Înmatriculări SEAT IBIZA, ianuarie 2026

Noi2

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare156+7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri36

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 1 noinov 24: 179 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 188 rulate, prima înmatriculareian 25: 145 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 214 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 203 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 217 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 176 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 225 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 173 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 256 rulate, prima înmatricularenov 25: 3 noinov 25: 205 rulate, prima înmatricularedec 25: 54 noidec 25: 166 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 156 rulate, prima înmatricularefeb 26: 12 noifeb 26: 170 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 167 rulate, prima înmatriculareapr 26: 128 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 142 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 172 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 154 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 128 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 159 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 165 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241179
dec 241188
ian 250145
feb 251214
mar 251203
apr 252217
mai 252180
iun 251176
iul 252225
aug 251154
sep 251173
oct 252256
nov 253205
dec 2554166
ian 262156
feb 2612170
mar 262167
apr 260128
mai 262142
iun 263172
iul 262154
aug 261128
sep 261159
oct 262165

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 25 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 8 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200302
200402
200501
200602
200706
200807
2009018
2010020
2011025
2012027
2013012
2014013
201508
201605
201702
201802
201901
202000
202102
202200
202300
202400
202521

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)158100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț106,3%
Suceava95,7%
Arad85,1%
Gorj85,1%
Timiș85,1%
Alba74,4%
Dolj74,4%
Hunedoara74,4%
Mureș74,4%
Sibiu74,4%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bistrița-Năsăud63,8%
Prahova63,8%
Bacău53,2%
Botoșani53,2%
Iași53,2%
Argeș42,5%
Constanța42,5%
Bihor31,9%
București31,9%
Caraș-Severin31,9%
Dâmbovița31,9%
Ilfov31,9%
Maramureș31,9%
Satu Mare31,9%
Vâlcea31,9%
Vrancea31,9%
Brașov21,3%
Cluj21,3%
Galați21,3%
Mehedinți21,3%
Buzău10,6%
Călărași10,6%
Covasna10,6%
Giurgiu10,6%
Harghita10,6%
Ialomița10,6%
Olt10,6%
Sălaj10,6%
Teleorman10,6%
Vaslui10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15698,7%
Noi21,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină8050,6%
Motorină7748,7%
GPL10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14994,3%
Companie95,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7849,4%
Break5132,3%
Berlină cu hayon2918,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12780,4%
75-109 kW2717,1%
110-149 kW42,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc85,1%
1000-1399 cmc11774,1%
1400-1599 cmc2213,9%
1600-1999 cmc117,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3494,4%
Export25,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.