare 2013: 43 rulate, prima înmatriculare 2014: 30 rulate, prima înmatriculare 2015: 23 rulate, prima înmatriculare 2016: 30 rulate, prima înmatriculare 2017: 19 rulate, prima înmatriculare 2018: 18 rulate, prima înmatriculare 2019: 33 rulate, prima înmatriculare 2020: 14 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2022: 5 rulate, prima înmatriculare 2023: 62 noi 2023: 7 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 5 2000 0 1 2001 0 9 2002 0 7 2003 0 13 2004 0 15 2005 0 32 2006 0 34 2007 0 35 2008 0 46 2009 0 50 2010 0 69 2011 0 87 2012 0 40 2013 0 43 2014 0 30 2015 0 23 2016 0 30 2017 0 19 2018 0 18 2019 0 33 2020 0 14 2021 0 5 2022 0 5 2023 62 7 2024 3 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă LEON 246 33,5% IBIZA 201 27,3% ALHAMBRA 71 9,7% ALTEA 65 8,8% ATECA 40 5,4% ARONA 32 4,4% EXEO 27 3,7% TOLEDO 23 3,1% TARRACO 17 2,3% CORDOBA 8 1,1%
Toate (14) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 269 36,6% Mici (B) 209 28,4% Monovolume (MPV) 136 18,5% SUV 89 12,1% Medii (D) 27 3,7% Neclasificate 4 0,5% Mini (A) 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 86 11,7% Suceava 38 5,2% Cluj 37 5,0% Timiș 31 4,2% Bacău 28 3,8% Bihor 28 3,8% Iași 26 3,5% Prahova 26 3,5% Brașov 24 3,3% Dolj 24 3,3%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Argeș 23 3,1% Dâmbovița 20 2,7% Neamț 20 2,7% Mureș 19 2,6% Arad 18 2,4% Bistrița-Năsăud 18 2,4% Botoșani 18 2,4% Caraș-Severin 18 2,4% Mehedinți 17 2,3% Alba 16 2,2% Constanța 16 2,2% Satu Mare 16 2,2% Maramureș 15 2,0% Olt 14 1,9% Gorj 13 1,8% Sibiu 13 1,8% Hunedoara 12 1,6% Vaslui 12 1,6% Galați 11 1,5% Sălaj 11 1,5% Vâlcea 10 1,4% Buzău 8 1,1% Ilfov 7 1,0% Vrancea 7 1,0% Brăila 6 0,8% Călărași 6 0,8% Harghita 6 0,8% Covasna 5 0,7% Teleorman 4 0,5% Ialomița 3 0,4% Tulcea 3 0,4% Giurgiu 2 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 670 91,2% Noi 65 8,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 451 61,4% Benzină 270 36,7% Hibrid 11 1,5% GPL 2 0,3% GNC/GNL 1 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 638 86,8% Companie 97 13,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 342 46,5% Break 279 38,0% Berlină cu hayon 80 10,9% Berlină 34 4,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 226 30,7% 75-109 kW 370 50,3% 110-149 kW 132 18,0% 150-219 kW 5 0,7% 220 kW și peste 2 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 45 6,1% 1000-1399 cmc 211 28,7% 1400-1599 cmc 187 25,4% 1600-1999 cmc 292 39,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.